تی آر ایکس یکی از زیرمجموعه های رشته ورزش های معلق (Suspension Training) می باشد که از وزن بدن برای انجام تمرینات بدنسازی و تعادلی استفاده می کند. اگرچه تی آر ایکس بظاهر یک وسیله ساده ورزشی بنظر می رسد, اما از آندسته ورزشهای نوین می باشد که براساس اصول علمی ایجاد شده است و کاربرد آن بواسطه نوع حرکات, قیمت و  قابلیت حمل آن روز به روز در حال گسترش می باشد.

طناب تی آر ایکس

تی آر ایکس که با نامهای دیگری نظیر طناب تی آر ایکس و بند تی آر ایکس نیز خوانده می شود, از دو طناب بازویی با قابلیت تغییر طول تشکیل شده که از یک نقطه در بالا (مانند میله بارفیکس, پشت در, یا هر مهار دیگری روی دیوار و یا سقف)  به سمت زمین معلق می شود. این طنابها در انتها دارای دو دسته, برای گرفتن با دست و یا قرار دادن پا در آن, می باشند. ترکیب وزن بدن, زاویه بدن نسبت به سطح زمین و همچنین حرکت پاندولی (دورانی) بدن حول نقطه مهار باعث شده تا این وسیله بطور همزمان برای تمرینات بدنسازی و تعادلی بسیار مفید باشد. هر گونه تغییر در نحوه گرفتن دسته (تمرین با یک دست و یا پا), تغییر در زاویه قرار گیری بدن نسبت به زمین و چرخش حول نقطه مهار باعث اعمال شدت فشار و سختی بیشتر حین تمرینات می شود.

تنوع زیاد حرکات ورزشی شامل تمرینات بالاتنه , پایین تنه و شکم و پهلو بهمراه انجام تمرینات تعادلی بواسطه تمرینات با یک دست و پا و چرخش حول نقطه مهار طناب باعث کاربرد وسیع طناب تی آر ایکس در باشگاههای ورزشی و تمرینات در خانه شده است. از طرفی, برای افرادی که مشغله کاری زیاد دارند و فرصت حضور در باشگاههای ورزشی را ندارند و یا در نقاطی زندگی می کنند که دسترسی به باشگاههای ورزشی آسان نمی باشد, طناب تی آر ایکس بهترین وسیله ورزشی جهت تمرین در خانه بشمار می رود. بطورکلی, از جمله مزایای طناب تی آر ایکس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تی آر ایکس یکی از زیرمجموعه های رشته ورزش های معلق (Suspension Training) می باشد که از وزن بدن برای انجام تمرینات بدنسازی و تعادلی استفاده می کند.

1- قابلیت حمل و نصب آسان (مخصوصا برای افرادی که قصد تمرین در خانه را دارند و یا مدام در سفر و یا ماموریت می باشند.)

2- قابلیت انجام تمرینات بدنسازی قدرتی و سرعتی

3- قابلیت انجام حرکات تعادلی و دورانی که در نتیجه باعث بهبود تعادل و کاهش احتمال آسیب دیدگی می شود.

4- قیمت مناسب به نسبت کارایی (گرانترین مدل شاید هزینه یک یا چند ماه باشگاه باشد)

5- قابلیت تمرین انفرادی بهمراه تمرین با یک شریک تمرینی

با توجه به کارایی و گسترش روز افزون تی آر ایکس در برنامه تمرینی قصد داریم, در این سری آموزشی تی آر ایکس تمامی تمرینات بدنسازی و تعادلی بهمراه برنامه های متعدد تمرینی با طناب تی آر ایکس را آموزش دهیم . همچنین فیلم های آموزشی مرتبط با سری آموزش تی آریکس را در پیج اینستاگرام ما می توانید مشاهده کنید. شما می توانید از طریق نظرات و پیشنهادات خود در اینجا و یا اینستاگرام با ما در ارتباط باشید. پس با ما با این سری آموزشی همراه باشید.

 مطالعه بخش دوم: آموزش تی آر ایکس- بخش دوم: آموزش نصب و کار با طناب تی آر ایکس

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت