رسیدن به عملکرد خوب در ورزش‌‌های مدرن بدون تجهیزات با کیفیت بالا قطعا غیرممکن است. اگر‌چه تفاوتی میان تجهیزات مورد نیاز بازیکنان حرفه‌ای و مبتدی وجود دارد اما هردوی آن‌ها تجهیزات استاندارد و ایمن برای نشان دادن بهترین عملکرد خود می‌طلبند. مشخصا یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین وسیله بازی تنیس روی میز یا پینگ پنگ, میز آن است  و میز با کیفیت پایین و ابعاد غیرمتعارف و ریباندهای غیرقابل کنترل توپ حتی لذت را هم هنگام بازی برای ما به ارمغان نمی‌آورد. به همین منظور فدراسیون جهانی تنیس روی میز‌ (‌‌ITTF) استانداردهایی برای بازی‌‌های رسمی و غیره تعیین کرده است.

استاندارد میز پینگ پنگ

این استاندارد‌ها عبارت‌اند از:

1- سطح روی میز یا همان زمین بازی (playing surface) باید مستطیلی به طول 2.74 متر و عرض 1.525 متر (152 سانتی متر و نیم) باشد و به صورت کاملا افقی در ارتفاع 76 سانتی‌متری زمین قرار بگیرد. ضخامت سطح میز نیز باید 25-30 میلی متر باشد.

2- میز پینگ پنگ نباید در اطراف دارای دیواره باشد.

3- سطح میز از مواد مختلفی ساخته می‌شود. نکته مهم این است که میز دارای چنین ویژگی و ریباندی (توانایی بازپس فرستادن توپ) باشد, که اگر یک توپ استاندارد را از ارتفاع 30 سانتی‌متری رها کنیم ، پس از برخورد با میز به ارتفاع 23 سانتی‌متری برگردد, که البته خود توپ نیز باید استاندارد باشد.

 

 

4- سطح میز باید به طور یکنواخت تیره‌ رنگ و مات باشد(معمولا سبز یا آبی) و خط‌های مرزی و جداکننده آن با رنگ سفید مشخص شده باشند. عرض خط‌های مرزی دور میز هم در قسمت طول‌ها و هم در قسمت عرض‌ها باید 2 سانتی متر باشد.

5- میز تنیس باید توسط یک تور به دو قسمت کاملا مساوی تقسیم شود.

6- تور باید به صورت موازی با دو عرض میز نصب شود و دارای 15.25 سانتی‌متر ارتفاع و طول آن باید از هر طرف 15.25 سانتی متر اضافه‌تر از عرض میز باشد.

7- برای بازی‌های دابل هرنیمه به دوقسمت مساوی تقسیم شده و خط مرزی آن باید 3 میلی‌متر و سفید رنگ باشد. قابل توجه است که خط مرزی جزو مساحت سمت راست از هر دوطرف حساب می‌شود.


آشنایی با راکت پینگ پنگ

تیغه راکت

چطور یک راکت پینگ پنگ خوب انتخاب کنیم؟


جنس سطح میز پینگ پنگ:

جنس‌ها و مواد مختلفی برای ساخت سطح میز پینگ پنگ در موارد تفریحی و غیرحرفه‌ای استفاده ‌‌می‌شوند . این مواد می‌توانند : تخته سه‌لا ، پلاستیک ، فلزات یا مانند میز‌های پینگ پنگی که در پارک‌ها وجود دارند از جنس بتن یا فیبر شیشه‌ای باشند. اما تنها ماده‌ی مورد قبول ‌‌ITTF برای بازی‌های رسمی و حرفه ای چوپ و مشتقات آن می‌باشد.

اگرچه ضخامت سطح میز در موادی مانند پلاستیک و شیشه می‌تواند بین 1.2 تا 3 سانتی باشد اما در مورد بازی‌های بزرگ رسمی و میزهای چوبی این ارتفاع باید بین 2.5 تا 3 سانتی باشد.

 

لازم به ذکر است که مشخصات گفته شده مربوط به میز پینگ پنگ بازی‌های رسمی ITTF است. برخلاف تصور همه‌ی ما انواع مختلفی از میز‌های پینگ پنگ وجود دارد مانند: میز پینگ پنگ کودکان (mini table tennis tables) و میز پینگ پنگ استخر (swimming pool table tennis tables) که اینگونه از میزها معمولا بصورت سفارشی و در طرحهای گوناگون ساخته می شوند.

 

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت