توپ های فوتبال با توجه به نوع بازی و نوع زمین بازی به انواع مختلفی تقسیم می شوند, که شامل: توپ فوتبال تمرینی،توپ فوتبال مسابقه، توپ فوتبال مسابقات حرفه ای، توپ فوتبال ساحلی، توپ فوتبال خیابانی، توپ فوتبال زمین چمن مصنوعی و توپ فوتسال می باشد.

 

اما برای همه ی توپ های فوتبال استانداردهایی مانند NCAA و NFHS مشخص شده که مهم ترین آن ها استاندارد فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) است. فیفا دو استاندارد کیفی را برای توپ های فوتبال مشخص کرده که یکی برای مسابقات حرفه ای و رسمی فوتبال و برای بازیکنان حرفه ایست, و دیگری برای مسابقات غیر رسمی و بازیکنان غیرحرفه ای و آماتور می باشد. این دو استاندارد عبارت اند از:

 

1- کیفیت حرفه‌ای فیفا (FIFA QUALITY PRO): توپ‌هایی که در مسابقات رسمی و مورد تأیید فیفا استفاده می‌شوند, از مشخصات و ویژگی های دقیق تری برخوردارند. باید سایز محیط بیرونی 68.5 الی 69.5 سانتی‌متر و وزنی بین 420 تا 445 گرم داشته باشند. در غیر اینصورت قابلیت استفاده در مسابقات رسمی را نخواهند داشت.

2- کیفیت مورد تایید فیفا (FIFA Quality): این نوع توپها که توپ شماره 5 نیز نامیده می شوند. سایز محیط بیرونی توپهای فوتبال آماتور (غیر حرفه ای) بین 68 الی 70 سانتیمتر و وزنشان بین 410 الی 450 گرم می باشد. درست است که این توپ ها برای برگزاری مسابقات حرفه ای انتخاب نمی شوند, اما از نظر فیفا توپ استاندارد محسوب می شوند, و برای ورزش فوتبال در سطح آماتور مناسب هستند.

طبق قوانین سایت رسمی فیفا، کیفیت و مقیاس دقیق توپ استاندارد فوتبال به شرح زیر است:

1- توپ کروی شکل و گرد

2- از جنس چرم یا سایر مواد مناسب

3- دارای محیطی بین 68 سانتی متر (27اینچ) و 70سانتی نتر (28اینچ)

4- وزن توپ در ابتدای بازی باید بین 410 گرم(14 اونس) و 450 گرم (16 اونس) باشد.(وزن توپ در حالت خشک مشخص شده, زیرا توپ های مسابقاتی که در حین آن آب و هوا مرطوب بوده وزن توپ به اندازه قابل توجهی افزایش پیدا می کند.)

5- فشار هوای درون توپ باید بین 6 تا 1.1 اتمسفر (6000 تا 1100 گرم بر سانتی متر مربع) در سطح دریا باشد.

 

 بطورکلی, توپ های مورد تایید فیفا از سه علامت استاندارد زیر بروی خود برخوردار می باشند:

بیشتر بخوانید: چگونه یک توپ فوتبال خوب انتخاب کنیم

1- بالاترین استاندارد کیفی برای مسابقات با نیازهای سطح بالا و حرفه ای

تایید شده توسط فیفا

2- کیفیت خوب برای تمرین و مسابقات فوتبال

 

بررسی شده توسط فیفا

3- توپ استاندارد بازی‌های بین المللی فوتبال

 

توپ استاندارد بازی‌های بین المللی فوتبال


 ابعاد و وزن توپ فوتبال مناسب برای کودکان و نوجوانان


سنین 6-8 سال: سایز 3 که کوچکترین توپ فوتبال رسمی است برای این سنین توصیه میشود و به عنوان توپ رسمی برای کودکان شناخته میشود. محیطی بین 23-24 اینچ دارد و وزن آن بین 310 تا 340 گرم است.

سنین 9-11 سال: سایز 4 بهترین توپ برای افراد در این رنج سنی است. محیط آن بین 25 تا 26 اینچ بوده و وزنی حدود 310-370 گرم دارد.

سنین 12و 13 و بالاتر: : یک بازیکن فوتبال زمانی که به سن ۱۲ سالگی می‌رسد باید از سایز ۵ توپ فوتبال استفاده کند. این توپ مناسب برای همه ی مقاطع دبیرستان است.

 


مواد بکار رفته در توپ های فوتبال


دو ماده اصلی تشکیل دهنده توپ ها PVC و PU هستند. PVC ماده ای مقاوم تر و دارای طول عمر بیشتری نسبت به ماده PU است، ضد سایش بودن PVC از مزایای این نوع ماده هست که باعث شده از آن در توپ هایی مثل توپ تمرین و یا توپ فوتبال خیابانی و فوتبال سالنی که در معرض سایش و خراش هستند استفاده شود. PU معمولا در توپ های مسابقه خیلی حرفه ای استفاده میشود ، توپ های ساخته شده با مواد PU دارای سطحی نرم و لطیف تر نسبت به PVC هستند ، ماده PU دارای قدرت واکنش گرایی و انعطاف بهتری موقع برخورد با پا هستند و حس بهتری از کنترل و ضربه را فراهم می کنند و در خصوص ضد آب بودن کارایی بهتری نسبت به PVC دارند. هر دو این دو ماده دارای قابلیت های متفاوتی هستند که باعث شده در جای خودشان بهترین باشند.


ساختار توپ های فوتبال


ساختار یک توپ فوتبال از 4 بخش اصلی تشکیل شده:

1- سطح، پوشش، یا کاور: پنل یا تکه های به هم وصل شده توپ, از کارایی اصلی اشان در پرواز بدون انحراف در هوا است ، این پنل ها میتواند بصورت تمام اتوماتیک و با ماشین آلات تولید یا تماما دستی به هم وصل شده باشند. این پنل ها در تعداد های مختلفی در کنار هم قرار می گیرند ، توپ های 32 پنل معمول ترین آنها هستند ولی مدل های 18 و 26 پنل نیز وجود دارند

2- دوخت: پنل ها بصورت سنتی بوسیله تودوزی به هم وصل میشوند ولی در توپ های پیشرفته و امروزی بوسیله پرس اینکار انجام میشود که باعث کروی شدن توپ و در نهایت گردش بهتر توپ در هوا و همچنین ضد آب شدن نیز میشود

3- پوشش داخلی (معمولا از جنس پلی استر یا پنبه)

4- کیسه هوای داخلی (معمولا از جنس لاتکس یا بوتیل): در مقایسه با کیسه های لاتکس، کیسه های هوای بوتیل برای مدت های طولانی تری هوا را حفظ می کنند.

برندهای نایک و آدیداس سرآمد تولید کنندگان توپ فوتبال هستند, که معمولا توپ های  تورنمنت های مهم را تولید می کنند. بعد از این برندها ، SELECT و MITRE و Uhlsport برندهای مهم تولید کننده توپ محسوب میشوند.

 

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت