ورزش کردن در هوای سرد, چه برای تفریح و چه برحسب عادت روزانه, به شرط اینکه بتوانید یک دست لباس ورزشی مناسب برای چنین شرایطی بپوشید, بسیار نشاط آور و جذاب می باشد. در ادامه این مطلب به بررسی عوامل مهمی که در زمان انتخاب یک دست لباس ورزشی برای هوای سرد بهتر است در نظر داشته باشید می پردازیم.

بطورکلی, برای انتخاب لباس ورزشی برای ورزش در هوای سرد بهتر است تا 3 نکته را در نظر داشته باشید. ابتدا اینکه, در زمان ورزش کردن, شما بطور پیوسته در حال عرق کردن می باشید, لذا لباسی را انتخاب کنید که عرق بدن را از شما دور کند. دوم اینکه لباسی را انتخاب کنید که شما را از سرمای هوا محفوظ نگه دارد, و سوم اینکه لباس ورزشی مورد نظر باید شما را از ریزش برف و باران احتمالی نیز محافظت کند. در این رابطه, سه لایه اصلی که در زمان انتخاب لباس ورزشی باید به آن توجه کنید شامل موارد زیر می شود:

1- لایه زیرین

بطور کلی هر لباسی که بطور مستقیم با بدن شما در ارتباط می باشد در این گروه قرار می گیرد, مانند شورت و تیشرت در آقایان و نیم تنه (سوتین), تیشرت و شورت در خانم ها. ترجیحا در زمان خرید لباس زیر برای ورزش سعی کنید از لباس ساخته شده از الیافی نظیر پلی استر استفاده کنید. پوشاک ساخته شده از الیافی از این دست قبیل یک خاصیت فیتیله ای دارند و عرق بدن را به خود جذب می کنند و از بدن شما دور می کنند.


بیشتر بخوانیم:

غذاها و فعالیتهایی که باعث پیشگیریی از آنفولانزا و سرماخوردگی می شوند

معرفی 4 وسیله ورزشی پرکاربرد برای تمرینات شکم و پهلو


2- لایه محافظت کننده از گرما

ست های ورزشی نظیر, ست گرمکن و شلوار در این ردیف قرار می گیرند که وظیفه محافظت از شما در مقابل سرمای بیرون را دارد. معمولا جنس لباس های ورزشی در این گروه در حیطه وسیعی قرار می گیرد و شما می توانید از لباس از جنس پارچه غواصی, پارچه بیلسی, پلی استر و غیره نیز استفاده کنید.

لباس ورزشی زمستانه

3- لایه محافظت کننده از باد و باران

لباس هایی که در قسمت بیرونی و در تماس مستقیم با هوا قرار دارند در این گروه قرار دارند. در زمانهای باد و بارانی این قسمت شما را از باد و باران مخافظت می کند و مانع از خیس شدن شما در هوای بارانی و برفی می شود. برای انتخاب لباس ورزشی مناسب این شرایط بهتر است که لباس با قابلیت تنفس بالا را انتخاب نمائید. این لباس ها علاوه بر محافظت در مقابل باد و باران, باعث می شود تا رطوبت بدن شما تبخیر شود. بدون شک بهترین جنس برای این منظور, لباس های ساخته شده از جنس کورتکس (GoreTex) می باشد. از جمله لباس های متداول در این گروه می توان به انواع بادگیرها و گرمکن های ساخته شده از مواد به اصطلاح پارچه شمعی اشاره نمود.

در بسیاری از موارد بعنوان مثال در زمانیکه هوا سرد است و باد و بارانی وجود ندارد شما فقط باید موارد یک و دو را در نظر داشته باشید و در مواردی که هوا بارانی یا برفی است می توانید موارد یک و سه را در انتخاب لباس ورزشی لحاظ کنید و نهایتا در موارد سرمای شدید بهمراه باد سوزناک باید هر سه مورد فوق را در انتخاب لباس ورزشی لحاظ کنید.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت