تیغه راکت در واقع همان قسمت چوبی یک راکت پینگ پنگ می باشد. براساس قوانین فدراسیون جهانی تنیس روی میز (پینگ پنگ), تیغه یک راکت باید حداقل متشکل از 85 درصد چوب باشد.

البته مقدار کمی از عناصر دیگر مانند کربن فایبر, فایبر گلاس و یا کاغذهای فشرده جهت دستیابی به یک راکت خاص, مانند افزایش سفتی یا نرمی, در تیغه مورد استفاده قرار می گیرد که البته این مقدار نباید بیش از 7.5 درصد ضخامت کل تیغه شود. تیغه راکت عموما از 3, 5 و یا 7 لایه مختلف تشکیل می شوند که هر کدام از این لایه ها دارای سفتی مختلفی می باشند. به طورکلی, مشخصات تیغه های راکت براساس سبک بازی بصورت زیر می باشد:

1- تیغه برای سبک بازی تهاجمی: اینگونه از تیغه ها دارای لایه های بیرونی سفت تری در مقایسه با لایه درونی خود می باشند و هر چه لایه بیرونی سفت تر باشد قابلیت تهاجمی آن بیشتر می شود. بعبارت دیگر هر چه سفتی لایه بیرونی بیشتری باشد قدرت بیشتری در زمان ضربه به توپ وارد می شود. لازم بذکر است که اینگونه از تیغه ها قابلیت کنترلی کمتری در مقایسه با راکتهای تدافعی و همه حالته دارند.

2- تیغه برای سبک بازی تدافعی: اینگونه از تیغه ها دارای لایه های منعطف و نرمی می باشند و قابلیت کنترلی بسیار بالایی در مقایسه با سایر راکتها دارند.

3- تیغه برای سبک بازی همه حالته: اینگونه از تیغه ها دارای لایه خارجی نرمتری در مقایسه با لایه داخلی می باشند. اینگونه از تیغه ها دارای قابلیت کنترلی خوب و تهاجمی نسبی می باشند. اینگونه از تیغه ها عموما برای ورزشکاران تازه کار و نیمه حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.


آشنایی با راکت پینگ پنگ

رویه لاستیکی راکت

چسباندن رویه به تیغه راکت


پارامتر تاثیر گذار دیگر در نحوه عملکرد راکت پینگ پنگ, وزن راکت می باشد. عموما تیغه راکتهای سبک تر برای بازیهای دفاعی و راکتهای با وزن متوسط برای بازیهای همه حالته و راکتهای سنگین تر برای بازیهای تهاجمی مورد استفاده قرار می گیرند. از لحاظ وزنی, عموما تمامی تیغه ها بین 80 تا 90 گرم وزن دارند.

دو فاکتور دیگر در انتخاب یک تیغه راکت تاثیر گذار می باشد که یکی نحوه گرفتن راکت در دست و دیگری نوع دسته تیغه راکت می باشد که البته هر دو این فاکتورها بستگی به سلیقه شخصی ورزشکار دارد و تاثیری در نحوه عملکرد ورزشکار ندارد. بعبارت دیگر ورزشکار می تواند هر کدام از راکتهایی که با آن راحتتر می باشد را انتخاب کند و هر گونه که دوست دارد آنرا در دست بگیرد. بطور کلی, راکت را به دو صورت استاندارد می توان در دست گرفت که یکی سبک پنهولد می باشد که به سبک آسیایی معروف می باشد و دیگری سبک شیکهند می باشد که به سبک اروپایی معروف می باشد. همچنین دسته راکتها عموما به سه صورت مستقیم, آناتومیکی و فلر می باشد که انتخاب هر یک از این سه دسته بستگی به سلیقه شخصی ورزشکار دارد.

نکته کلی که در مورد تیغه راکتها باید در نظر داشت, اینست که تولید کنندگان مختلف تیغه های خود را برحسب قدرت سرعتی راکت طبقه بندی می کنند. رتبه بندی برحسب سرعت یک تیغه راکت, بدین مفهوم می باشد که یک راکت چه مقدار سرعت به توپ در زمان برخورد اضافه می کند. بطور معمول, هر چه سرعت یک راکت بیشتر باشد, توان کنترلی آن راکت کاهش میابد.

 

 

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت