مت یوگا یا همان زیرانداز ورزشی امروزه تبدیل به یکی از ملزومات اساسی ورزشهای گروهی و ورزش در خانه شده است و لزوم داشتن یک مت یوگا بخصوص از لحاظ بهداشتی هر روز بیشتر از پیش خود را نشان می دهد. با توجه به این امر, امروزه انواع مختلفی از مت یوگا را می توانید در فروشگاههای لوازم ورزشی پیدا کنید.

مت یوگا با ضخامت 8 میلیمتر

مت های یوگا در مدلهای مختلف رولی, تاشو و از مواد مختلفی مانند EVA , فوم و سایر مواد تولید می شوند. نمونه دیگری از مت های یوگا نیز وجود دارند که از حوله ساخته شده اند و بهمین دلیل به آنها مت حوله ای و یا حوله یوگا می گویند. حال اگر قصد خرید یک مت یوگا را دارید ممکن است که این سوال برای شما پیش آمده باشد که کدامیک از مت های یوگا برای شما مناسب می باشد. در ادامه, با توجه به تجربه تیم برنا اسپرت, به مقایسه دو مدل مت یوگا یعنی مت حوله ای و مت ها رولی می پردازیم تا شاید در زمینه خرید مت یوگا کمک هر چند کوچکی به شما بکند.

بیشتر بخوانید: 4 دلیل مهم برای خرید مت یوگا

بطور کلی مکانیزم عمل مت یوگا از هر مدلی این است, که عمدتا بعنوان زیرانداز از آن در ورزش استفاده می شود و هدف آن عدم تماس مستقیم بدن با سطح زمین می باشد. این مسئله مخصوصا در ورزشهای گروهی, بخصوص در باشگاهها, دارای اهمیت دوچندانی می باشد, و بهمین دلیل توصیه می شود که اگر در یک کلاس ورزشی شرکت می کنید و یا بصورت انفرادی تمرین می کنید حتما از یک مت یوگا جهت جلوگیری از تماس مستقیم بدن با زمین استفاده کنید. نقطه مشترک دیگر مت های یوگا فارغ از مدل آن ابعاد آن می باشد که معمولا همگی دارای طول 173 سانتیمتر و عرض 61 سانتیمتر می باشند. داشتن طول استاندارد این مزیت را دارد که محدوده تمرین هر ورزشکار کاملا مشخص می شود و ورزشکار می داند که نباید از محدوده تمرین خود خارج شود.

مت های رولی عمدتا در ضخامتهای مختلفی از 4 میلیمتر  تا 10 و شاید 12 میلی متر می باشند. بطور طبیعی با افزایش ضخامت میزان راحتی مت یوگا افزایش میابد ولی در مقابل وزن آن نیز به طبع, با افزایش ضخامت, افزایش میابد که این مسئله را در زمان جابجایی مت یوگا بهتر است در نظر داشته باشید. اینگونه از مت های یوگا معمولا از مواد طبیعی مانند کائچو و مواد مصنوعی مانند EVA ساخته می شوند. یک عیب کوچک اینگونه از مت یوگا اینست که در کلاسهای شلوغ و یا زمانیکه میزان فعالیت شما زیاد است که در نتیجه آن میزان حرارت کلاس و تعریق بالا می رود, اینگونه از مت ها در جذب آب خوب عمل نمی کنند و ممکن است که در سطح زمین دچار لغزش شوند.

مت حوله ای

مت حوله ای نوع جدیدی از مت یوگا می باشد که از یک حوله نرم ساخته شده و سطح زیر آن بمنظور پیشگیری از لغزش بروی زمین دارای یک سری برجستگی های کوچکی می باشد که باعث چسبندگی خوب مت بروی زمین می شود. مت حوله ای برعکس مت رولی در زمان تعریق و افزایش حرارت کلاس ورزش, آب بدن را به خود جذب می کند و مانند مت رولی در زمان مرطوب شدن زمین دچار لغزش نمی شود. یکی دیگر از مزیتهای مت حوله ای حمل و نقل آسان آن می باشد بطوریکه می توانید آنرا در کنار سایر وسایل ورزشی در داخل ساک ورزشی خود قرار دهید. در مقابل, مت حوله ای با توجه به ساختار حوله ای و ضخامت کم آن راحتی مت های رولی را ندارد و ممکن است در بعضی حرکات باعث رنجش زانو و یا آرنج دستان شما شود.

با توجه به مطالب ذکر شده, انتخاب و خرید مت یوگا از مدل رولی و یا حوله ای کاملا بستگی به نظر شخصی شما و نوع کلاس ورزشی ای که شرکت می کنید دارد. در این مقاله سعی شد تا شما را با نقاط قوت و ضعف هر یک از مدلهای مت یوگا آشنا کنیم تا بتوانید یا انتخاب درست در زمان خرید مت یوگا داشته باشید. در پایان از شما دعوت می کنیم تا جهت مشاهده جدیدترین مدلهای مت یوگا به فروشگاه برنا اسپرت سری بزنید و با دنبال کردن صفحه ما در اینستاگرام از ما حمایت کنید.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت