استفاده از یک کفش (کتونی) پیاده روی راحت که به راحتی به قالب پای شما در بیاید, تا حد زیادی مانع از بروز پا درد و زانو درد و تاول بروی پا می شود. یک کفش پیاده روی مناسب باید نسبتا سبک باشد و تا حد زیادی باید قادر باشد تا نیروهای وارد شده از سمت زمین به پا را خنثی نماید.

لازم است که بدانید که تمامی کفش ها به لحاظ ساختاری یکسان نمی باشند و ممکن است, که اگرچه کفشی دارای استانداردهای لازم باشد, اما مناسب نوع پای شما نباشد. در ادامه به مواردی که در زمان خرید یک کتونی پیاده روی باید توجه نمائید پرداخته می شود:

1- شکل ظاهری کفش باید با شکل پای شما همخوانی داشته باشد. کفش هایی که خیلی باریک و یا پهن می باشند باعث بروز تاول بروی پا می شوند. علاوه براین, قسمت سرپنجه های پا باید آزادانه در قسمت جلوی کفش حرکت کنند. بطور معمول, باید نوک انگشتان پا تا قسمت جلوی کفش بین نیم تا یک سانتیمتر فاصله داشته باشد. همچنین نباید سایز بقدری بزرگ باشد تا کفش براحتی از پشت پا در بیاید.


جهت مشاهده انواع کتانیهای پیاده روی مردانه لطفا اینجا را کلیک نمائید.


2- یک کفش پیاده روی مناسب باید قوس کف پا را بطور کامل ساپورت نماید. از اینرو یک کفش پیاده روی مناسب باید دارای یک کفی کفش خوب و منعطف باشد تا براحتی به شکل کف پا در بیاید و بتواند نیروهای وارد از سمت زمین را بطور یکنواخت بروی پا توزیع نماید. بطور کلی سه نوع قوس کف پا وجود دارد که هر یک از این سه مدل باعث راه رفتن های مختلف می شود. جهت آشنایی با انواع مختلف قوس کف پا لطفا اینجا را کلیک نمائید.

3- یک کفش بطور کلی از دو قسمت زیره و رویه تشکیل شده است, که قسمت زیره تاثیر بسیار زیادی در راحتی و دوام کفش دارد. عموما زیره کفش از سه لایه خارجی, میانی و داخلی تشکیل شده است, که لایه خارجی مستقیم با زمین در تماس می باشد. این قسمت بمنظور چسبندگی بهتر کفش معمولا در طرحهای مختلفی می باشند. لایه میانی مهمترین قسمت زیره کفش می باشد. این قسمت وظیفه اصلی جذب نیروی وارد شده به پا در زمان پیاده روی را دارد. لایه داخلی نیز همان کفی کفش می باشد که مستقیم با پا در تماس می باشد. جهت آشنایی بیشتر با انواع کفی کفش لطفا اینجا را کلیک نمائید.

4- قسمت رویه کفش از قسمت روی پا محافظت می نماید, و معمولا از مواد چرم, مصنوعی و یا مشبک ساخته می شوند. رویه های ساخته شده بصورت مشبک معمولا باعث تهویه بهتر هوا در داخل کفش و مانع از بو گرفتن پا می شود.


جهت مشاهده انواع کتانیهای پیاده روی زنانه لطفا اینجا را کلیک نمائید.


5- در زمان خرید کفش پیاده روی, حتما هر دو کفش را بپوشید و چند قدم در فروشگاه با آن راه بروید تا از راحتی آن اطمینان کامل حاصل نمائید.

6- در بعضی افراد معمولا یکی از پاها کمی بزرگتر از پای دیگر می باشد. در این حالت, کفشی را که برای پای بزرگتر مناسب می باشد را انتخاب نمائید.

7- سعی کنید که خرید کفش را معمولا بعدظهر انجام دهید, به این دلیل که در انتهای روز پای شما پس از انجام فعالیت روزانه کمی بزرگتر از ابتدای روز می باشد و در این حالت راحتتر می توان کفشی را که برای تمام طول روز برای شما مناسب باشد را انتخاب نمائید.

 

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت