مقدمه

با یک جستجوی اندک در اینترنت و یا فروشگاههای لوازم ورزشی متوجه می شوید, که توپهای فوتبال متفاوت و با قیمتهای متنوعی وجود دارند. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چه تفاوتی میان توپهای فوتبال مختلف وجود دارد و اینکه چه عاملی باعث اختلاف قیمت در توپهای فوتبال می شود.

 همچنین ممکن است, قصد داشته باشید برای فرزند خود و یا یکی از فرزندان آشنایان یک توپ فوتبال هدیه بخرید و نمی دانید که چه سایز توپ فوتبالی را انتخاب کنید. در ادامه به بررسی سه فاکتور مهم که در زمان خرید توپ فوتبال باید در نظر داشته باشید می پردازیم.

1- انتخاب توپ فوتبال براساس سن

 

توپهای فوتبال عموما در سایزهای 1 تا 5 تولید می شوند که توپ سایز یک کوچکترین توپ فوتبال و توپ سایز 5 بزرگترین و در واقع سایز توپ استاندارد بزرگسالان میباشد. در میان این توپها فقط دو سایز 4 و 5 در مسابقات رسمی فوتبال مورد استفاده قرار می گیرد, که توپ فوتبال با سایز 4 برای کودکان زیر 12 سال مورد استفاده قرار می گیرد و توپ فوتبال با سایز 5 برای افراد بالای 12 سال و مسابقات بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد.

فروشگاه: قیمت روز توپ فوتبال و فوتسال

حالا اگر قصد خرید یک توپ فوتبال برای یک فرد زیر 12 سال را دارید توپ فوتبال با سایز 4 یک انتخاب مناسب می باشد. اما از آنجائیکه توپهای فوتبال وزن کمی دارند, اگر توپ فوتبال با سایز 4 نتوانستید تهیه کنید اصلا جای نگرانی نیست و می توانید همان توپ فوتبال با سایز 5 را تهیه کنید. لازم است بدانید که محیط توپ فوتبال با سایز 4 بین 63 تا 66 سانتیمتر می باشد و محیط توپ فوتبال با سایز 5 بین 68 تا 70 سانتیمتر می باشد, که همانگونه که مشاهده می کنید خیلی به لحاظ ابعادی با یکدیگر تفاوتی ندارند.

نکته دیگری که در این رابطه باید در نظر داشته باشید اینست که یک توپ فوتسال را به اشتباه بجای توپ فوتبال نخرید. توپهای فوتسال (یا توپ تنبل) در مقایسه با توپ فوتبال دارای وزن بیشتری می باشند و برای افراد زیر 12 سال به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث آسیب دیدگی آنها شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با فرق بین یک توپ فوتبال و فوتسال شما را دعوت می کنم که مقاله تفاوت بین توپ فوتبال و فوتسال را مطالعه کنید.

2- انتخاب توپ فوتبال براساس سطح زمین بازی

 

نوع زمین فوتبال تاثیر زیادی در عملکرد و طول عمر یک توپ فوتبال دارد, از اینرو در زمان خرید توپ فوتبال سطح زمین فوتبال را در نظر داشته باشید. عموما توپهای فوتبال از یک بلیدر (تیوپ داخلی) و سطح رویه تولید می شوند. سطح رویه معمولا از جنس چرم مصنوعی مانند پلی اورتان و غیره می باشد و در واقع یک عامل تعیین کننده در میزان قیمت توپ فوتبال می باشد. اگر بروی یک زمین چمن بازی می کنید انتخابهای زیادی از توپهای فوتبال دارید ولی اگر فقط قصد بازی بروی یک زمین آسفالته را دارید بهتر است که هزینه زیادی برای یک توپ فوتبال نکنید, زیراکه اینگونه از زمینها باعث کاهش طول عمر یک توپ فوتبال می شود.

بیشتر بخوانید: معرفی مشخصات توپ فوتبال استاندارد

اگر قصد خرید توپ فوتبال بعنوان هدیه برای فرزند خودتان و یا آشنایان را دارید, که فقط در محیط خانه و یا پارک قصد بازی کردن را دارند, توجه داشته باشید که توپهای پلاستیکی و یا توپهایی که تیوپ داخلی ندارند باعث خارج شدن توپ فوتبال از حالت استاندارد می شوند و جهش بیشتری نسبت به یک توپ فوتبال استاندارد را دارند.

3- انتخاب توپ فوتبال براساس قیمت

 

همانگونه که در قسمت قبل گفته شده جنس رویه یک توپ فوتبال عامل تعیین کننده ای در قیمت یک توپ فوتبال می باشد. اگر به تازگی تصمیم به فوتبال بازی کردن گرفته اید و یا توسط دوستان خود به یک دورهمی فوتبالی دعوت شده اید و سر رشته زیادی در زمینه توپ فوتبال ندارید و شما مامور خرید توپ هستید, توصیه ما به شما اینست که در ابتدا از توپهای با قیمت ارزانتر شروع کنید و آن را معیار قرار دهید و سپس انتخاب های بعدی خود را براساس آن انجام دهید.

با توجه به اینکه در ایران قیمتها دارای نوسانات شدیدی می باشند, لذا نمی توان یک رنج مشخصی برای قیمت توپ فوتبال در نظر گرفت. از اینرو بهتون توصیه می کنم که جهت مشاهده قیمت روز یک توپ فوتبال به این قسمت یعنی قیمت توپ فوتبال و فوتسال فروشگاه برنا اسپرت مراجعه کنید.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت