جدای از اینکه یک پینگ پنگ باز حرفه ای یا تازه کار باشید, زمانیکه قصد خرید یک راکت پینگ پنگ را دارید, با یک جستجوی ساده متوجه خواهید شد که راکتهای متنوعی با رنج قیمتی گوناگونی موجود می باشند. لذا, این مسئله ممکن است که باعث سردرگمی شما, مخصوصا اگر تازه کار باشید, در زمان انتخاب و خرید یک راکت پینگ پنگ شود. در این هنگام, ممکن است که از خود بپرسید که چگونه می توانید یک راکت پینگ پنگ مناسب انتخاب نمائید. برای پاسخ به این سوال, کافیست که یک اطلاعات اولیه در ارتباط با راکتها داشته باشید.

در ادامه به بررسی مواردی که در زمان خرید یک راکت پینگ پنگ باید در نظر داشته باشید پرداخته می شود:

1- ابعاد راکت

براساس قوانین فدراسیون جهانی تنیس روی میز, یک راکت می تواند به هر شکل, اندازه و وزنی باشد, اما تیغه آن باید مسطح و سخت باشد و حداقل از 85 درصد چوب تشکیل شده باشد. از اینرو بیشتر راکتها به لحاظ ظاهری یکسان می باشند و معمولا 25 سانتیمتر طول (همراه با دسته) و 15 سانتیمتر عرض دارند.

 

2- اجزاء تشکیل دهنده راکت

یک راکت پینگ پنگ از دو قسمت اصلی تیغه و رویه تشکیل شده است, که تیغه قسمت چوبی راکت می باشد و قسمت رویه, روی راکت چسبانده می شود و عمدتا از مواد پلیمری ساخته می شود. جهت مطالعه بیشتر در ارتباط با تیغه و رویه راکت به لینک زیر مراجعه نمائید.


تیغه راکت

رویه لاستیکی راکت


3- راکتهای آماده و سفارشی

راکتهای پینگ پنگ به دو صورت آماده (پیش ساخته) و سفارشی موجود می باشند. راکتهای آماده آن دسته از راکتهایی می باشند, که دارای یک تیغه و رویه مشخصی می باشند, بطوریکه جنس و ضخامت تیغه و رویه مشخص می باشد. اینگونه از راکتها با توجه به جنس تیغه و رویه و ضخامت آنها دارای شاخصه قدرت, کنترل و چرخش متفاوتی می باشند, که ورزشکار هر یک از این راکتها را با توجه به سبک بازی خود انتخاب می کند. در طرف مقابل, راکتهای سفارشی آن دسته از راکتهایی می باشند, که ورزشکار تیغه و رویه راکت را بطور جداگانه براساس سبک بازی خود انتخاب می نماید و سپس با استفاده از چسبهای مخصوص آنها را بروی یکدیگر می چسبانند. اینگونه از راکتها برای ورزشکاران نیمه حرفه ای و حرفه ای و کسانیکه در تورنمنت های ورزشی شرکت می کنند, توصیه می شود.

 

4- سبک بازی

سبک بازی شما نیز در انتخاب یک راکت پینگ پنگ تاثیر گذار می باشد. بطور کلی راکتها براساس سبک بازی به سه نوع راکتهای تهاجمی, راکتهای تدافعی و راکتهای همه حالته (هم دفاعی و هم هجومی) طبقه بندی می شوند. بطور کلی, راکتهای تهاجمی وزن بیشتر و ضخامت رویه بیشتری در مقایسه با راکتهای کنترلی (تدافعی) دارند. لذا, براساس سبک بازی خود می توانید یک راکت آماده و یا سفارشی را با ضخامت رویه و جنس مورد نظر خود انتخاب نمائید. البته اگر تازه کار هستید, خیلی به خودتان سخت نگیرید, و توجهی به سبک باز خود نکنید و فقط کافیست یک راکت آماده برای خود تهیه نمائید.

5- قیمت راکت

نهایتا فاکتور دیگری که در انتخاب شما تاثیر گذار می باشد قیمت راکت پینگ پنگ می باشد. در این مورد توصیه می شود, که اگر تازه کار هستید و یا فقط برای تفریح با دوستان قصد انجام پینگ پنگ را دارید, راکتهای با کیفیت متوسط نظیر راکت گلدکاپ جفتی و یا تکی و یا راکت دونیک سطح 600 را انتخاب نمائید. اما, در صورتی که مدتی است پینگ پنگ بازی می کنید و این ورزش را بطور حرفه ای دنبال می کنید, لذا توصیه می شود که قیمت محصول در در اولویتهای آخر خود قرار دهید و سعی کنید که راکتی که مناسب سبک بازی شما می باشد, بدون توجه به قیمت, انتخاب نمائید.

 

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت