ترایسپس بار, که در باشگاهها آنرا میله چکشی نیز می نامند, دارای یک ساختار مستطیلی شکل بوده که دو میله موازی در داخل آن بمنظور راحتی در بدست گرفتن در آن تعبیه شده است. این وسیله, عمدتا برای تقویت عضلات پشت بازو یا همان ترایسپس طراحی شده است, با این وجود می توان تمرینات دیگری, مانند جلو بازو و سرشانه از جلو نیز با این وسیله انجام داد.

 تفاوت این وسیله با تجهیزات دیگری مانند میل هالتر در این است که در میل هالتر در زمان انجام تکنیک پشت بازو کف دستان رو به سمت ورزشکار می باشد اما در این وسیله بدلیل اینکه میله های جا دسته موازی یکدیگر می باشد, کف دستان رو به یکدیگر می باشد که این مسئله باعث اعمال فشار بیشتری بروی عضلات پشت بازو می شود.

در ادامه نمونه تمریناتی که می توان با این وسیله انجام داد آموزش داده شده است:

1- پشت بازو ایستاده با میل چکشی

در این تکنیک کافیست که وزن مورد نظر خود را به ترایسپس بار اضافه نماید و سپس این وسیله را به بالای سر خود در حالیکه دستان بصورت کاملا کشیده باشد ببرید. سپس به آرامی دستان خود را از آرنج به سمت پشت سر خم کنید. به آرامی مجددا میله را به حالت اولیه بازگردانید. توجه داشته باشید که در این حرکت تنه خود را بمنظور کمک گرفتن حرکت ندهید, زیرا این مسئله باعث آسیب به ستون فقرات می شود. همچنین در طول بالا و پایین بردن میله سعی کنید فاصله بین دو آرنج یکسان باشد.

 

2- جلو بازو چکشی با ترایسپس بار

یکی از ابزارهای پرکاربرد و مفید برای انجام تکنیک جلو بازو چکشی استفاده از ترایسپس بار یا همان میله چکشی می باشد. این تکنیک نام خود را بواسطه نحوه گرفتن میله توسط دست, بدست آورده است. برای انجام این تکنیک کافیست تا پا را به اندازه عرض شانه خود باز کنید و سپس دو دسته ترایسپس بار را بگیرید و دستان بطور کاملا کشیده رو به پایین قرار بگیرد. سپس به آرامی میله را بواسطه خم کردن دست از ناحیه آرنج به سمت بالا ببرید. توجه داشته باشید که در زمان اجرای این تکنیک تنه خود را تکان ندهید و فقط از قدرت دستان جهت بالا آوردن وزنه استفاده نمائید, زیرا که این مسئله باعث آسیب به ستون فقرات می شود.

 

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت