بروی سطح راکت نقاطی وجود دارند که به اصطلاح به آن نقاط شیرین و یا موثر راکت گویند. این نقاط بدان جهت نقاط شیرین اطلاق می شوند که در صورت برخورد توپ با این نقاط خواص مطلوبی حاصل می شود.

این نقاط بسته به ابعاد و توزیع جرم راکت و موقعیت قرارگیری دست بروی راکت متغیر می باشند و همجنین تمامی این نقاط دارای اثر یکسانی نمی باشند و هر یک دارای خواص متمایزی از یکدیگر می باشند. در واقع, نقاط شیرین متعددی در یک راکت تنیس وجود دارد, که شامل: مرکز ضربه (Center of percussion), گره ارتعاش (Vibration Node) و مرکز نوسان (Center of oscillation) می باشد.

 جهت کسب اطلاع از جدیدترین محصولات ورزشی لطفا کانال ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 هر زمان که توپ با راکت برخورد دارد, یک نیروی چرخشی ایجاد می شود که حاصل آن اعمال یک گشتاور به دست می باشد. در نتیجه, این مسئله باعث اعمال یک نیرو و یک ارتعاش بروی دست ورزشکار می شود, که بسته به شدت ضربه این مقادیر مختلف می باشد, که در دراز مدت و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی ممکن است باعث آسیب دیدگی شود. حال نقطه ای بروی راکت وجود دارد که هر زمان توپ به راکت در این نقطه برخورد می کند, تمامی این نیروها حذف می شوند و هیچ نیرویی به دست در زمان ضربه وارد نمی شود که به آن مرکز ضربه راکت گویند. همچنین گره ارتعاشی نقطه ای است, که هرگاه توپ به راکت در آن نقطه برخورد کند, هیچ گونه ارتعاشی در راکت و دست احساس نخواهد شد. مرکز نوسان راکت نیز تقطه بروی سیم راکت است, که حداکثر نیروی جهندگی را دارد و توپ با حداکثر سرعت از روی راکت از این نقطه جدا می شود. لازم بذکر است, که تمامی این سه نقطه شیرین از یکدیگر مستقل می باشند و در نقاط مختلفی از راکت قرار دارند.


اجزا مختلف راکت تنیس

قوانین فدراسیون جهانی تنیس در ارتباط با راکت

معیارهای تاثیر گذار در انتخاب راکت

مواد بکار رفته در فریم راکت

سیم راکت تنیس


بطور عادی, هرگاه که توپ تنیس از ارتفاع مشخصی بروی سیم راکت رها شود, توپ پس از برخورد با مرکز راکت, در بازگشت به حدود 30 درصد ارتفاع اولیه خواهد رسید که به اصطلاح می گویند توپ در اثر برخورد با این نقطه 30 درصد ریبوند داشته. حال نقطه ای بروی راکت وجود دارد, که متمایل به لبه راکت می باشد, که در صورت برخورد توپ با این نقطه توپ, این مقدار ریبوند صفر خواهد بود و به همین دلیل به این نقطه, نقطه خنثی و یا مرگ گویند. با توجه به خاصیت این نقطه, بعضی از ورزشکاران براین باور می باشند که بهترین نقطه جهت اعمال سرویس همین نقطه خنثی می باشد.

 جهت کسب اطلاع از جدیدترین محصولات ورزشی لطفا کانال ما را در اینستاگرام دنبال کنید

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت (فروشگاه تخصصی لوازم ورزشی)