دیابت یا همان بیماری قند ،یک نوع اختلال متابولیک و سوخت و سازی در بدن است, که به واسطه آن توانایی تولید انسولین در بدن از بین می رود, یا برعکس مقاومت در برابر انسولین در بدن ایجاد می شود و در نتیجه انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد نرمال خود را انجام دهد. بطور کلی دیابت به 3  نوع تقسیم میشود:

1- دیابت وابسته به انسولین یا نوع یک : در این نوع بیماری دیابت، بیمار یا مقدار کمی انسولین تولید می کند و یا اصلاً تولید انسولین ندارد.

2- دیابت غیر وابسته به انسولین یا نوع دو : در این نوع بیماری دیابت، لوزالمعده انسولین تولید می کند اما نه به اندازه ای که قند خون را تنظیم کند.

3- دیابت دوران بارداری: دیابت حاملگی معمولاً بین هفته های 24 و 28 بارداری ظاهر می شود و عموماً پس از زایمان از بین می رود.

بر همین اساس, روز چهاردهم نوامبر (23 آبان), سالگرد تولد "فردریک بانتینگ" کاشف انسولین است, و برای اولین بار در سال 1991 با همکاری بنیاد بین‌المللی دیابت و سازمان جهانی بهداشت به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است. هدف از نامگذاری چنین روزی افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با علل، عوارض، پیشگیری و درمان این پدیده می باشد. نماد روز جهانی دیابت یک دایره به عنوان نشان «همه با هم براي ديابت» تصویب شده است و رنگ آبی آن تجسم آسمان و نشان اتحاد جهانی برای مبارزه علیه دیابت است.


جهت خرید لوازم بدنسازی و ایروبیک برای افراد مبتلا به دیابت لطفا اینجا را کلیک نمائید.


انجام مستمر فعالیتهای ورزشی تا حد زیادی می تواند در پیشگیری, کنترل و درمان افراد مبتلا به دیابت تاثیر گذار باشد. انجام فعالیتهای ورزشی مستمر, بواسطه کاهش وزن, بهبود سطح قند خون و بهبود ضربان قلب, به اندازه مصرف دارو و رژیم غذایی برای افراد مبتلا به دیابت موثر می باشد. مقدار ورزش برای افراد دیابتی حداقل پنج روز در هفته و هر بار سی دقیقه فعالیت هوازی توصیه میشود و اگر تابحال تمرین نداشته اند میتوانند از5 تا10 دقیقه در روز شروع کنند. بطور کلی فواید انجام فعالیتهای ورزشی برای افراد مبتلا به دیابت شامل موارد زیر می شود:


معرفی 5 فعالیت ورزشی مناسب افراد مبتلا به دیابت در روز جهانی دیابت


1- افزایش حساسیت به انسولین بدن

2- کاهش سطح قند خون بدن

3- افزایش انرژی و استقامت افراد در طی انجام فعالیتهای روزانه

4- کاهش وزن بهمراه افزایش حجم عضلات

5- بهبود وضعیت قلبی و کاهش فشار خون

6- خواب بهتر در شب

7- بهبود تراکم استخوانی و کاهش احتمال ابتلاء به پوکی استخوان

8- مقاومت بیشتر در مقابل بیماریها

9- بهبود سطح کلسترول, ضربان قلب و سطح فشار خون

10- کاهش استرس, نگرانی, افسردگی و بیقراری

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت (فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت)