چیزی که یک توپ والیبال را از سایز توپهای والیبال متمایز می سازد, مواد تشکیل دهنده آن می باشد. مواد با کیفیت پایین تر, یک توپ والیبال با کیفیت پایین تری را نتیجه می دهد و بلعکس مواد با کیفیت تر حاصلش یه توپ والیبال با کیفیت تر خواهد بود. بطورکلی, یک توپ والیبال از سه قسمت اصلی پوسته بیرونی, هسته و پنل تشکیل شده است که مواد تشکیل دهنده آنها در زیر شرح داده شده است:

1- پوسته بیرونی توپ والیبال

پوسته بیرونی معمولا از چرم طبیعی یا مصنوعی با کیفیت بالا ساخته می شود. توپهای والیبال سالنی از پنل های مختلفی تشکیل شده اند که به آستر داخلی به دقت چسبانده شده اند. در واقع این روشی جهت هموار سازی درز های توپ والیبال می باشد. این هموار سازی توپ در واقع باعث می شود تا مسیر حرکت توپ قابل پیش بینی و تحت کنترل بازیکنان والیبال باشد.

2- هسته داخلی توپ والیبال

به تیوپ داخلی یک توپ والیبال هسته گویند که جنس آن از مواد لاستیکی و یا کائوچو می باشد. جنس این لاستیک باید به گونه ای باشد که وزن بسیار کمی داشته باشد. بخاطر داشته باشید که یک توپ والیبال استاندارد بین 260 تا 280 گرم وزن دارد, لذا تیوپ باید خیلی سبک انتخاب شود. این مسئله نه تنها باعث می شود تا توپ به راحتی در هوا حرکت کند, همچنین باعث می شود تا فشار کمتری روی دست ورزشکاران وارد شود و در نتیجه کاهش میزان آسیب دیدگی شود.

3- پنل های توپ والیبال

در گذشته یک توپ والیبال از 18 پنل در روی توپ ساخته می شد. اما امروزه, یک توپ والیبال رسمی برای مسابقات المپیک و جهانی از سه رنگ و 8 پنل ساخته می شوند. علت اصلی قرار دادن پنل بروی توپ تاثیر آن در پرواز و پایداری توپ در زمان بازی می باشد. جنس این پنل ها از چرم طبیعی و یا مصنوعی با کیفیت می باشد.

بطور کلی, توپ والیبال اصلی ترین وسیله والیبال می باشد. تصور کنید یک توپ والیبال بسیار سست باشد که براحتی روی هوا تغییر مسیر دهد و رو دست سوار نشود, و یا بسیار زمخت باشد که باعث آسیب به مچ دست شود. قطعا چنین والیبالی جذابیت های یک والیبال رسمی و استاندارد را ندارد. از اینرو انتخاب مواد مناسب و نحوه مونتاژ آنها با یکدیگر در یک توپ والیبال فاکتور بسیار مهم و تاثیر گذاری در ساخت توپ والیبال می باشد.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت