به احتمال خیلی زیاد, تا به حال اسم ورزش پیلاتس به گوش شما خورده است و امکان دارد که این سوال برای شما پیش آمده باشد که چه عواملی باعث متمایز شدن پیلاتس نسبت به سایر رشته های ورزشی شده است و اینکه آیا پیلاتس اصلا برای شما گزینه مناسبی می باشد یا خیر. در ادامه این مطلب به معرفی ده مزیت اصلی رشته پیلاتس می پردازیم.

1- پیلاتس کل اندام بدن را درگیر می کند

برعکس بسیاری از رشته های ورزشی که ممکن است تمرکز بروی قسمت خاصی از بدن باشد, پیلاتس علاوه بر تمرکز بر قسمت هسته بدن, سعی به تقویت و بهبود حرکتی مفاصل و عضلات کل بدن می کند.

بطور کلی پیلاتس علاوه بر بهبود استحکام و بالانس عضلات, بروی انعطاف پذیری و افزایش بازه حرکتی مفاصل نیز تمرکز ویژه ای دارد.

2- قابلیت سازگاری پیلاتس با هر سطح از آمادگی جسمانی

چه یک ورزشکار تازه کار باشید و چه یک ورزشکار حرفه ای, پیلاتس برای شما مناسب می باشد. پیلاتس با تقویت قسمت هسته بدن و یکپارچگی بین مغز و بدن کمک شایانی به افزایش سطح عملکردی شما می کند.

هزاران حرکت ورزشی متفاوت بهمراه تمامی حرکات جانبی آن باعث شده تا پیلاتس برای رنج وسیعی از افراد با شرایط فیزیکی و سنی مختلف انتخاب بسیار مناسبی باشد, بطوریکه می توان تمرینات آنرا در گروه سنی جوانان, سالمندان, آقایان و بانوان طبقه بندی نمود.

3- افزایش استحکام عضلات بدون حجم دهی کاذب

در پیلاتس در واقع تمرکز بروی بافت عضلانی کم چرب و لاغر می باشد. در واقع در پیلاتس بدنبال ساخت عضلات جهت نمایش نیستیم, بلکه تمرکز بروی ساخت عضلات قدرتمند که بدرستی در کل بدن به فعالیت می پردازند می باشیم. یکی از روشهایی که در پیلاتس برای ساخت اینگونه از عضلات بکار می رود, حرکات انقباض خارج از مرکز عضله ای می باشد.

افزایش انعطاف پذیری با پیلاتس

4- افزایش انعطاف پذیری

در پیلاتس به وسیله روشهای واقع گرایانه سعی به افزایش طول و کشش عضلات و بهبود بازه حرکتی مفاصل می شود.

5- افزایش استحکام قسمت هسته بدن

منظور از قسمت هسته بدن در واقع قسمت کمر, شکم و لگن و عضلات درونی این نواحی که نقش ساپورت کننده زیادی دارند می باشد. در واقع این عضلات کمک به ساخت یک کمر پایدار و کشیده و درنتیجه طرز قرار گیری صحیح بدن در حرکات مختلف می کنند.

لازم است بدانید که با تقویت قسمت هسته بدن, چارچوب بدن بطور کامل توسط عضلات هسته ساپورت می شود, گردن و شانه ها کاملا ریلکس می شوند و سایر عضلات و مفاصل بدن در انجام حرکات مختلف آزادی کامل دارند.

با توجه به اینکه در تمرینات قسمت هسته در پیلاتس تمرکز زیادی بروی انقباض عضلات شکمی می باشد, لذا این ورزش برای ساخت یک شکم مسطح (فلت یا لاغر) بسیار مناسب می باشد.

6- بهیود پوسچر (طرز حالت) بدن

یک پوسچر خوب یا همان طرز قرار گیری بدن در حالتهای نشسته و ایستاده منعکس کننده یک هسته قوی می باشد. یک پوسچر خوب موقعیتی است که بدن بطور آزادانه و با حداقل فشار می تواند فعالیتهای مختلف را انجام دهد. عموما افرادی که تمرینات پیلاتس را انجام می دهند دارای پوسچر خوبی می باشند, و در واقع بهمین دلیل است که به افرادی که کمر درد دارند ورزش پیلاتس توصیه می شود, زیرا که یکی از دلایل اصلی کمر درد پوسچر ضعیف در فعالیتهای روزانه می باشد.


بیشتر بخوانیم:

چرا باید رژیم غذایی خود را خودمان بنویسیم؟

5 تمرین موثر با فوم رولر برای رفع گرفتگی عضلات

8 علامتی که بدن شما ممکن است یک ماه پیش از حمله قلبی به شما بدهد


7- افزایش انرژی

با توجه به اینکه فعالیت دم و بازدم متناوب و انقباض عضلانی شکم در پیلاتس بطور متناوب انجام می شود در نتیجه گردش هوا در بدن بطور پیوسته وجود دارد و این مسئله باعث می شود, که میزان انرژی بدن شما با انجام تمرینات پیلاتس افزایش یابد که خود این مسئله باعث استمرار و پیگیری و خواست شما در انجام این تمرینات می شود.

8- کاهش وزن و دوام طولانی آن

ترکیب پیلاتس و تمرینات هوازی نظیر پیاده روی و دویدن یک روش بسیار نیرومند جهت کاهش وزن می باشد. همانگونه که در بالا اشاره شد باتوجه به اینکه پیلاتس به ساخت عضلات کشیده و نیرومند کمک می کند و همچنین بهبود پوسچر بدن باعث ایجاد یک بدن زیبا و کشیده در شما می شود. در واقع پیلاتس با تمرکز بر بافت عضلانی کم چرب کمک بسیار زیادی در ترکیب بدنی شما می کند. جهت مطالعه بیشتر می توانید مقاله آیا پیلاتس برای لاغر کردن (کاهش وزن) مناسب است؟ را مطالعه نمائید.

ارتباط بین ذهن و بدن در پیلاتس

9- بهبود ارتباط بین ذهن و بدن

به عقیده ژوزف پیلاتس, بنیانگذار رشته ورزشی پیلاتس, پیلاتس ارتباط کامل بین بدن, ذهن و روح انسان می باشد. راز پیلاتس در این است که, زمانیکه هر حرکتی را با تمام تمرکز انجام می دهیم, بدن و ذهن ما بصورت واحد تمام سعی خود را جهت بهرمندی از هر حرکت ورزشی می کند.

10- وسایل ورزشی کم مورد نیاز

پیلاتس از جمله رشته های ورزشی می باشد که احتیاج به وسایل ورزشی زیادی ندارد. جهت شرکت در یک کلاس پیلاتس برای شروع فقط یک عدد کش پیلاتس, توپ پیلاتس و مت یوگا نیاز خواهید داشت. با افزایش تمرینات ممکن است که به شما توصیه شود که یکد عدد رینگ پیلاتس نیز تهیه کنید که همه وسایل فوق را می توانید از فروشگاه برنا اسپرت با بهترین قیمت خریداری نمائید.

اگر مطلب بالا برای شما مفید واقع شده است, لطفا ما را از نظرات سازنده خود بی بهره نسازید.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت