اگر بدنبال یک توپ جیم بال برای تمرینات ورزشی خود می گردید و یا اینکه پزشک به شما توصیه کرده که یکی از این توپهای ورزشی را برای خود تهیه کنید, شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه تفاوتی میان یک توپ جبم بال ساده و خاردار وجود دارد و اینکه کدامیک از این دو مدل برای شما مناسب می باشد؟

توپ جیم بال ساده

در این مطلب سعی داریم که به موارد کاربرد هر یک از توپهای جیم بال ساده و خاردار بپردازیم تا اگر قصد خرید یک توپ جیم بال را دارید, این مطلب بتواند دید روشنی در ارتباط با هریک از این دو مدل توپ جیم بال به شما بدهد.

همانگونه که در بخش آشنایی با توپ جیم بال و کاربرد آن ذکر شد, توپهای جیم بال گونه ای از توپهای ورزشی می باشند که معمولا از قطر 45 سانتیمتر تا 105 سانتیمتر و در بعضی موارد شاید بزرگتر و به دو شکل ساده و خاردار تولید می شوند. کاربرد توپ جیم بال عمدتا در تمرینات تعادلی, حفظ مرکز جرم بدن و حفظ بازه حرکتی مفاصل مختلف بدن بسته به نوع تمرینات, می باشد. از جمله موارد کاربرد توپ جیم بال ساده می توان به انجام تمرینات تعادلی, تمرینات شکم و پهلو, تمرینات کمر و زانو و حتی ورزشهای دوران بارداری اشاره نمود.

اما شاید آن چیزی که ذهن شما را بخود مشغول کرده اینست که در چه مواردی از توپ جیم بال خاردار باید استفاده نمود و چه کسانی می توانند از آن استفاده کنند. در این رابطه لازم است که بدانید که توپهای جیم بال خاردار علاوه بر کاربردهای توپ جیم بال ساده, عمدتا جهت ماساژ و تحریک عضلانی مخصوصا نقاط تریگر پوینت ( یا نقاط ماشه) استفاده می شود. لازم بذکر است که بدانید, نقاط ماشه نقاطی بروی بافت عضلانی می باشند که در نتیجه فعالیت زیاد کاری, طرز ناصحیح نشستن و یا ایستادن و یا برخوردهای فیزیکی ایجاد می شوند. این نقاط به گونه ای هستند که با اعمال فشار بروی آن, همان ناحیه یا ناحیه اطراف آن دچار درد می شود. حال این نقاط عضلانی ممکن است در هر نقطه ای از بدن شما مانند کمر, شانه ها, ران پا و غیره باشد. از اینرو از توپ جیم بال خاردار عمدتا برای کار بروی بافت عضلانی و غلاف فاسیا مرتبط با این نقاط بطور گسترده استفاده می شود. از جمله موارد تمرین با توپ جیم بال خاردار می توان به تمرینات عضلات کمر, ساق پا, ران پا و گردن اشاره نمود.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت