اگرچه ممکن است دویدن یک ورزش ساده بنظر برسد, اما بسته به اینکه در چه زمینی, با چه سرعتی و چه مسافتی قصد دارید تا بدوید,می توان دویدن را به دست های مختلفی طبقه بندی کرد.

این طبقه بندی می تواند یک دید کلی از هدفی که می خواهید دنبال کنید به شما دهد و اینکه نشان می دهد دویدن صرفا بروی یک سطح صاف امکان پذیر نمی باشد و می توانید در سطوح مختلفی شروع به دویدن کنید. علاوه بر این, با استفاده با این طبقه بندی می توانید یک کفش اسپرت (کفش رانینگ) مناسب برای خود انتخاب کنید. با توجه به مقدمه فوق می توان طبقه بندی زیر را برای انواع دویدن در نظر گرفت.

1- دویدن بروی جاده

 

بطور کلی دویدن بروی سطوح آسفالته و یا پارکها یا سطوح سیمانی در ردیف دویدن در جاده قرار می گیرند. اینگونه از دویدن, در دسترس ترین و ارزان ترین نوع دویدن می باشد و ساده ترین روش برای آغاز به دویدن کردن می باشد. تنها چیزی که در این نوع دویدن نیاز دارید یک جفت کفش اسپرت (رانینگ) مناسب بهمراه کمی ارداه شما می باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل چگونه شروع به دویدن کنیم؟ بخش اول- معرفی و مزایای دویدن

بیشتر بخوانید: 8 ویژگی کتونی های رانینگ

دویدن بروی تردمیل- کفش اسپرت مردانه و دخترانه

2- دویدن بروی تردمیل

 

اگر زمان کافی برای بیرون رفتن ندارید و یا اگر از دویدن در فضای باز خجالت می کشید, تردمیل بهترین انتخاب برای دویدن می باشد, مخصوصا اگر وضعیت آب و هوا مناسب نباشد (منظور آلودگی هوا و یا برف و باران شدید می باشد, که اگه نظر من را میپرسید حتما بهتون توصیه می کنم که دویدن در نم ریز باران را تجربه کنید). یکی دیگر از مزیتهای تردمیل اینست که می توانید شدت سرعت آنرا تغییر دهید. همچنین تردمیلها قابلیت تنظیم برنامه با شدتهای مختلف را نیز دارند. در بعضی تردمیلها قابلیت رقابت آنلاین با یک فرد در یک مکان دیگر نیز امکان پذیر می باشد. داشتن یک کفش اسپرت (رانینگ) مناسب همانند کفش اسپرت برای دویدن جاده همچنان توصیه می شود.

جهت مشاهده انواع کفش اسپرت فروشگاه لطفا اینجا را کلیک نمائید.

3- دو مسابقه

دو مسابقه ای- کفش اسپرت رانینگ

دو مسابقه خود در مدلهای مختلفی از دویدن تقسیم بندی می شود. دو سرعت, دو نیمه استقامت, دو استقامت و یا دو ماراتن نمونه هایی از دو مسابقه ای می باشند. بسیاری از افرادی که در این مسابقات (مسابقات محلی) شرکت می کنند هدفشان کسب جایزه و برنده شدن نیست و فقط جهت ارزیابی میزان پیشرفت و رسیدن به اهداف خود در این مسابقات شرکت می کنند. کفش اسپرت مناسب برای این رده از دویدن معمولا یک کفش رانینگ تخصصی می باشد و باید با دقت بیشتری با توجه به نوع مسابقه یک کفش اسپرت رانینگ انتخاب نمود.

بیشتر بدانید: انواع مختلف کفش کوهنوردی

4- دو تریل (Trail Running)

دو تریل- کفش اسپرت تریل- کفش اسپرت دخترانه و مردانه

 

به دویدن بروی سطوح خاکی و سنگی دو تریل می گویند. برای افرادی که بدنبال محیط های آرام و طبیعت دست نخورده می باشند اینگونه از دویدن توصیه می شود. دو تریل برخلاف دو جاده ای و یا تردمیل خیلی برای عموم مردم, مخصوصا شهرنشینان و یا شهر های بزرگ در دسترس نمی باشد. اگر در شهرهای بزرگ زندگی می کنید فقط می توانید برای آخر هفته ها و یا تعطیلات اینگونه از دویدن را تجربه کنید. برای دو تریل باید یک کفش تریل مناسب انتخاب نمائید. معمولا کفش های تریل در ردیف کفش های کوهنوردی و طبیعت گردی قرار می گیرند. از ویژگی این کفش ها زیره با ارتفاع بیشتر می توان اشاره نمود.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت