اگر به تازگی قصد خرید یک توپ والیبال را دارید, ممکن است که بواسطه مدلهای گوناگون و متنوعی که در فروشگاههای لوازم ورزشی وجود دارد, به کلی سردرگم شده باشید و نمی توانید تشخیص دهید که کدام توپ والیبال برای شما مناسب می باشد.

همانگونه که می دانید والیبال یکی از ورزشهای گروهی مهیج می باشد که اخیرا در کشور ما طرفداران بسیاری, هم به لحاظ والیبال تفریحی و هم به لحاظ حرفه ای, پیدا کرده است, به گونه ایکه در دورهمی های بیرون از منزل مانند پارک و یا جنگل می توانید خانوادههایی را مشاهده کنید که سرگرم بازی با توپ والیبال, هر چند آماتور, می باشند. حال شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که بهترین توپ والیبال با توجه سطح بازی شما چه توپی می باشد و چگونه می توانم یک توپ والیبال خوب انتخاب کنم. انتخابی که هم باکیفیت باشه و هم به لحاظ قیمتی مقرون به صرفه. با توجه به اینکه توپهای والیبال متنوع و گوناگونی وجود دارند, ممکن است که انتخاب یک توپ والیبال برای شما کمی گیج کننده باشد. از اینرو, در ادامه با توجه به تجربه تیم فروشگاه برنا اسپرت مواردی که باید در زمان خرید توپ والیبال باید در نظر داشته باشید را ذکر می کنیم تا شاید بتواند یک راهنمای کلی و مفید برای شما در زمان خرید توپ والیبال بشمار برود.

بهترین توپ والیبال

1- نرمی و راحتی توپ والیبال

همانگونه که می دانید والیبال ورزشی است که با دست انجام می شود و توپ بطور پیوسته در هوا در گردش می باشد تا اینکه یکی از طرفین توپ را در زمین حریف مقابل به زمین بنشاند. از اینرو با توجه با حساسیت دست و مخصوصا مچ دست یک توپ والیبال باید دارای رویه نرمی باشد به طوری که به مچ دست ورزشکار آسیبی وارد نکند. هم چنین رویه توپ والیبال باید قابلیت گریپ یا چسبندگی خوبی داشته باشد و به راحتی روی دست سوار شود و بتوان با آن ضربات کاری به توپ وارد کرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید توپ والیبال: بخش دوم: تفاوت میان توپ والیبال سالنی و ساحلی

2- سایز توپ والیبال

بطور کلی سایز یک توپ والیبال استاندارد که در مسابقات رسمی برای افراد بالای 12 سال استفاده می شود سایز 5 می باشد. توپ والیبال سایز 5 دارای محیط 65 تا 67 سانتیمتر, وزن 260 تا 280 گرم و فشار باد استاندارد 4.3 تا 4.6 Psi می باشد. در ایران اکثر توپهای والیبال استاندارد موجود دارای سایز 5 می باشند و به ندرت می توانید یک توپ والیبال غیر از سایز 5 پیدا کنید. لذا از این لحاظ بعید میدونیم که به مشکل بخورید.

بیشتر بخوانید: شاخصه های توپ والیبال استاندارد

3- دوام

دوام یک توپ والیبال تا حد زیادی به محیط بازی و سطح بازی والیبالیستها بستگی دارد. بعنوان مثال وقتی در یک فضای باز والیبال بازی می کنید, که توپ والیبال در معرض تابش اشعه خورشید و یا رطوبت قرار دارد, قطعا طول عمر این توپ والیبال کمتر از یک توپ والیبال سالنی خواهد بود. از طرفی با افزایش سطح کیفیت بازیکنان و ضربات سنکین تر نیز باید بدانید که عمر توپ والیبال دستخوش تغییر خواهد بود.

 

توپ والیبال خوب

4- تائیدیه FIVB

فدراسیون جهانی والیبال بمنظور دستیابی به یک استاندارد جهانی در زمینه توپ والیبال معیارهایی را برای تولید توپ والیبال در نظر گرفته تا بتواند یک توپ والیبال با حداکثر کارایی را به کاربران معرفی نماید. از اینرو معمولا توپهای والیبال استاندارد برای مسابقات رسمی حتما باید از سوی FIVB تاییدیه رسمی دریافت کنند تا برای مسابقات رسمی مورد استفاده قرار بگیرند. حال اگر شما فقط بصورت تفریحی والیبال بازی می کنید, داشتن تائیدیه FIVB برای توپ والیبال لازم نیست و اکثر توپهای والیبال برای مقاصد تفریحی اصلا نیازی به این تائیدیه ندارند. لذا در این مورد اصلا خودتان را ملزم به تهیه یک توپ والیبال با تائیدیه FIVB نکنید.

5- قیمت توپ والیبال

توپهای والیبال بسته به نوع مواد بکار رفته در تولید آن در قیمتهای متنوعی در بازار یافت می شوند. معمولا توپهای والیبال ساخته شده از چرم طبیعی دارای قیمت بیشتری نسبت به سایر توپهای والیبال می باشند و البته لازم بذکر است که کارایی بهتری هم دارند و عموما در مسابقات رسمی از چرم طبیعی در ساخت توپ والیبال استفاده می شود. در رابطه با قیمت توپ والیبال ذکر دو نکته خالی از لطف نمی باشد. اول اینکه اگر بصورت تفریحی با دوستان خود والیبال بازی می کنید, می دانید که هر تیم متشکل از 6 بازیکن می باشد و معمولا در بازیهای گروهی افراد بصورت مشترک (دنگی دونگی) توپ تهیه می کنند. حالا در بدترین حالت ممکن است که فقط بچه های تیم شما باید پول توپ والیبال رو بدهند ( که البته معمولا بچه های هر دو تیم رو هم پول میگذارند), که در این حالت باید بدانید که هزینه توپ والیبال تقسیم بر 6 می شود. حال کافیه این مبلغ رو مثلا با خرج ماهیانه اتون تو یک زمینه دیگه مقایسه کنید. نکته دوم اینکه, اگر بازیکن حرفه ای هستید و بصورت رسمی والیبال بازی می کنید, باید بدانید که در مسابقات رسمی خود مسئول برگزار کننده وظیفه تامین یک توپ والیبال با کیفیت (احتمالا چرم طبیعی) را دارد و خیلی نگران این مسئله نباشید. لازمه بدونید که برای تمرین, بسیاری از ورزشکاران حرفه ای هم از توپهای والیبال ساخته شده از چرم مصنوعی و کامپوزیتی استفاده می کنند.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت