افراد مبتلا به دیابت به منظور کنترل قند خون و کاهش خطر بیماری های قلبی-عروقی به انجام تمرینات ورزشی توصیه میشوند. پزشکان به افراد دیابتی توصیه میکنند, که 4 تا 5 مرتبه در هفته و هر بار 30 دقیقه ورزش کنند, زیرا باعث کاهش وزن و در نهایت کنترل دیابت میشود.

لازم است که بدانید, که عموما فعالیتهای ورزشی به دو دسته تمرینات هوازی و غیر هوازی تقسیم می شوند, که هر دو آنها برای افراد مبتلا به دیابت توصیه می شوند. ورزشهای هوازی ورزشهایی نظیر پیاده روی, دویدن, دو چرخه سواری, طناب زدن و غیره می باشد, و ورزشهای غیر هوازی ورزشهایی هستند که در کوتاه مدت و البته با شدت بیشتری انجام می شوند مانند وزنه زدن, که این مسئله باعث تقویت عضلات و افزایش تراکم استخوانی به منظور پیشگیری از پوکی استخوان می شود. در ادامه به معرفی 5 فعالیت ورزشی, به مناسبت فرارسیدن روز جهانی دیابت, که افراد مبتلا دیابت باید انجام دهند می پردازیم. این ورزشها شامل:


10 دلیل برای ورزش کردن افراد مبتلا به دیابت


1-راه رفتن و طناب زدن: این مسئله باعث تسهیل در فرآیند نفس کشیدن می شود, که در نتیجه در تنظیم انسولین در بدن تاثیر بیشتری داشته و چربی بدن نیز کاهش پیدا کرده و در نتیجه باعث کاهش وزن نیز می شود. تمام آن چیزی که برای این فعالیت ورزشی نیاز دارید یک کفش پیاده روی مناسب و یا یک طناب می باشد.

2-شنا کردن به دلیل آنکه فشاری را بر مفاصل وارد نمی کند، از این لحاظ برای بیماران دیابتی بسیار مفید می باشد, و به آنها این امکان را می دهد تا هم زمان روی عضلات بالا تنه و پایین تنه کار کنند و برخورد با آب برای قلب آنها  نیز مفید است. تمامی وسایلی که برای این ورزش نیاز دارید یک مایو و نهایتا یک عینک شنا می باشد.

3-دوچرخه سواری چه از یک دوچرخه ی ثابت استفاده کنید و چه یک دوچرخه ی متحرک باشد باعث میشود, که ضربان قلب افزایش پیدا کند، قند خون را سوزانده و بدون آسیب به زانوها و دیگر مفاصل، در کاهش وزن به شما کمک کند. علاوه براین, باعث بهبود جریان خون در پاها می شود پس برای افراد دیابتی که حس پاهای خود را از دست می دهند و وزن خود را نمی توانند متعادل کنند، این ورزش بسیار مفید می باشد. 

4- تمرین های بدنسازی: این ورزش را میتوانید با وزنه یا کش های بدنسازی انجام دهید. این ورزشها، قند خون را کاهش داده و به تقویت عضلات و استخوان ها کمک می کند. وزنه زدن موجب ساختن توده عضلانی می گردد و این یک امر مهم در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می باشد و اگر بیماران دیابتی توده عضلانی خود را از دست بدهند، حفظ قند خون در آن ها مشکل می شود. وسایلی که برای انجام این جرکات استفاده می شود یک جفت دمبل, وزنه پا و کش بدنسازی می باشد.

5-یوگا: حرکات، حالات یوگا و تمرکز بر تنفس می توانند استرس را کاهش داده و به تقویت عضلات کمک کرده و سطح قند خون را ثابت تر نگه دارند. یک زیرانداز و یک طناب یوگا جزء ملزومات این ورزش تمرکزی می باشد.

 

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت (فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت مرکز خرید لوازم ورزشی)