یکی از سوالات متداول افرادی که علاقه مند به یادگیری رشته ورزشی پیلاتس می باشند, اینست که آیا ورزش پیلاتس برای آنها جهت رسیدن به و وزن دلخواه موثر است یا خیر؟ در این مقاله سعی داریم تا به قلم برنا اسپرت به بررسی تاثیر ورزش پیلاتس در فرآیند لاغری بپردازیم.

بدون شک, تقریبا همه شما از ترکیب جادویی ورزش و رژیم غذایی مناسب جهت کاهش وزن آگاه هستید. اما سوال اینجاست که آیا ورزشهای بدنسازی ای مانند پیلاتس که از وزن بدن جهت تمرینات استفاده می کنند, به اندازه ورزشهای هوازی نظیر پیاده روی و دویدن در کاهش وزن موثر می باشد یا خیر؟ در یک کلام شاید بتوان گفت که اگر تاثیر ورزشهای بدنسازی نظیر پیلاتس بیشتر از فعالیتهای هوازی نباشد قطعا کمتر نخواهد بود. جهت توضیح این مسئله توجه شما را به سه نکته اساسی زیر جلب می نمائیم.

پیلاتس باعث مصرف کالری می شود

ابتدا اینکه, اگر بطور معمول شما روزانه 1200 کالری در نتیجه فعالیتهای روزانه مصرف می کنید , که البته این مقدار مصرف کالری برای افراد کم تحرک می باشد, باید بدانید که انجام فعالیتی نظیر پیلاتس فقط برای 30 دقیقه باعث مصرف 300 کالری در بدن شما می شود, که البته این مقدار با توجه به قد و وزن و سن و جنسیت شما متغیر می باشد. این یعنی اینکه فقط با30 دقیقه تمرین, شما 25 درصد در مقایسه با روزهای دیگر بیشتر کالری مصرف کرده اید. نکته ای که در این رابطه وجود دارد این است که برای انجام تمرینات پیلاتس حتما احتیاج به بیرون رفتن از خانه ندارید و شما به راحتی می توانید این تمرینات را در خانه با کمترین تجهیزات, نظیر مت یوگا, کش پیلاتس, توپ پیلاتس , انجام دهید.

لاغری با پیلاتس

پیلاتس سوخت و ساز در بدن را افزایش می دهد

دومین نکته ای که در ارتباط با لاغری از طریق پیلاتس قابل ذکر است, اینست که پیلاتس باعث تغییر در ترکیب بدنی شما می شود به گونه ای که بطور هدفمند  بافت عضلانی کم چرب شما را افزایش می دهد و باعث کاهش بافت چربی می شود. این مسئله مخصوصا برای آندسته از افراد که از وزن خود راضی هستند اما از نوع ترکیب بدنی و یا همان تیپ بدنی خود راضی نیستند بسیار حائز اهمیت می باشد.


بیشتر بخوانیم:

معرفی 10 مزیت ورزش پیلاتس

8 علامتی که بدن شما ممکن است یک ماه پیش از حمله قلبی به شما بدهد


  پیلاتس با توجه به اینکه در بسیاری از تمرینات از وزن بدن و همچنین از کش پیلاتس جهت تمرینات مختلف استفاده می کند، باعث افزایش بافت عضلانی کم چرب و کاهش چربی های بدن می شود. لازم است  بدانید که افزایش بافت عضلانی کم چرب خود باعث افزایش سوخت و ساز در بدن می شود, به این دلیل که عضلات بدن وظیفه کار کردن و جابجا کردن در بدن را دارند و در نتیجه جهت تامین انرژی لازم این عضلات سوخت و ساز در بدن افزایش میابد بطوریکه ابتدا بدن از قند موجود در بافت بدن و سپس از چربیها جهت سوخت و ساز استفاده می کند. همچنین , با افزایش بافت عضلانی میزان مصرف کالری در بدن در زمان استراحت نیز افزایش میابد.

اثر پیلاتس

علاوه بر دو مورد فوق, در پیلاتس اصطلاحی وجود دارد که به آن اثر پیلاتس می گویند که در واقع یک اصطلاح کاملا کلیدی و کاربردی برای کاهش وزن می باشد. این اثر به گونه ای است که شما در هر جلسه از تمرین پیلاتس باید بطور مداوم شکم خود را به سمت داخل منقبض کنید, شانه های خود را به سمت عقب ببرید و سینه های خود را به سمت جلو سپر کنید. این تمرینات باعث می شود که در پایان جلسات تمرینی پیلاتس شما ستون فقرات کشیده تر و کمر باریکتر در مقایسه با یک ساعت قبل از جلسه تمرینی خود داشته باشید. انجام این تکنیکهای تکراری در پیلاتس رفته رفته در شما تبدیل به یک عادت می شود بطوریکه پس از مدتی کاملا شما به شرایط فیزیکی جدیدی دست خواهید یافت.

با توجه به موارد ذکر شده, باید بدانید که پیلاتس علاوه بر تسهیل در فرایند چربی سوزی, تاثیر بسیار زیادی در ترکیت بدنی و تیپ بدنی شما دارد. بطور کلی پیلاتس برای قشر وسیعی از مردم قابل استفاده است که محدودیت سنی نیز ندارد. اگر کارمند هستید و یا شغل شما به گونه ای می باشد که فرصت کافی برای رفتن به باشگاه را ندارید, و یا پیوسته در حالت نشسته قوز می کنید پیلاتس بهترین انتخاب برای شما می باشد و شما را جهت رسیدن به اهدافتان کمک خواهد کرد. پیلاتس علاوه بر لاغری بعنوان یک ورزش اصلاحی برای کسانیکه از زانو درد و کمر درد نیز رنج می برند بسیار مناسب می باشد. سخن آخر اینکه, اگر بدنبال یک ورزش ملایم و با قابلیت چربی سوزی بالا می گردید, پیلاتس را می توانید بعنوان یک ورزش کارآمد در نظر داشته باشید.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت