امروزه با پیشرفت تکنولوژی و در نتیجه کاهش فعالیتهای فیزیکی بواسطه تسهیل در انجام کارهای مختلف روزانه, و همچنین افزایش اضافه وزن در جامعه, پیاده روی و دویدن در حال تبدیل به یکی از فعالیتهای مجبوب در سطح جامعه می باشد.


با توجه به این امر, برخورداری از یک کتونی مخصوص دویدن (رانینگ) و پیاده روی تا حد زیادی می تواند به شما در انجام این فعالیتها کمک نماید. بطور کلی کفش های ورزشی از دو قسمت زیره و رویه تشکیل شده اند که بخش زیره وظیفه جذب نیرو وارد از سمت زمین به سمت پا را دارد و بخش رویه وظیفه محافظت و راحتی پا را بر عهده دارد. در ادامه به بررسی خصوصیات مهم هر یک از دو بخش برای کتونیهای مخصوص دویدن پرداخته خواهد شد.


A- زیره کفش


بخش زیره کفش از سه بخش خارجی, میانی و داخلی (کفی کفش) تشکیل شده است.

1-  بخش خارجی (Outsole) قسمتی از کتونی ورزشی می باشد که با زمین در تماس می باشد. امروزه, معمولا از دو جنس برای این قسمت از کتونیهای رانینگ استفاده می شود که یکی لاستیکهای کربنی و دیگری لاستیکهای ترکیب شده با هوا می باشد (Blown Rubber) . زیره های ساخته شده با لاستیکهای کربنی در مقایسه با زیره های ساخته شده با لاستیکهای ترکیب شده با هوا سفت تر و سنگین تر می باشد. همچنین بخش خارجی زیره دارای شیارههای عرضی در قسمت جلوی کفش می باشد, که این مسئله باعث انعطاف پذیری و راحتی بیشتر کفش در زمان دویدن می شود.


جهت مشاهده کتونیهای رانینگ لطفا اینجا را کلیک نمائید


2- بخش میانی کفش (Midsole) وظیفه اصلی جذب نیروهای وارد شده از سمت زمین به سمت پا مخصوصا قوزک و زانو را بر عهده دارد. این بخش از کتونی, به این دلیل که نقش بسیار مهمی در پایداری و راحتی کفش در زمان دویدن ایفاء می کند, در واقع مهمترین بخش کتونیهای ورزشی می باشد. معمولا از دو ماده EVA و پلی اورتان در این قسمت از کتونیهای مخصوص دویدن استفاده می شود, که EVA در مقایسه با پلی اورتان سبکتر و منعطف تر بوده, اما پایداری کمتری از پلی اورتان دارد. حال اگر بدنبال پایداری بیشتری در زمان دویدن می باشید, کفش با زیره سفت تر بهتر از زیره های EVA می باشد و بلعکس اگر بدنبال نرمی و انعطاف پذیری بیشتر می باشید زیره EVA بهترین انتخاب می باشد.


چگونه کفش (کتونی) پیاده روی خوب انتخاب کنیم؟

آناتومی کفش (کتونی) پیاده روی


3- بخش داخلی یا کفی کفش جهت حفظ سلامت پا بسیار پر اهمیت می باشد. پوشیدن کفش بدون کفی مناسب باعث پاشنه درد, خستگی زود هنگام و کمر درد می شود. عموما کتونیهای رانینگ دارای کفی های مناسب می باشند که البته قابلیت جایگزین کردن با کفی های دیگر را نیز دارند. جهت آشنایی بیشتر با کفی های کفش لطفا اینجا را کلیک نماید.

4- نکته دیگری که در ارتباط با زیره کفش باید در نظر داشت, اینست که ارتفاع زیره کفش نباید زیاد باشد و اختلاف ارتفاع در قسمت پاشنه با سر پنجه کفش ناچیز و یا ارتفاع یکسانی داشته باشند. این مسئله باعث می شود تا قسمت پاشنه, سرپنجه و میانی پا در یک راستا قرار بگیرند که در نتیجه باعث پایداری بیشتر پا در زمان دویدن می شود.


B- رویه کفش


5- این قسمت از کفش عموما بصورت مشبک و از مواد سبک ساخته می شوند. خصوصیات بارز این قسمت از کفش شامل: شکل کفش, قسمت پنجه ها و بخش نگهدارنده پاشنه می باشد.

6-  معمولا کتونیهای رانینگ در سه شکل مستقیم, نیمه منحنی و منحنی می باشند. هر یک از این سه شکل از کفش دارای راحتی متفاوتی با توجه به نوع پا می باشند.

7- قسمت پنجه های کفش, قسمت جلوی کفش می باشد که امکان انعطاف پذیری را به پای شما می دهد. این قسمت از کفش باید فضای کافی برای جا دادن پنجه ها داشته باشد و نباید باعث محدود حرکت سر پنجه ها در زمان دویدن شود. بطور معمول, باید به انداز نیم تا یک سانتیمتر فضا بین بزرگترین انگشت پا تا قسمت جلوی کفش وجود داشته باشد.

8- همچنین بخش نگهدارنده پاشنه کفش باید به گونه ای باشد تا باعث تقویت و افزایش پایداری پاشنه پا شود.

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت