فوتسال یک ورزش مهیج و جذاب است که یکی از زیرشاخه های فوتبال می باشد, و البته محبوبیت کمتری در مقایسه با فوتبال در سرتاسر دنیا برخوردار می باشد. بسیاری از فوتبالیست های بزرگ دنیا مانند پله و زیکو بر این نکته اذعان داشته اند که فوتبال سالنی و یا بعبارت دیگر فوتبال 5 نفره به مقدار زیادی در مهارت آنها در فوتبال کمک کرده است.

بهترین کفش فوتسال

فوتسال یا بعبارت دیگر فوتبال سالنی در یک زمین به وسعت زمین بسکتبال و با یک توپ کوچکتر از توپ فوتبال که البته قابلیت جهش کمتری در مقایسه با توپ فوتبال دارد, بازی می شود. لذا, حرکات سریع و تغییر جهت های ناگهانی و همچنین ارسال پاس های کوتاه در فوتسال, احتیاج به یک کفش فوتسال مناسب جهت غلبه بر پیچیدگی های این ورزش مهیج را ضروری می سازد. اگر قصد خرید کفش فوتسال را دارید, در ادامه به بررسی خصوصیات یک کفش فوتسال خوب و یا بعبارت دیگر ورزش های سالنی پرداخته می شود, تا شاید یک راهنمای مناسب در زمان خرید کفش فوتسال برای شما باشد:

1- افزایش سرعت

فوتسال یک ورزش با سرعت بالا می باشد, از اینرو در این ورزش توپ همواره با پا در تماس می باشد. یک کفش فوتسال خوب باید به ورزشکار این قابلیت را بدهد, تا علاوه بر تغییر جهت سریع در حین بازی بتواند توپ را در یک فضای کوچک به گردش در بیاورد. با توجه به این امر, عموما کفش های سالنی از موادی ساخته می شوند تا قابلیت کنترل توپ را افزایش دهند. استفاده از چرم جیر یا مخمل و یا میکروفایبرهای اینگونه از مواد (Suede or microfiber suede) باعث افزیش قابلیت کنترل توپ توسط کفش های سالنی می شود.

 جهت کسب اطلاع از جدیدترین محصولات ورزشی لطفا کانال ما را در اینستاگرام دنبال کنید

2- سبکی و دوام بالا

با توجه به سرعت بالای این ورزش, یک کفش سبک برای فوتسال بهترین انتخاب می باشد. عموما یک کفش فوتسال با کیفیت, وزنی در حدود220 تا 230 گرم دارد. یک طرح زیبا که دارای قسمتهای اضافی و به اصطلاح آپشنهای بیش از حد نمی باشد برای این ورزش مناسب می باشد.

بیشتر بخوانید: قسمتهای مختلف کفش (کتونی) فوتسال

بیشتر بخوانید: چگونه کفش (کتونی) پیاده روی خوب انتخاب کنیم؟

بیشتر بخوانید: چگونه کتونی فوتسال ( سالنی) خوب انتخاب کنیم؟

مشخصات بهترین کفش فوتسال

3- قابلیت چنگ زنی (گریپ) و کنترل کفش فوتسال

عموما, یک کفش با کفی نسبتا نازک, بمنظور حرکات سریع در فوتسال, برای این ورزش مناسب می باشد. بعضی از کفی های کتونیهای سالنی از مواد لاستیکی ساخته شده از صمغ (Gum Rubber) تولید می شوند. کفی کفش های فوتسال باید علاوه بر قابلیت کنترل بالای توپ,  قابلیت چنگ زنی خوبی با سطح زمین داشته باشند. بمنظور دستیابی به این هدف, بعضی از کفش های سالنی شامل تکه ای از مواد لاستیکی می باشد, که حول ناحیه سرپنجه ها را پوشانده است.

 جهت کسب اطلاع از جدیدترین محصولات ورزشی لطفا کانال ما را در اینستاگرام دنبال کنید

4- قیمت کفش فوتسال و در دسترس بودن آن

کتونیهای سالنی در بازار ایران توسط تولید کنندگان مختلفی روانه بازار می شود, که البته بیشتر این کتونیها کپی مدل های خارجی می باشد. یکی از کتونیهای کپی شده در بازار ایران که از قدیم در بازار ایران یافت می شود کتونی تایگر می باشد که در حال حاضر توسط تولید کنندگان مختلفی تولید می شود و قیمت آن بین 30 تا 50 هزار تومان برحسب مواد بکار رفته در آن متغییر می باشد. علاوه براین, کتونیهای سالنی خارجی نیز در بازار ایران در مدلهای مختلف به وفور یافت می شوند که قیمت آنها در حال حاضر از 100 هزار تومان تا بالای یک میلیون تومان نیز موجود می باشد.  عموما تمامی تولید کنندگان معتبر کتونی در دنیا کتونیهای فوتسال نیز تولید می کنند. یکی دیگر از عواملی که در انتخاب کتونی سالنی می تواند تاثیر گذار باشد, پست بازی ورزشکار, بعنوان مثال دروازه بان, دفاع یا مهاجم, است.

5- کاهش احتمال آسیب دیدگی

اگرچه این مسئله در انتهای موارد ذکر می شود, ولی یکی از مهترین فاکتورهای تاثیر گذار در کیفیت یک کتونی سالنی می باشد. کتونیهای سالنی علاوه بر موارد ذکر شده باید تا حد امکان از بروز آسیب دیدگی در ورزشکار جلوگیری نماید. یک کتونی لغزنده باعث سر خوردن ورزشکار و همچنین پیچش پای ورزشکار در حین ورزش می شود. لذا, یک کتونی سالنی خوب تا حد امکان باید از بروز آسیب دیدگی جلوگیری نماید.

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت