توپ بسکتبال توپی کروی شکل است که در اندازه های متنوع از اقلام تبلیغاتی بسیار کوچک گرفته تا توپ های بزرگ مسابقات رسمی تولید می‌شوند. توپ های بسکتبال با توجه به سن ، جنسیت و سطح بازی بازیکنان دسته بندی و استفاده می‌شوند.

استاندارد‌های متداول توپ بسکتبال

جدول زیر سایز استاندارد توپ بسکتبال را برای ردههای سنی و جنسی مختلف را نشان می دهد:

چکونه توپ بسکتبال خوب انتخاب کنیم؟

توپ بسکتبال تمرینی

سایز استاندارد زمین بسکتبال

سایز

جنسیت یا سن

محیط دایره(cm)

وزن((g

توضیحات

7

مرد

78-75

650-620

مردان و پسرهای بالا15 سال

سایز رسمی و مناسب مردان دبیرستانی، دانشگاهی و بازیکنان حرفه ای

6

زن

73.7-72.4

570-510

پسران 14-12 سال

زنان و دختران 12 سال به بالا

سایز رسمی و مناسب بانوان دبیرستانی، دانشگاهی و بازیکنان حرفه ای

5

جوانان

70-69

500-470

دختران و پسران 11-9 سال

سایز رسمی و مناسب جوانان

4

جوانان

65

400

دختران و پسران 6-9 سال

3

کودکان

56

280

دختران و پسران 4-6 سال

بسکتبال این سنین بسکتبال "مینی" هم نامیده می‌شود

لازم بذکر است که, محیط توپ بسکتبالی که NBA استفاده می‌کند حدود 29.5 اینچ است. این همان اندازه ایست که برای لیگ دانشگاهی و دبیرستانی مردان نیز استفاده می‌شوند.WNBA  از توپ‌های کوچک‌تری استفاده می‌کند که محیط آن‌ها حدودا 28.5 اینچ است. اما FIBA از توپ‌های بزرگ‌تری برای مسابقات جهانی استفاده می‌کند که محیط این توپ ها برای مردان 30.7 اینچ و برای زنان 29 اینچ می‌باشد.


بخش های مختلف توپ بسکتبال


تقریبا همه ی توپ‌های بسکتبال دارای یک کیسه هوایی قابل انعطاف و از جنس لاستیک هستند, که توسط پارچه ای پیچیده می‌شود و سپس با سطحی از جنس چرم (در انواع سنتی و قدیمی آن) ، لاستیک یا کامپوزیت مصنوعی پوشیده می‌شوند و مانند تمام توپ‌های بادوام سوراخی برای کم یا زیاد کردن باد داخل کیسه در آن تعبیه شده است.

 

سطح توپ توسط مزرهایی بخش بندی شده اند, که معمولا این مزرها ابتدا از زیر سطح توپ در تنظیمات مشخصی قرار می‌گیرند و عموما رنگی متضاد دارند. توپی با رنگ نارنجی متمایل به قهوه‌ای و با مرزهای مشکی نوع متداول، قدیمی و سنتی توپ بسکتبال به شمار می‌رود. اما توپ‌های بسکتبال در رنگ‌های متنوعی به فروش می‌رسند.


مواد بکار رفته در توپ بسکتبال


کیفیت توپ بسکتبال بستگی به موادی دارد که از آن ساخته می‌شود. متداول‌ترین این مواد عبارت‌اند از:

لاستیک‌:‌ به طور کلی محصولاتی که از لاستیک بدست می‌آیند برای بازی‌هایی برای زمین های سخت مانند بازی‌های خیابانی مناسب‌اند. به دلیل ارزان‌تر بودن توپ‌های بسکتبال لاستیکی نسبت به سایر جنس‌ها ،این توپ‌ها در اکثر کشورها متقاضیان بسیار زیادی دارند و توسط برند‌های بسیار بزرگی مانند‌‌: Mikasa،Spalding، Nike و Wilson   تولید و عرضه می‌شوند.

چرم مصنوعی‌: توپ‌های بسکتبالی که از چرم مصنوعی بدست می‌آیند نسبت به مدل‌های لاستیکی آن گران‌تر و باکیفیت‌ترند. چرم مصنوعی از جمله محصولاتی‌ است که تکنولوژی بالا و هزینه زیادی برای تولید آن صرف می‌شود. تقلید از ساختار چرم طبیعی و اصل ، و استفاده از پارچه باکیفیت بالا و پلی اورتان مرغوب در روند تولید این چرم‌ها باعث باکیفیت‌تر شدن آن می‌شود. به همین دلیل توپ‌هایی از این جنس قابلیت‌های چرم طبیعی را از دست نداده و در برابر تغییر شکل مقاومت می‌کنند. این ویژگی‌ها سبب می‌شود که این توپ‌ها هم برای بازی‌های سالنی و هم برای بازی‌های خیابانی مناسب باشند.

چرم اصل :‌بادوام ترین محصولات نیز آن‌هایی هستند که از چرم طبیعی ساخته می‌شوند. این توپ‌ها مشخصا برای بازی‌های فوق حرفه ای استفاده می‌شوند و فقط برای بازی‌های داخل سالن کاربرد دارند.

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت