بدون شک, یکی از اساسی ترین تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی کفش کوهنوردی می باشد. برخورداری از کفش کوهنوردی مناسب باعث راحتی پا در طول مسیر و پیشگیری از صدمات پا می شود. اما, همانطور که می دانید, امروزه کفش های کوهنوردی مختلفی از برندهای متنوع در سطح بازار موجود می باشد که دارای رنج قیمتی متفاوتی می باشند.

علاوه بر قیمت, کفش های کوهنوردی بسته به سبک کوهنوردی در مدلهای مختلفی می باشد. بعنوان مثال, بعضی بیشتر برای مسیرهای سنگی و خاکی مناسب می باشند و بعضی برای مسیرهای برفی و یخی و بعضی برای صعودهای مرتفع مناسب می باشند. بعضی دارای زیره های سخت و بعضی دارای زیره های منعطف می باشد. بعضی بدون ساق و بعضی دیگر دارای ساق و حتی ساق بلند می باشد. تنوع مختلف بهمراه قیمتهای گوناگون ممکن است باعث سردرگمی شما در زمان انتخاب و خرید کفش کوهنوردی شود, بطوریکه ممکن است هزینه زیادی برای یک کفش کوهنوردی پرداخت کنید, اما پس از استفاده متوجه شوید که انتظارات شما را برآورده نمی کند. در ادامه به معرفی پارامترهایی که در زمان خرید کفش کوهنوردی باید در نظر داشته باشید پرداخته می شود, تا بتوانید انتخاب درستی از یک کفش کوهنوردی با توجه به سبک کوهنوردی خود داشته باشید.


انواع مختلف کفش کوهنوردی

 جهت کسب اطلاع از جدیدترین محصولات ورزشی لطفا کانال ما را در اینستاگرام دنبال کنید


1- سبک و هدف خود را از کوهنوردی مشخص کنید

اولین مسئله ای که در طبیعت گردی در نظر باید داشته باشید اینست که هدفتان از کوهنوردی چیست. آیا کوهنوردی را بصورت حرفه ای و به قصد صعود قله های بلند دنبال می کنید و یا بعنوان یک فعالیت تفریحی و هوازی بصورت فردی یا با دوستان خود دنبال می کنید. اگر کوهنوردی را بصورت نیمه حرفه ای و یا آماتور دنبال می کنید و بیشتر قصد تغییر روحیه و نشاط خود را دارید, در اینصورت می توانید تعداد بسیار زیادی از کفش های کوهنوردی با ساق بلند را فاکتور بگیرد و سمتشان نروید. در اینصورت کفش های کوهنوردی ساق کوتاه یا همان تریل نیز برای شما مناسب می باشد. اینگونه از کفش ها مخصوصا در محیط های دور همی و اسکان در یک محل ثابت که پیوسته باید کفش خود را از پا در بیاورید بسیار مناسب می باشد.

2- چه فصلی از سال بیشتر کوهنوردی می کنید

بعضی از افراد تمایلی به کوهنوردی و طبیعت گردی در ایام سرد سال ندارند و بعضی دیگر علاقه مند به فصل سرما و برف و یخبندان می باشند. عموما در فصول سرد سال, مسیرها گلی و یا برفی و یا یخی می باشند و بهتر است که از کفشی استفاده کنید که قابلیت نصب کرامپون(یخ شکن) را داشته باشد. در فصول سرما با توجه به شرایط زمین بهتر است تا از کفش های ساق دار استفاده نمائید.


جهت مشاهده کفش های کوهنوردی فروشگاه برنا اسپرت لطفا اینجا را کلیک نمائید.

 جهت کسب اطلاع از جدیدترین محصولات ورزشی لطفا کانال ما را در اینستاگرام دنبال کنید


3- زیره سفت یا منعطف

مهمترین قسمت یک کفش کوهنوردی قسمت زیره آن می باشد. زیره کفش باعث جذب نیروهای واردی شده از زمین به پا می شود و تاثیر زیادی در راحتی پا در زمان کوهپیمایی دارد. زیره های منعطف قابلیت انعطاف زیادی در زمینهای ناهموار و سنگی را دارند و به راحتی می توان با آنها پا را در مکانهای مختلف موقعیت دهی کرد. در مقابل زیره های سفت قابلیت جذب نیروهای بیشتر و توان تحمل وزن بیشتر, شامل کوهنورد و تجهیزات بیشتر, را دارد. از اینرو اگر در کوهنوردی و طبیعت گردی بار زیادی با خود حمل می نمائید بهتر است که از کفش کوهنوردی با زیره سفت استفاده نمائید.

4- رویه کفش

رویه کفش های کوهنوردی معمولا از جنس چرم یا کورتکس و یا موادی با قابلیت تهویه پذیری می باشد. رویه های چرم معمولا دارای طول عمر بیشتری می باشند و رویه های کورتکس ضد آب می باشند و قابلیت انعطاف خوبی دارند. نهایتا رویه های با قابلیت تنفس باعث تسهیل در گردش هوا در داخل پا می شود. اگر در محیط ها مرطوب و بارانی و زمینهای خیس تردد می کنید کفش کوه با رویه کوتکس برای شما مناسب می باشد و اگر بدنبال طول عمر بالای کفش کوهنوردی می باشید کفش کوهنوردی با رویه چرم انتخاب مناسبی می باشد.