فوتسال به این دلیل که به تعداد بازیکن کمتری جهت انجام یک مسابقه فوتسال مهیج, در مقایسه با فوتبال, نیاز دارد, به یکی از ورزشهای پرطرفدار دورهمی در دنیا تبدیل شده است. از اینرو ممکن است که به تازگی به شرکت به یکی از این مسابقات فوتسال دعوت شده باشید و امکان دارد که به این ورزش علاقه مند شوید.

بعضی از افرادی که به تازگی علاقه مند به این رشته ورزشی شده اند ممکن است که در ابتدا تفاوتی میان یک توپ فوتسال و فوتبال قائل نباشند. لذا لازم است بدانید, که دو تفاوت اساسی میان یک توپ فوتسال و فوتبال وجود دارد.

1- نخست اینکه توپهای فوتسال وزن بیشتری در مقایسه با توپ فوتبال دارند. جهت دستیابی به این امر, بین بلیدر و لایه بیرونی یک توپ فوتسال را با فوم پر می کنند تا وزن بیشتری به یک توپ فوتسال بدهند. علت اینکه توپ فوتسال از یک توپ فوتبال سنگین تر می باشد دو دلیل عمده دارد. یکی اینکه یک زمین فوتسال, داخل سالن یا فضای باز, از کامپوزیت, پارکت و یا آسفالت تشکیل شده است و از اینرو با توچه به اینکه یک توپ فوتبال جهش زیادی در زمینهای سفت دارد, توپ فوتسال را با وزن بیشتر تولید می کنند تا از جهش بیش از حد آن جلوگیری شود. دومین دلیل این است که فوتسال یک ورزش درگیرانه تری در مقایسه با فوتبال می باشد و زمین آن کوچکتر از زمین فوتبال می باشد, لذا باید از توپی استفاده کرد که خیلی زود از سطح پای ورزشکار جدا نشود. از اینرو یک توپ فوتبال و یا به اصطلاح زرنگ برای این کار مناسب نمی باشد.

 

2- دومین تفاوت میان یک توپ فوتسال و یک توپ فوتبال سایز این دو توپ می باشد. سایز توپ فوتبال در مسابقات رسمی 5 می باشد که محیط آن بین 68 تا 70 سانتیمتر می باشد. اما, سایز رسمی توپ فوتسال در مسابقات رسمی 4 می باشد که یک سایز کوچکتر از توپ فوتبال می باشد و محیط آن 65 سانتیمتر می باشد. علت اینکه سایز توپ فوتسال کوچکتر از توپ فوتبال می باشد تکنیکی بودن فوتسال و انجام حرکات بیشتر تکنیکی در فوتسال در مقایسه با فوتبال می باشد.

بیشتر بخوانید: استاندارد توپ فوتسال

بیشتر بخوانید: معرفی مشخصات توپ فوتبال استاندارد

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت