با توجه به اینکه, دویدن یک فرایند طبیعی هست, شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که مگر دویدن هم آموزش می خواهد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که نحوه صحیح دویدن باعث می شود تا انرژی خود را بهینه مصرف کنید و گامهای مطمئن تری بردارید, که در نتیجه این امر باعث می شود تا مسافت بیشتری را با کاهش احتمال آسیب دیدگی بپیمائید.

در این بخش به برسی دو فاکتوری که در زمان دویدن باید در نظر داشته باشید, تا بتوانید راندمان دویدن خود را بالا ببرید می پردازیم:

1- فیگور مناسب دویدن را داشته باشید

 آموزش صحیح دویدن

در زمان دویدن سعی کنید که بدن خود را بصورت مستقیم و کشیده, بطوریکه فشار زیادی به شما وارد نشود, نگه دارید. سر را بالا نگه دارید, کمر قوز نداشته باشد و شانه ها رو به داخل جمع نشوند. معمولا در مسافتهای زیاد, با توجه به خستگی, ممکن است که از کمر رو به جلو خم شوید, که البته سعی کنید از این مسئله جلوگیری کنید و تا آخر مسیر حالت کشیده خود را حفظ کنید.

در زمان دویدن, دست بصورت طبیعی و بطور متقارن با دویدن از مفصل شانه عقب و جلو شود. زاویه بین بازو و ساعد دست حدود 90 درجه ( حالا کمی کمتر یا بیشتر) باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل چگونه شروع به دویدن کنیم؟ بخش دوم- انواع دویدن

بیشتر بخوانید: 8 ویژگی کتونی های رانینگ

2- به روش گام برداشتن خود توجه کنید

به نحوه گام برداشتن خود, مخصوصا زمانیکه پا به زمین برخورد می کند دقت کنید. معمولا در زمان دویدن, پا به دو حالت بروی زمین فرود می آید که این دو حالت  شامل 1- فرود بروی سر پنجه پا 2- فرود بروی پاشنه پا, می باشد.

با افزایش سرعت دویدن با گامهای کوتاه معمولا تمایل به دویدن بروی سرپنجه زیاد می شود. افرادی که عادت بروی سرپنجه دویدن دارند عموما عضلات ساق پای آنها سفت می باشد. از طرف دیگر, اگر طول گامها در زمان دویدن زیاد باشد, فرود پا بروی زمین در نقطه پاشنه پا صورت می گیرد. حال اگر, طول گامها بیشتر از حالت استاندارد باشد, لحظه فرود, تماس با قسمت بیرون پاشنه پا می باشد که این مسئله باعث مصرف انرژی بیشتر و بروز آسیب دیدگی در دراز مدت می شود.

جهت مشاهده کفش های اسپرت پیاده روی و رانینگ فروشگاه اینجا را کلیک نمائید.

معمولا در یک دویدن استاندارد و با سرعت نرمال و ملایم پا در قسمت میانی و داخلی پاشنه بروی زمین فرود می آید و از نقطه سرپنجه از روی زمین جدا می شود. در زمان دویدن می توانید بین حالت های مختلف سوئیچ کنید. بعنوان مثال می توانید مسافتی را با سرعت زیاد, مسافتی را با گامهای بلند و مسافتی را با گامهای نرمال طی کنید که البته مدت زمان یا مسافت حالت نرمال باید بیشتر باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل چگونه شروع به دویدن کنیم؟ بخش پنجم- تغذیه و آبرسانی در دویدن

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت