امروزه کوهنوردی و طبیعت گردی یکی از فعالیت های مفرح و جذاب در میان اقشار جامعه تبدیل گشته است و هر روز نیز بر محبوبیت این فعالیت در نقاط مختلف دنیا رو به گسترش می باشد. بطور کلی, پیاده روی و اسکان در فضاهای طبیعی و به نوعی غیر آسفالته , مانند جنگل ها و پارک جنگلی ها, و کوهپیمایی های سبک و کم ارتفاع تا صعود به قله های چند هزار متری زیر مجموعه فعالیتهای کوهنوردی و طبیعت گردی قرار می گیرند.

در این میان, بیشتر افراد تمایل بیشتری به طبیعت گردی در حومه شهرهای سکونت خود به صورت فردی یا گروهی با اعضای خانواده و دوستان خود را دارند, و عده ای نیز تمایل بیشتری به طبیعت گردی در مناطق طبیعی شهرها و کشورهای مختلف و صعود به قله های مرتفع تر را دارند. از آنجائیکه, ماهیت طبیعت گردی, کوهپیمایی و کوهنوردی عبور از جاده های غیر آسفالته, خاکی, سنگی, برفی و یخی می باشد, از اینرو, برخوردای از یک کفش کوهنوردی و طبیعت گردی مناسب یکی از اساسی ترین لوازم کوهنوردی و طبیعت گردی می باشد. لازم است بدانید که, برای هر یک از مقاصد کوهنوردی و طبیعت گردی کفش های مختلف کوهنوردی وجود دارد. بعضی از این کفش ها برای کوهنوردیهای سبک, بعضی برای صعود به قله های مرتفع و بعضی برای عبور از مسیرهای یخی مناسب می باشند. اگرچه کفش های کوهنوردی زیادی را می توان در فروشگاههای مختلف پیدا کرد, ولی بطور کلی کفش های کوهنوردی در سه گروه اصلی زیر, بسته به سبک کوهنوردی, قرار می گیرند:


1- کفش کوهنوردی بدون ساق (Hiking Shoes)

کفش های کوهنوردی بدون ساق که به کفش های تریل نیز معروف می باشند, برای کوهپیمایی های سبک و طبیعت گردی های روزانه مناسب می باشند. زیره اینگونه از کفش ها به گونه ای می باشد که تردد در مسیرهای خاکی و سنگی با سهولت انجام می گیرد. از جمله مزایایی اینگونه از کفش ها این است که اگر در طبیعت گردی و اسکان در یک محل, بطور پیوسته قرار است کفش های خود را, بمنظور انجام کارهای مختلف, از پا در بیاورید و مجددا بپوشید, اینکار بسهولت توسط این کفش ها امکان پذیر می باشد. علاوه براین, اینگونه از کفش ها بغیر از کوهنوردی و طبیعت گردی, برای تردد در شهر نیز مناسب می باشند. 


2- کفش کوهنوردی روزانه (Day Hiking Shoes)

اینگونه از کفش های کوهنوردی معمولا دارای ساق می باشند و بسته به مدل کفش ساق آنها در اندازه متوسط تا بلند می باشد. اینگونه از کفش های کوهنوردی برای پیاده روی های بلند مدت و با استراحت کم روزانه مناسب می باشند. زیره اینگونه از کفش ها بسته به مدل آن ممکن است دارای انعطاف زیادی باشد یا خیلی سفت باشد. اگر قصد کوهنوردی یک روزه را دارید و بیشتر بدنبال طبیعت گردی هستید تا اسکان در یک محل مشخص اینگونه از کفش ها برای شما مناسب می باشد.


3- کفش کوهنوردی بلند مدت (Backpacking boots)

بطور کلی کفش های کوهنوردی برای صعود به قله های مرتفع و عبور از مسیرهای برفی و یخی در این گروه از کفش های کوهنوردی قرار می گیرند. اینگونه از کفش های کوهنوردی تقریبا همگی ساق بلند می باشند و در مدلهای مختلفی تولید می شوند. اینگونه از کفش های کوهنوردی برای کوهنوردیهای بلند مدت و چند روزه و با استراحت کم و صعود به ارتفاعات بلند مناسب می باشند. اینگونه از کفش ها توان تحمل وزن زیاد از جمله کوهنورد و کوله پشتی آنرا برای مسافت طولانی را دارد و معمولا قیمت بالاتری در مقایسه با دو مدل بالا دارند.

 

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت