اگر دقت کرده باشید, در بسیاری از مراسم های تولد بادکنک هایی وجود دارند که بروی سقف چسبیده اند و یا اگر در فضای باز باشید و آنها را رها کنید به سمت بالا می روند و ممکن است که دیگر نتوانید آنرا بگیرید. علت این مسئله اینست که این توپها را بجای هوا با گاز هلیوم پر کرده اند.

حال ممکن است که این سوال برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا می توان یک توپ فوتبال را با گاز هلیوم پر کرد؟ و اگر بتوان اینکار را کرد چه تاثیری در عملکرد توپ فوتبال دارد و آیا مانند یک بادکنک ممکن است به سمت بالا برود.  برای پاسخ به این سوال علاوه بر اینکه می تونید برید یک توپ فوتبال بخرید و خودتون امتحان کنید که ببیند که چه اتفاقی برای توپ فوتبال میوفته, می توانید با استفاده از علم فیزیک پاسخی روشن به این سوال بدهید. در ادامه این مطلب, گروه برنا اسپرت, به این سوال با استفاده از علم فیزیک پاسخ خواهد داد.

ابتدا اینکه بهتره بدونید که یک توپ فوتبال استاندارد ( سایز 5) حجمی در حدود 1.4 لیتر دارد, که اگر بخواهیم آنرا در فشار 1 اتمسفر تحت فشار هوا قرار دهیم, بطور تقریبی حجمی معادل 2.8 لیتر هوا در آن قرار خواهد گرفت, که وزن این مقدار هوا چیزی حدود 3.3 گرم می باشد. حال اگر بخواهیم بجای هوا همین مقدار هلیوم داخل توپ فوتبال قرار دهیم ( یعنی 2.8 لیتر), وزن این مقدار هلیوم 0.5 گرم می شود که فقط 2.8 گرم از حالتی که توپ فوتبال با هوا پر شود سبکتر است. از آنجائیکه یک توپ فوتبال استاندارد وزنی در حدود 410 تا 450 گرم دارد, لذا باد کردن توپ فوتبال با هوا یا هلیوم تغییری در وزن توپ فوتبال ایجاد نمی کند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت اینست که, مولکول های هلیوم خیلی کوچکتر از مولکولهای اکسیژن و نیتروژن موجود در هوا می باشد, در نتیجه این احتمال وجود دارد که توپی که با هلیوم پر شود بدلیل اینکه ابعاد مولکولهای آن کوچکتر است زودتر از توپهای معمولی باد آن خالی شود.

نتیجه اینکه باد کردن یک توپ فوتبال با هلیوم فقط باعث کاهش 0.7 درصد وزن توپ فوتبال می شود, که تاثیری در عملکرد توپ فوتبال ندارد, با این تفاوت که توپهای باد شده با هلیوم زودتر دچار کاهش باد می شوند.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت