اگرچه اهمیت ورزش کردن در سالهای اخیر در بهبود سطح زندگی فردی و اجتماعی بر همگان واضح و مبرهن می باشد, اما همیشه این سوال در میان علاقمندان به ورزش وجود داشته که ورزش در صبح بهتر است یا در شب؟

در دنیای کسب و کار یک ضرب المثلی وجود دارد که می گوید, روزی رو اول صبح پخش می کنند. خوشبختانه باید به اطلاع برسانیم که در زمینه ورزش کردن این مسئله خیلی صادق نمی باشد. در پاسخ به این سوال بطور کلی می توان گفت که تعیین اینکه چه زمانی برای ورزش کردن مناسب می باشد بستگی به زمان, شغل شما, رشته ورزشی, دسترسی به امکانات ورزشی و سایر موارد دارد. در ادامه به بررسی ویژگیهای ورزش در صبح و شب خواهیم پرداخت اما اینکه کدامیک از موارد فوق برای شما مناسب می باشد بستگی به موارد ذکر شده دارد.

مزایا و کاستی های  ورزش در صبح

ورزشهای صبحگاهی مخصوصا مواردی که قبل از صبحانه انجام می شوند, عموما بصورت ورزشهای همگانی, پیاده روی, دویدن, طناب زدن و یا بطور کلی تمرینات هوازی صورت می گیرد و کمتر می توان یک کلاس ورزشی مانند بدنسازی, تکواندو, ژیمناستیک و یا سایر رشته های ورزشی را در صبح پیدا کرد. از طرف دیگر, عموما در صبح پارک ها و پارک جنگلی ها خلوت می باشند و شما این فرصت را دارید که از محیط خلوت و هوای آزاد بهره کامل را ببرید, البته اگه دوست ندارید در خانه و یا باشگاههایی که در صبح باز هستند ورزش کنید. میزان چربی سوزی در ورزشهای صبحگاهی مخصوصا قبل از صبحانه بیشتر از ورزش در شب می باشد و همچنین سوخت و ساز بدن در طول روز را افزایش می دهد. همچنین افرادی که در صبح ورزش می کنند با انرژی تر از افراد دیگر می باشند و در طول روز انرژی کافی جهت انجام فعالیتهای مختلف فیزیکی و فکری را دارند. در نهایت اینگونه از افراد شب ها به راحتی, مخصوصا اگر در طول روز چرت نزده باشند, به خواب می روند.

بیشتر بخوانید: مدت زمان ایده آل پیاده روی برای کاهش وزن

حال اگر شرایط زندگی شما بگونه ای است, که صبح در خانه هستید و ساعت کاری دست خودتان است, این فرصت طلایی را از دست ندهید و از این همه مزیت ورزش صبحگاهی بهره ببرید. نکته ای که باید در ارتباط با ورزش صبحگاهی در نظر داشته باشید اینست که چون تازه از خواب بلند شدید, بدن در حالت استراحت می باشد و حتما زمانی را جهت گرم کردن بدن خود اختصاص دهید. از جمله چالش های دیگر ورزش صبحگاهی, زود از خواب بیدار شدن است که ممکن است برای بسیاری مشکل باشد.

مزایا و کاستی های ورزش در شب

ورزش در شب برعکس ورزش در صبح این مزیت را دارد که می توانید در کلاس ورزشی مورد علاقه خود و همچنین ورزشهای گروهی شرکت کنید. همچنین ورزش در شب با توجه به اینکه ممکن است یک روز کاری پرفشاری را داشته باشید, باعث ریلکس شدن روحیه ,عضلات و مفصلهایتان می شود. معمولا بدن در ورزش شب نیاز به آماده سازی کمتری نسبت به ورزش صبحگاهی که بدن در حالت استراحت می باشد دارد و به راحتی می توان تمرینات با فشار بیشتر البته در عصر نه انتهای شب به بدن وارد نمود. معمولا ورزش در شب با توجه به اینکه باعث بالا رفتن درجه حرارت و سطح آدرنالین بدن نیز می شود, باعث می شود تا مدتی طول بکشد تا بعد تمرین بدن به حالت عادی بازگردد. از اینرو, اینگونه افراد در شب معمولا دیرتر بخواب می روند.

لطفا از لوازم ایروبیک و بدنسازی فروشگاه دیدن نمائید.

با توجه به موارد فوق اگر شرایط کاری و سبک زندگی شما ایجاب می کند که در عصر و یا شب ورزش کنید این مزیت را دارید که در رشته ورزشی خود و همراه با دوستان خود ورزش کنید. همچنین برخورداری از یک مربی تمرینی از جمله مزیت دیگر ورزش در طول روز  و شب می باشد. از جمله چالش های ورزشهای عصرگاهی و یا در شب اینست که عوامل متعددی مانند دعوت شدن به یک مهمانی و یا گردش با دوستان, باعث برهم زدن نظم ورزش کردن شما شود.

 

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت