دو فاکتور مهمی که در کیفیت دویدن شما تاثیر گذار می باشد, تغذیه مناسب و میزان مصرف آب قبل, در حین و بعد از دویدن می باشد. در این رابطه باید بدانید, اگرچه دویدن کالری بسیار زیادی مصرف می کند, اما این مسئله نباید اینطور برداشت شود که هر چه می توانید بخورید. در ادامه به بررسی این دو فاکتور تعیین کننده در دویدن می پردازیم:

1- به اندازه کافی آب بنوشید

خوردن آب در دویدن

در زمان دویدن, چه هوا سرد باشد و چه گرم, بدن شما بواسطه عرق کردن پیوسته در حال از دست دادن آب می باشد. در زمان دویدن میزان تشنگی خود را در نظر داشته باشید و اجازه ندهید بیش از اندازه تشنه شوید. توصیه می شود قبل, در حین و بعد از دویدن آب بنوشید. بطور کلی توصیه می شود که در هر 20 دقیقه دویدن بین 120 تا 180 میلی لیتر آب بنوشید که البته اگر سرعت دویدن شما بیشتر باشد این میزان می تواند بیشتر باشد. در ادامه به ذکر نکاتی در ارتباط با مصرف آب در زمان دویدن می پردازیم.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل چگونه شروع به دویدن کنیم؟ بخش اول- معرفی و مزایای دویدن

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل چگونه شروع به دویدن کنیم؟ بخش دوم- انواع دویدن

1- اگر قصد دارید که در یک مسابقه دو شرکت کنید توصیه می شود از چند روز قبل میزان آبرسانی به بدن خود را بیشتر کنید. ترجیحا فقط از آب آشامیدنی استفاده کنید و حتما نباید نوشیدنی ورزشی یا انرژی زا بخورید.

2- اگر در طول روز قصد دویدن دارید, سعی کنید از یک ساعت قبل از دویدن میزان آبرسانی به بدن خود را کمی بیشتر کنید و از خوردن نوشیدنی های کافئین دار پرهیز کنید.

3- اگر مسافت طولانی می دوید و در بین مسیر به آب دسترسی ندارید بهتر است که یک قمقمه آب برای خود تهیه کنید. البته این مسئله فقط برای دویدن های غیرمسابقه ای صادق است.

4- اگر مدت زمان بیش از یک ساعت و نیم می دوید ( حرفه ای هستی) بهتر است که از نوشیدنی ورزشی بعد از دویدن استفاده کنید تا کاهش سدیم و سایر مواد معدنی را جبران کند.

5- بعد از دویدن حتما آب بنوشید. در این زمینه لازم است بدانید اگر ادرار شما زرد تیره باشد نشان دهنده اینست که بدن شما آب کافی ندارد. به اندازه ای آب بنوشید تا ادرار شما به رنگ زرد روشن در بیاید.

2- تغذیه در دویدن

تغذیه در دویدن

غذایی که قبل, در حین و بعد از دویدن می خورید تاثیر زیادی در کیفیت دویدن شما دارد. همانگونه که در قبل اشاره شد, اینکه دونده هستید دلیل آن نمی شود که هر چه می توانید بخورید. در ادامه به ذکر نکاتی در این رابطه می پردازیم:

جهت مشاهده کفش های اسپرت پیاده روی و رانینگ فروشگاه اینجا را کلیک نمائید.

1- اگر در ابتدای صبح می دوید فقط کمی آب بخورید و از خوردن غذا پرهیز کنید. اگر در طول روز می دوید توجه داشته باشید که تا 2 ساعت قبل نباید چیزی خورده باشید. البته این مدت زمان در افراد مختلف کمی فرق می کند.

2- قبل از دویدن یک غذای سبک بخورید بطوریکه میزان کربوهیدرات بالایی داشته باشد, اما چربی, پروتئین و فیبر کمی داشته باشد.

3- اگر دونده ای هستید که بیش از یک ساعت ونیم می دوید سعی کنید که یک خوراک جویدنی مختصر (خیلی کوچولو) مانند یک تکه شکلات به همراه خود داشته باشید. توصیه می شود که بعد از هر یک ساعت دویدن 100 کالری خوراک مختصر بخورید.

4- بعد از دویدن برای یک مسافت طولانی بمنظور بازیابی گلیکوژن عضلات مقداری کربوهیدارت و پروتئین در 30 دقیقه بعد از دویدن مصرف کنید. یک نسبت مناسب بین میزان کربوهیدارت و پروتئین مصرفی نسبت 3 به 1 می باشد.

 

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت