از جمله مهمترین وسایل ورزشی که, می توان گفت, باید در هر خانه ای وجود داشته باشد, بارفیکس است. بارفیکس یک وسیله ساده ورزشی می باشد که هدف اصلی آن تقویت عضلات بالاتنه مخصوصا عضلات شانه, بازو و پشت بازو و قسمت بالای کمر می باشد.

همانگونه که می دانید, امروزه با پیشرفت تکنولوژی و همچنین بروز بعضی شرایط استثنایی مانند همه گیری کرونا باعث شده تا بسیاری از فعالیتهای کاری و اداری بصورت دور کاری و از راه دور انجام شود, که این مسئله خود باعث شده تا همان میزان فعالیت کمی که افراد بواسطه رفت و آمد به محل کار انجام می دادند نیز کنسل شود. نتیجه این مسئله, کم تحرکی, افزایش وزن و به طبع افزایش چربی خون, مشکلات قلبی و عروقی  و سایر مشکلات جسمانی می باشد. با کمی تامل در این رابطه که اصلا هدف از کار کردن و کسب در آمد چیزی جز داشتن یک زندگی مرفه و سعادتمند نیست, به این نتیجه خواهید رسید که بدون داشتن یک بدن سالم بهره مندی از یک زندگی مرفه امکان پذیر نمی باشد. بهمین جهت می باشد, که انجام فعالیتهای ورزشی بطور پیوسته توسط پزشکان همواره به همه افراد توصیه می شود. همچنین پس از بروز پدیده کرونا این مسئله که انجام فعالیتهای ورزشی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و کسانیکه ورزش را جزء برنامه روزانه خود قرار داده اند دارای سیستم ایمنی قوی تری می باشند, بیش از پیش خود را نمایان ساخته است.

با توجه به مطالب ذکر شده, انجام فعالیت های ورزشی جزء جداناپذیری از زندگی روزانه می باشد. حال اگر زمان کافی برای رفتن به باشگاه را ندارید, می توانید با هزینه دو یا سه ماه شهریه یک باشگاه ورزشی, لوازم ورزشی مورد نیاز برای ورزش در خانه را برای خود تهیه نمائید. یکی از این وسایل ورزشی پرکاربرد و ارزان بارفیکس می باشد. بارفیکس یک لوله فلزی می باشد که دو طرف آن به چهارچوب در متصل می شود و بوسیله آن بسیاری از جرکات ورزشی مرتبط با بالا تنه را می توانید انجام دهید. بطور کلی, بارفیکس جزء لوازم بدنسازی محسوب می شود, که هدف اصلی آن همانگونه که در ابتدا ذکر شد تقویت عضلات شانه, پشت بازو و جلو بازو و عضلات پشت کمر می باشد. بغیر از تقویت عضلات فوق, از بارفیکس بعنوان انجام تمرینات قسمت هسته بدن یعنی تمرینات شکم و پهلو بصورت ایستاده نیز استفاده می شود.

روش کار با بارفیکس بسیار ساده می باشد. ابتدا کافیست که بارفیکس را بطور محکم به چهارچوب در و در ارتفاعی بلند تر از قد خود متصل کنید, بطوریکه در زمان گرفتن بارفیکس با دو دست هر دوپا بطور کامل روی هوا معلق باشد. البته ممکن است که ارتفاع در خانه شما خیلی زیاد نباشد, که در این حالت کافیست در زمان گرفتن بارفیکس پای خود را از پشت جمع کنید. پس از آن کافیست تا دست را به اندازه عرض شانه باز کنید و سپس فقط با استفاده از قدرت هر دو دست, تمام بدن خود را بدون اینکه بدن را تاب دهید به سمت بالا ببرید تا جائیکه چانه شما به میل بارفیکس برسد (مطابق شکل زیر). حال هر چقدر دستان خود را بیشتر کنید می توانید فشار تمرین را بیشتر کنید. در این رابطه لازم است بدانید, که باز کردن و یا نزدیک کردن هر دو دست به یکدیگر هر کدام بخشی از عضلات شانه را تقویت می کند, از این جهت توصیه می شود تا بارفیکس را در حالتهای مختلف مانند دست باز یا دو دست نزدیک هم انجام دهید.

بارفیکس زدن

اگر تا به حال بارفیکس نرفته اید و زمانیکه برای اولین بار اقدام به خرید بارفیکس نموده اید, مشاهده کردید حتی یک عدد بارفیکس هم نمی توانید بروید این مسئله نشانگر اینست که عضلات شانه و بالای کمر شما ضعیف می باشند, که این یعنی اینکه ممکن است شما در انجام فعالیت های بالای سری که در طول روز انجام می دهید, یا بلند کردن اجسام و یا تایپ کردن و نوشتن خیلی زود دچار خستگی شوید. البته این مسئله جای نگرانی ندارد و شما با کمی تمرین و ممارست می توانید بر این مشکل غلبه کنید. بعنوان مثال برای شروع می توانید فقط خود را از بارفیکس آویزان کنید و هر چه مدت زمان بیشتری (البته نه خیلی زیاد که جریان خون در دستها دچار مشکل شود) بتوانید وزن خود را روی میل بارفیکس تحمل کنید, توان عضلات خود را افزایش خواهید داد. مدت زمان ایده آل برای این تمرین یک دقیقه می باشد. سپس, بعنوان حرکت بعدی می توانید فقط خود را تا جائیکه می توانید به سمت بالا ببرید و بعد بطور تدریجی میزان بالا رفتن خود را افزایش دهید. همچنین شما می توانید از وسایل کمکی نظیر کش پاورباند و یا کش هایی که برای کمک بارفیکس هستند استفاده کنید.

اگرچه برای ورزش با بارفیکس می توان مزایای زیادی را برشمرد, اما ما در اینجا فقط مهمترین آنها را اشاره خواهیم کرد:

1- تقویت عضلات بالای کمر که مهمترین آن بزرگترین عضله پشت کمر یعنی لتیسیموس دورسی (Latissimus dorsi) می باشد. از جمله عضلات دیگر درگیر در زمان بارفیکس زدن می توان به عضله تراپزیوس (عضله ای که از گردن به دو سمت شانه می رود), عضله اینفراسپیناتوس و سه عضله مرتبط با ستون فقرات اشاره نمود.

2- تقویت عضلات شانه و بازو با استفاده از بارفیکس. بعنوان مثال بارفیکس زدن مشابه تمرین سرشانه با هالتر و یا دمبل می باشد, با این تفاوت که در زمان تمرین با دمبل یا هالتر شما وزنه ها را به سمت بالا و پایین می برید, اما در زمان بارفیکس زدن شما وزن بدن خود را با غلبه بر نیروی جاذبه به سمت بالا می برید.

3- افزایش قابلیت چنگ زنی یا همان گریپ که در ورزشهایی نظیر تنیس, بدمینتون, والیبال و یا سایر رشته های ورزشی بسیار مهم می باشد.

عضلات درگیر در بارفیکس

البته همانگونه که در قبل اشاره شده با استفاده از بارفیکس می توان بصورت ایستاده تمرینات شکم و پهلو را انجام داد, که معمولا قسمت زیر شکم در زمان تمرینات شکم با بارفیکس مورد هدف قرار می گیرد. از اینرو هر گاه خواستید قسمت زیر شکم خود را کوچک کنید و یا تقویت کنید استفاده از بارفیکس بهترین گزینه می باشد.

همچنین اگر در بارفیکس زدن متبحر شدید و تصمیم داشتید فشار بیشتری را به خود وارد کنید, می توانید از وزنه سینه (وزنه هایی که به قفسه سینه می بندند) جهت اعمال فشار بیشتر استفاده کنید و یا اینکه با یک دست اقدام به بارفیکس زدن بکنید.

حال اگر قصد خرید بارفیکس را دارید بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

1- طول چهارچوب دری که می خواهید بارفیکس را به آن متصل کنید.

2- نوع چهارچوب در نیز مهم می باشد. بعضی چهارچوب ها که از قدیم وجود داشته اند بطور کامل تخت بوده که برای اینگونه از چهارچوب ها می توان از بارفیکس با دو انتهای گرد استفاده نمود. بعضی از چهارچوبهای جدید بصورت مورب می باشند, که برای این چهارچوبها از بارفیکس با دوانتهای بیضی شکل می توانید استفاده کنید.

3- وزن افرادی که قرار است از بارفیکس استفاده کنند. هر چه وزن بیشتر باشد در نتیجه باید از یک بارفیکس قویتر استفاده نمائید.

4- ممکن است که در زمان بارفیکس زدن و یا تمرین زیاد با بارفیکس کف دستان شما تاول یا پینه ببندد, که جهت رفع این مشکل می توانید از دستکش نیمه بدنسازی استفاده نمائید.

همچنین از بارفیکس می توان بعنوان مهار انواع کش های ورزشی  و یا بستن طناب تی آر ایکس استفاده کرد و به راحتی با آنها در خانه تمرین کرد. البته همانطور که می دانید بعضی افراد بارفیکس رو برای این خریداری می کنند که تاب فرزند خود را به آن متصل کنند.

در نهایت, اگر بدنبال یک وسیله ورزشی جهت تقویت عضلات بالا تنه و در واقع یک وسیله ورزشی چند منظوره می گردید, بارفیکس بهترین انتخاب برای شما می باشد. شما می توانید در این رابطه با کارشناسان ما در برنا اسپرت جهت دریافت مشاوره رایگان و یک انتخاب مناسب تماس حاصل نمائید.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت