توپهای بسکتبال در اندازه های مختلف و از مواد متنوعی ساخته می شوند که هر یک از این توپهای بسکتبال برای ردههای مختلف سنی و زمینهای مختلف ورزشی قابل استفاده می باشند. اگر قصد خرید یک توپ بسکتبال جهت تمرین و یا شرکت در یک کلاس آموزشی را دارید بهتر است تا سه نکته زیر را در زمان خرید توپ بسکتبال در نظر داشته باشید, تا بتوانید یک انتخاب درست و به صرفه با توجه به احتیاجات و سطح بازی خود داشته باشید.

1- سایز توپ بسکتبال

توپهای بسکتبال عموما در سایزهای مختلفی وجود دارند, اما بطور رسمی سه سایز 5, 6 و 7 در مسابقات رسمی بسکتبال در ردههای سنی مختلف استفاده می شوند. از آنجائیکه ورزشکاران کوچکتر دستهای کوچکی دارند لذا از توپ بسکتبال با سایز کوچکتر در مسایقات رسمی و کلاس هاس آموزشی  برای آنها استفاده می شود. فاکتور دیگری که در انتخاب سایز توپ بسکتبال تاثیر گذار است جنسیت ورزشکار می باشد, بطوریکه عموما سایز توپ بسکتبال در مسابقات رسمی بانوان یک سایز کوچکتر از آقایان می باشد. جدول زیر, لیست سایز توپهای بسکتبال موجود و موارد کاربرد آن برای سنین مختلف را نشان می دهد.

 

سایز

جنسیت یا سن

محیط دایره(cm)

وزن((g

توضیحات

7

مرد

78-75

650-620

مردان و پسرهای بالا15 سال

سایز رسمی و مناسب مردان دبیرستانی، دانشگاهی و بازیکنان حرفه ای

6

زن و مرد

73.7-72.4

570-510

پسران 14-12 سال

زنان و دختران 12 سال به بالا

سایز رسمی و مناسب بانوان دبیرستانی، دانشگاهی و بازیکنان حرفه ای

5

جوانان

70-69

500-470

دختران و پسران 11-9 سال

سایز رسمی و مناسب جوانان

4

جوانان

65

400

دختران و پسران 6-9 سال

3

کودکان

56

280

دختران و پسران 4-6 سال

بسکتبال این سنین بسکتبال "مینی" هم نامیده می‌شود

 

2- مواد بکار رفته در توپ بسکتبال

عموما توپهای بسکتبال از سه نوع مواد شامل, چرم طبیعی, چرم مصنوعی و مواد لاستیکی ساخته می شوند که در زیر به کاربرد و موارد استفاده هریک از آنها بطور اختصار اشاره می شود:

1- چرم طبیعی: توپ بسکتبال ساخته شده از چرم طبیعی, جزء مرغوبترین نوع توپ بسکتبال می باشد و عمدتا فقط در مسابقات رسمی بسکتبال از آن استفاده می شود. توپ بسکتبال ساخته شده از چرم طبیعی قابلیت چنگ زنی بهتری, حتی در دستهای مرطوب شده, را دارد. اینگونه از توپها فقط باید داخل زمینهای داخل استفاده شوند . استفاده از توپ بسکتبال ساخته شده از چرم طبیعی در زمینهای  بیرون و آسفالته باعث کاهش طول عمر توپ می شود.

2- چرم مصنوعی: توپ بسکتبال ساخته شده از چرم مصنوعی دوام بیشتری دارد و هم برای زمینهای داخل سالن و هم بیرون سالن و زمینهای آسفالته مناسب می باشد. اگر قصد شرکت در یک کلاس بسکتبال و یا مسابقات محلی را دارید اینگونه از توپهای بسکتبال بهترین انتخاب برای شما می باشد.

3- مواد لاستیکی: توپ بسکتبال ساخته شده از مواد لاستیکی ساده ترین و ارزانترین نوع توپ بسکتبال می باشد. اینگونه از توپهای بسکتبال قابلیت جهش بیشتری در مقایسه با دو توپ بالا را دارند و عمدتا برای مقاصد تفریحی و افرادی که می خواهند ببینند به بسکتبال علاقه مند می شوند یا خیر, از اینگونه از توپها استفاده می شود.

3- رنگ توپ بسکتبال

توپهای بسکتبال در مسابقات رسمی عمدتا به رنگ نارنجی سوخته می باشند. البته توپهای بسکتبال استاندارد با رنگهای دیگری نظیر مشکی, سبز, سفید و غیره وجود دارد که عمدتا در کلاسهای آموزشی و بازیهای گروهی استفاده می شوند.

 تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت