در یک بازی والیبال هر تیم در صورتی که بتواند به درستی توپ والیبال را در زمین حریف بخواباند و یا تیم حریف مرتکب یک خطا شود صاحب یک امتیاز می شود. در ادامه به نحوه امتیاز دهی در هر ست والیبال می پردازیم.

امتیاز دهی در والیبال

بطور کلی هر تیم  در والیبال به یکی از روشهای زیر صاحب یک امتیاز می شود:

1- در صورتی که با موفقیت توپ را در زمین حریف بخواباند.

2- زمانیکه تیم حریف به هر دلیلی مرتکب یک خطا شود.

3- زمانیکه تیم حریف از سوی داور  یک جریمه دریافت کند.

لازم بذکر است که یک تیم زمانی مرتکب یک خطا در والیبال می شود, که عملی خلاف قوانین بازی والیبال انجام دهد و داور براساس آن خطا تصمیمات لازم را اتخاذ می کند. همچنین, زمانیکه یک تیم در یک رالی بصورت پی در پی مرتکب خطا شود, داور خطای اول را بعنوان خطا در نظر می گیرد. حال اگر یک تیم بطور همزمان دو یا بیشتر خطا انجام دهد, از سوی داور خطای دوبل اعلام می شود و رالی مجددا تکرار می شود.

هر تیم زمانی یک ست را در والیبال پیروز خواهد شد, که بتواند 25 امتیاز از حریف خود بگیرد. در حالتهایی که در یک ست دو تیم در امتیاز 24 با هم برابر می شوند, مسابقه تا زمانیکه یک تیم 2 امتیاز از حریف پیش بیفتد ادامه خواهد یافت و بعنوان تیم پیروز ست در نظر گرفته می شود.

همچنین در یک بازی والیبال هر تیمی که بتواند 3 ست را از حریف خود امتیاز بگیرد, برنده مسابقه خواهد بود. در مواردی که هر دو تیم توانسته باشند 2 ست از حریف خود بگیرند, ست پنجم با 15 امتیاز برگزار خواهد شد و هر تیمی که بتواند 15 امتیاز ست پنجم را کسب نماید با نتیجه 3 بر 2 پیروز مسابقه خواهد شد. در حالتهایی که در یک ست دو تیم در امتیاز 14 با هم برابر می شوند, مسابقه تا زمانیکه یک تیم 2 امتیاز از حریف پیش بیفتد ادامه خواهد یافت و بعنوان تیم پیروز ست در نظر گرفته می شود.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت