مسلما بسیاری از شما افرادی را می شناختید و یا می شناسید, که با اینکه به لحاظ ظاهری در سلامت کامل بسر می بردند, ناگهان دچار حمله قلبی شده اند, که خود این مسئله ریشه در دلایل مختلفی دارد که از جمله مهمترین آن کم تحرکی, استعمال دخانیات و مصرف غذاهای چرپ می باشد.

اگرچه حملات قلبی بصورت ناگهانی رخ می دهند, اما معمولا پیش از بروز هر گونه عارضه قلبی علائمی در بدن شما بروز می کند که بیانگر یک مشکل جدی در سیستم قلبی شما می باشد. جالب است که بدانید, که بسیاری از شماها ممکن است که دارای یک عارضه قلبی باشید که خودتان از آن بی خبر هستید, اما با انباشته شدن سبک زندگی نادرست و استمرار آن ممکن است بدون اینکه خودتان از آن خبر دار شوید بطور ناگهانی دچار حمله قلبی شوید.

در ادامه به بررسی علائمی که ممکن است یک ماه پیش از بروز حمله قلبی در شما خود را نمایان سازند می پردازیم و در انتها به راهکارهای پیشنهادی جهت پیشگیری از حملات قلبی و سلامت جسمانی ارائه خواهیم نمود.

1- عرق سرد و سرگیجه

زمانی که سیستم گردش خون در بدن شما ضعیف عمل می کند, مغز شما جریان خون کافی جهت عملکرد صحیح  خود را دریافت نمی کند و این مسئله خود باعث بروز عرق سرد در بدن شما و احساس سرگیجی در شما می کند.

2- درد قفسه سینه و یا فشار روی سینه

متاسفانه بعضی ها این علامت را ناشی از سوء هاضمه می دانند, اما برعکس این علامت یکی از نشانه های قدرتمند در بروز احتمالی حمله قلبی می باشد. درد قفسه سینه که به آن آنجینا می گویند در نتیجه عدم اکسیژن کافی در خونی که توسط قلب پمپاژ می شود ناشی می شود. زمانیکه درد قفسه سینه در شما استمرار داشته باشد این مسئله بطور یقین نشانگر یک مشکل در سیستم قلبی شما می باشد.

درد قفسه سینه

3- ضعف

در زمان انجام فعالیت خاصی اگر احساس ضعف نمودید و بدنتان عرق کرد و یا اینکه احساس درد در فک و یا قلب خود نمودید, احتمال بروز حمله قلبی بسیار بالا می باشد.

لازم است بدانید که علائم حمله قلبی زمانی خود را نشان می دهند که شریان های خونی شما باریک شده اند, که این مسئله باعث می شود تا جریان خون بخوبی در شریانهای خونی بگردش در نیایند و در نتیجه باعث اعمال فشار بیشتر بروی قلب می شود.

4- علائم شبه آنفولانزایی

علائمی نظیر تب, خستگی و درد قفسه سینه که در آنفولانزا نیز وجود دارند اگر بمدت 2 تا 10 روز در بدن شما استمرار داشته باشند می تواند نشانه ای در ضعف در سیستم قلبی شما باشد.


بیشتر بخوانیم:

چرا باید رژیم غذایی خود را خودمان بنویسیم؟

چه میزان ورزش برای کاهش وزن مناسب می باشد؟

غذاها و فعالیتهایی که باعث پیشگیریی از آنفولانزا و سرماخوردگی می شوند


5- خستگی مزمن

اگر بطور پیوسته احساس خستگی و تنبلی می کنید که قبلا تجربه آنرا نداشته اید, این مسئله ممکن است در نتیجه کاهش جریان خون در قلب شما باشد. این مسئله معمولا زمانیکه یک انباشت پلاکت در شریان خونی وجود دارد ایجاد می شود.

6- تنگی نفس

یکی دیگر از ارگانهایی که از کاهش گردش خون در بدن رنج می برد , شش ها می باشند. اگر شش ها به مقدار کافی خون دریافت نکنند, شما قادر نخواهید بود تا به اندازه کافی هوا تنفس کنید. حال اگر به اندازه کافی نتوانید تنفس کنید, در نتیجه مغز شما اکسیژن کافی را دریافت نخواهد کرد.

7- بیخوابی

اگر مشکل بیخوابی دارید, این مسئله نشانه یکی از عارضه های قلبی می باشد. تحقیقات نشان داده اند افرادی که از بیخوابی رنج می برند دچار اضطراب و افسردگی نیز می باشند.

 پیشگیری از سکته قلبی

8- اضطراب

اضطراب باعث افزایش فشار خون و در نتیجه حملات قلبی می شود. تحقیقات علمی نشان داده اند که افسردگی و اضطراب ارتباط مستقیمی با حملات قلبی دارند.

چکار کنیم که دچار حمله قلبی نشویم؟

حال با توجه به علائم ذکر شده شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چکار کنیم که دچار حمله قلبی نشویم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت, همانگونه که در ابتدا به آن اشاره شد, دلیل اصلی مشکلات قلبی کم تحرکی, استعمال دخانیات, مصرف غذاهای چرب و مشکلات روحی می باشد.

حال اگر بدنبال این مسئله هستید که دچار این مشکلات نشوید باید بازنگری اساسی در سبک زندگی خود بکنید. بعنوان مثال نوع رژیم غذایی خود را عوض کنید, و از استعمال دخانیات پرهیز کنید.

انجام فعالیتهای ورزشی نظیر فعالیت های هوازی و بدنسازی تا حد بسیار زیادی باعث افزایش گردش خون در بدن شما می شود. توصیه می شود که روزی 30 دقیقه تا 90 دقیقه فعالیت هوازی نظیر پیاده روی و دویدن انجام دهید. این مسئله باعث می شود تا میزان گردش خون در بدن شما بطرز چشمگیری افزایش یابد.

همچنین توصیه می شود تمرین با وزنه و کش بدنسازی را هفته ای دو بار در برنامه تمرینی خود قرار دهید. انجام تمرینات بدنسازی باعث تقویت و رشد عضلات و در نتیجه این مسئله خود باعث افزایش اکسیژن رسانی به خون می شود.

در نهایت اینکه تلاش کنید با تمام مشکلاتی که دارید, شاد زیستن را یاد بگیرید. افزایش روحیه باعث کاهش اضطراب و افسردگی در شرایطی که فشار کاری روی شما زیاد می باشد, می شود.

اگر مطلب بالا برای شما مفید واقع شده است, لطفا ما را از نظرات سازنده خود بی بهره نسازید و از شما دعوت می کنیم که از محصولات فروشگاه برنا اسپرت بازدید نمائید.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت