در حالیکه دویدن در هوای معتدل, بعلت اینکه  تهویه و گردش هوا در بدن بخوبی صورت می گیرد,  ایده آل ترین شرایط برای دویدن می باشد, اما همانطور که می دانیم در بعضی فصول, مخصوصا در ایران, شرایط آب وهوایی به شدت سرد یا گرم می شود. در ادامه توصیه هایی برای دویدن در هوای سرد و گرم ارائه می شود:

1- دویدن در هوای سرد

دویدن در هوای سرد

با سرد شدن هوا عموما تمایل به دویدن در افراد کمتر از فصول گرم و معتدل می شود. معمولا بهترین جایگزین دویدن در هوای سرد تردمیل می باشد که البته اگر عاشق دویدن در فضای بیرون باشید, تردمیل هیچ وقت جای آنرا پر نخواهد کرد. علاوه براین معمولا در شهرهای بزرگ مانند تهران همیشه در فصول سرد سال, هوا بمقدار زیادی آلوده می باشد که این مسئله تا حد زیادی می تواند در برنامه دویدن شما در بیرون از خانه تاثیر گذار باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل چگونه شروع به دویدن کنیم؟ بخش ششم: پشتکار داشته باشید

بطورکلی توصیه می شود که برای دویدن از لباسهای ساخته شده از الیاف مصنوعی, به این دلیل که عرق بدن را مانند فیتیله به خود جذب می کند, استفاده کنید. لباسهای ساخته شده از پنبه باعث می شود که عرق در بدن شما باقی بماند و شما را در هوای سرد مرطوب نگه دارد. اگر حرفه ای می دوید لباسهای گورتکس و یا به اصطلاح ضد آب تا حد زیادی می تواند باعث بهوبد کیفیت دویدن شما شود. البته باید توجه داشته باشید که بیش از حد لباس نپوشید, زیرا در زمان دویدن معمولا درجه حرارت بدن افزایش پیدا می کند و این مسئله بهمراه عرق کردن ممکن است باعث رنجش شما شود. در این حالت توصیه می شود که زیر گرمکن ورزشی خود خیلی لباس نپوشید.

2- دویدن در هوای گرم

دویدن در هوای گرم

در هوای گرم مانند هوای سرد نیز توصیه می شود که از لباسهای ساخته شده با الیاف مصنوعی استفاده کنید. اینگونه لباسها همانگونه که گفته شد عرق بدن را مانند فیتیله به خود جذب می کند. در هوای گرم بهتر است تا از لباسهای آزاد با رنگ روشن, به این دلیل که گردش هوا در بدن را تسهیل می کند, استفاده کنید. لباسهای جذب و تیره باعث جذب حرارت خورشید و مانع گردش هوا در بدن می شود. معمولا بعضی از افراد در زمان دویدن از دستمال سر یا اسکارف جهت جلوگیری از تابش خورشید به صورت استفاده می کنند.

جهت مشاهده کفش های اسپرت پیاده روی و رانینگ فروشگاه اینجا را کلیک نمائید.

معمولا در هوای گرم زودتر از حالت معمول تشنه می شوید و به آب بیشتری نیاز دارید. سعی کنید مقداری آب همراه خود داشته باشید تا علاوه بر خوردن, مقداری نیز به سر و صورت خود بزنید.

در آخر توصیه می شود, که در هوای بسیار سرد و یا بسیار گرم خیلی به خودتان فشار وارد نکنید و برنامه های پرفشار خود را در ساعاتی از روز که هوا بهتر است تنظیم کنید. همچنین ممکن است که لباس با الیاف مصنوعی حساسیت در شما ایجاد کند در اینصورت چاره ای جز استفاده از لباسهای نخی نمی باشد.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت