در این بخش از بررسی قوانین والیبال به بررسی تعداد بازیکنان حاضر در هر تیم والیبال و تعداد بازیکنان حاضر در زمین والیبال براساس قوانین FIVB می پردازیم.

تعداد بازیکنان والیبال 

بطور کلی هر تیم والیبال متشکل از 12 بازیکن می باشد که 6 نفر از آنها در زمین والیبال حضور دارند و 6 نفر دیگر بروی نیمکت ذخیرهها حضور دارند. بغیر از این تعداد از بازیکنان, هر تیم دارای یک عدد سرمربی, حداکثر دو نفر کمک مربی می باشد. همچنین هر تیم دو نفر بعنوان کادر پزشکی, که توسط فدراسیون جهانی والیبال مورد تایید قرار گرفته اند, در کنار خود می تواند بهمراه داشته باشد. لازم بذکر است که تمامی 12 بازیکن والیبال بهمراه کادر فنی و تیم پزشکی باید نامشان در برگه امتیاز دهی آمده باشد.

در صورتی که نام کادر پزشکی در برگه امتیاز دهی یا همان برگه اسامی نباشد, حق نشستن روی نیمکت بازی را ندارند و باید پشت حصار قانونی زمین والیبال قرار بگیرند و در صورت لزوم و با اجازه داور در مواقع ضروری وارد زمین شوند.

بیشتر بخوانید: نحوه ثبت امتیاز در والیبال

همچنین در بین بازیکنان حاضر در زمین والیبال یک نفر بعنوان کاپیتان و یک نفر بعنوان لیبرو در نظر گرفته می شود. در برگه امتیاز دهی یا همان اسامی بازیکنان نام سرمربی و کاپیتان تیم با یک علامت مشخص می شود.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت