توپ والیبال توپی است که در بازی های والیبال داخل سالن و والیبال ساحلی و انواع دیگر والیبال استفاده می‌شود. توپ های والیبال کاملا گرد هستند که بطور معمول شامل 18 پنل تقریبا مستطیلی شکل و از جنس چرم طبیعی یا مصنوعی هستند. این 18 پنل در 6 قسمت یکسان (هر بخش یا قسمت دارای 3 پنل) مرتب شده اند. نهایتا, این پوشش نیز دور کیسه هوای داخلی پیچیده شده است.

سایز توپ والیبال

توپ والیبال استاندارد

مشخصات دقیق توپ والیبال داخل سالن شماره 5 استاندارد برای مسابقات حرفه ای اعلام شده توسط FIVB:

1- جنس‌:‌ چرم مصنوعی یا طبیعی‌(‌پارچه بافته نشده +PU‌)

2- رنگ ها‌:‌ ترکیبی از حداقل 2 رنگ و حداکثر 3رنگ (پارچه با ساختار فوق العاده خوب)

3- وزن‌:‌270 گرم ±10

4- محیط دایره:66.0 ±‌0.1 سانتی متر

5- فشار داخل توپ:30 – 0.325کیلوگرم نیرو بر سانتی‌متر مربع

البته این مشخصات برای افراد با سنین مختلف و سطح توان و حرفه ای بودنشان متفاوت است.

مشخصات انواع دیگر توپ والیبال

 

محیط دایره توپ( (cm

وزن توپ والیبال (گرم)

فشار هوای داخل توپ(kgf/cm2)

والیبال سالنی نوجوانان

63-65

240 – 260

0.3

والیبال ساحلی

66-68

260 – 280

0.175-0.225

 

 

توپ های والیبال معمولا از 3 بخش تشکیل شده اند:

1.پوشش بیرونی: توپ های والیبال سالنی از تعداد پنل های مختلفی ساخته می‌شوند, که همه شان کاملا به پوشش داخلی می‌چسبند. این باعث می‌شود تا سطح توپ صاف تر بنظر برسد. این صاف و صیقلی بودن توپ نقش مهمی را در بازی ایفا می‌کند، زیرا اگر توپ دارای چنان نرمی و صافی نباشد ممکن است بعد از برخورد با زمین یا دست بازیکنان به طرف غیرمنتظره ای حرکت کند و به دنبال آن بازیکن را در موقعیت دشوار و احتمالا غیرممکن برای پاسخ قرار دهد. در مورد توپ های والیبال ساحلی و خارج از سالن نیز این مشخصات صدق می‌کند.

2.هسته توپ:‌ هسته توپ عموما کیسه هوا نیز نامیده می‌شود. این کیسه معمولا از جنس لاستیک ساخته می‌شود و دلیل استفاده از این جنس مشخصا برای سبکی و کم وزنی توپ می‌باشد. این نه تنها به توپ این اجازه را می‌دهد که راحت‌تر و نرم‌تر در هوا پرواز کند، بلکه این توانایی را به بازیکن می‌دهد که توپ را راحت‌تر در اختیار بگیرد و تنها از توان و نیروی زیاد برای به حرکت درآوردن و تغییر جهت آن استفاده نکند. کافیست بازیکنی را تصور کنید که هنگام پاس گیری بارها و بارها به توپ ضربه زده است. شما احتمالا در انتهای بازی فردی با ساعدهای قرمز شده را می‌بینید. بدون سبکی توپ این وضعیت می‌تواند برای بازیکن وخیم‌تر باشد.

بیشتر بخوانید: 4 پیشنهاد برنا اسپرت از بهترین توپ والیبال برای سال 1399

3.پنل ها: همانطور که گفته شد در گذشته توپ‌هایی با 18 پنل مورد استفاده بودند. اما توپ های جدیدی که در مسابقات المپیک و لیگ های حرفه استفاده می‌شوند دارای 3 رنگ و 8 پنل هستند.دلایل مختلفی برای تغییر تعداد پنل ها وجود دارد. اما آنچه که مهم است اینست که این توپ ها دارای قابلیت بدست گیری بهتر و پرواز راحت‌تر در هوا هستند.

تعداد توپ والیبال موجود در زمین والیبال در مسابقات رسمی

در مسابقات رسمی والیبال, در سطح جهانی و المپیک, تعداد 5 توپ والیبال برای برگزاری یک مسابقه والیبال لازم می باشد. همچنین در این مسابقات تعداد 6 نفر بعنوان توپ جمع کن در زمین والیبال در نظر گرفته می شود, که 4 نفر آنها در چهار گوشه منطقه آزاد زمین والیبال و یک نفر هم پشت هر یک از داوران قرار می گیرد.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت