ورزشهای سوئدی , یا ورزشهای کلیستنیک (Calisthenics exercise) , به آندسته از فعالیتهای ورزشی گفته می شود که از وزن بدن برای انجام حرکات ورزشی مختلف استفاده میشود. این ورزشهای عموما درفضای بسیار کم و معمولا در یک مکان مشخص انجام می شوند.

بطور کلی, این دسته از ورزشها در میان افرادی که تمایل به ورزش کردن در فضای باز و یا خانه را دارند و یا افرادی که فرصت کافی برای حضور در باشگاههای ورزشی را ندارند بسیار متداول می باشد. اینگونه از فعالیتهای ورزشی رنج وسیعی از حرکات ورزشی را شامل می شود که در ادامه به معرفی 7 عدد از این حرکات ورزشی مفید و پرکاربرد می پردازیم. افزودن این حرکات به برنامه تمرینی روزانه خود تاثیر بسیار زیادی در آمادگی جسمانی شما خواهد گذاشت.

1- بورپی (Burpee)

این حرکت ورزشی که اسم جذابی نیز دارد در واقع شامل دو حرکت می باشد. در این حرکت ابتدا بصورت ابستاده در یک نقطه قرار می گیرید و سپس بروی زمین دراز می کشد و یک شنا می روید و سپس مجداد به حالت اولیه باز می گردید و یک پرش به سمت هوا انجام بدهید.

بورپی

2- شنا رفتن

شنا رفتن قطعا تنها حرکتی است که می دانستید جزء حرکات سوئدی بشمار می رود. لازم است بدانید این حرکت ورزشی به انواع و اقسام مختلف قابل تغییر می باشد. افزودن این حرکت به برنامه تمرینی روزانه خود باعث تقویت عضلات شانه, سینه, پشت بازو و کتف شما می شود.

شنا سوئدی

3- پروانه زدن (Jumping Rack)

حرکت پروانه زدن یکی از حرکات ورزشی متداول در زمان گرم کردن بدن در ورزشهای همگانی و کلاس های ورزشی می باشد. این حرکت باعث افزایش ضربان قلب و آماده شده بدن جهت حرکات پرفشارتر می شود.

پروانه زدن


بیشتر بخوانید:

آیا پیلاتس برای لاغر کردن (کاهش وزن) مناسب است؟

مدت زمان ایده آل پیاده روی برای کاهش وزن


4- اسکات

از جمله حرکات متداول برای تقویت عضلات چهارسر ران می باشد. در این حرکت کافیست تا پا را به اندازه عرض شانه باز کنید و سپس با خم کردن زانو به سمت پایین بنشینید. توجه داشته باشید که در این حرکت باید از ناحیه لگن اقدام به نشستن کنید و سر زانو از نوک انگشتان پا جلوتر نیز نرود.

اسکات پا

5- لانج

این حرکت برای تقویت باسن و کشاله ران بسیار مناسب می باشد و باعث افزایش انعطاف پذیری کشاله ران و تقویت باسن نیز می شود. در این حرکت بصورت ایستاده قرار بگیرید و پا را به اندازه عرض شانه باز کنید, سپس با پای راست یک قدم بزرگ به سمت جلو بردارید و پای چپ در موقعیت خود باقی بماند. در انتها باید پای چپ بصورت کاملا کشیده باشد و زانوی پای راست زاویه 90 درجه بسازد. این حرکت را برای هر پا باید انجام دهید.

لانج

6- کرانچ

این حرکت همان حرکت شکم زدن می باشد و بدین صورت می باشد که از کمر روی زمین دراز می کشید و پا را از زانو به سمت بالا خم بکنید. سپس قسمت بالای کمر و سر را تا جائیکه می توانید به سمت بالا ببرید و به آرامی به نقطه آغاز بازگردید.

کرانچ

7- پلانک

یک حرکت ایده آل برای تقویت و آب کردن چربیهای قسمت هسته بدن مخصوصا قسمت شکم می باشد. این حرکت در واقع بالانس و تعادل  کل بدن را به چالش می کشد. در این حرکت مطابق شکل هر دو آرنج خود را روی زمین می گذارید و بدن بطور کاملا کشیده و در امتداد یک خط راست قرار بگیرد. هر چه بیشتر بتوانید این حالت را حفظ کنید در واقع فشار بیشتری به قسمت شکم خود وارد می نمائید. بهتر است در طی مدت انجام این حرکت شکم خود را بطور پیوسته منقبض و منبسط کنید.

پلانک

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت