توپهای ورزشی بزرگ که با نامهای متعددی نظیر توپ سوئیس بال, توپ جیم بال, توپ ایروبیک, توپ فیزیو بال نیز شناخته می شود, امروزه کاربرد وسیعی در کلاسهای ورزشی و ورزش در خانه دارند. این توپها در قطر های مختلفی وجود دارند و معمولا در قطر  45 سانتیمتر تا 95 سانتیمتر تولید می شوند.

توپ بزرگ- توپ جیم بال

نام سوئیس بال بدان جهت بروی اینگونه از توپها قرار داده شد, که اولین بار در سال 1965 میلادی گروهی از متخصصان توانبخشی از آن در توانبخشی و حرکات اصلاحی برای افراد مختلف استفاده نموده اند. کاربرد توپ جیم بال امروزه بقدری زیاد شده که علاوه بر مصارف توانبخشی در کلاسهای ورزشی متعددی نظیر پیلاتس, یوگا و غیره می توان حضور اینگونه از توپها را مشاهده نمود. بعبارت دیگر توپ جیم بال بعنوان یک مکمل ورزشی در بسیاری از رشته های ورزشی قابل استفاده می باشد.

کاربرد توپ جیم بال عمدتا در تمرینات تعادلی, حفظ مرکز جرم بدن و حفظ بازه حرکتی مفاصل مختلف بدن بسته به نوع تمرینات, می باشد. بعنوان مثال از توپ جیم بال در تمرینات کمر بعنوان وسیله ای برای پیدا کردن حالت خنثی ستون فقرات ( حالتی که ستون فقرات در بهترین و قویترین وضعیت خود جهت تحمل وزن بالا تنه در انجام فعالیتهای مختلف ورزشی و کاری دارد), افزایش بازه حرکتی و یا عدم خشک شدن قسمت پایین کمر ( که معمولا خیلی در روز ممکن است ثابت باشد و حرکت نکند) و افزایش استحکام عضلات ستون فقرات و شکمی استفاده می شود. لازم بذکر است, علاوه بر تمرینات قسمت کمر از توپ جیم بال در تمرینات زانو و ورزشهای دوران بارداری استفاده زیادی می شود.

بیشتر بخوانید: ورزش با توپ جیم بال برای مفصل زانو

بیشتر بخوانید: تفاوت میان توپ جیم بال ساده و خاردار

همانگونه که در ابتدا بدان اشاره شد, توپهای جیم بال از قطر 45 تا 95 سانتیمتر (شاید هم در قطرهای بزرگتر) تولید می شوند. برای انتخاب و خرید توپ جیم بال توصیه می شود که قطری را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی روی آن بنشینید و زاویه زانو 90 درجه و یا کمی بیشتر باشد. معمولا توپهای جیم بال با قطر 75 سانتیمتر و 85 سانتیمتر برای بسیاری افراد مناسب می باشد و جزء پرکاربردترین و پرمصرف ترین نسبت به سایر سایزهای توپ جیم بال می باشد. این توپها درون یک بسته بندی جعبه ای می باشند و بسیاری از مدلهای آن همراه با یک تلمبه باد, برای باد کردن, عرضه می شوند. شما می توانید با مراجعه به فروشگاه و یا دنبال کردن صفحه اینستاگرام ما از جدیدترین قیمت روز توپ بزرگ و جیم بال مطلع شوید.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت