امروز با توجه به اهمیت بهداشت فردی در حین انجام فعالیتهای ورزشی استفاده از مت یوگا تبدیل به یکی از ضروری ترین لوازم ورزشی در کلاسهای ورزشی و یا ورزش در خانه شده است. در ادامه این مطلب, از سری مقالات آموزشی برنا اسپرت, قصد داریم تا سایز استاندراد مت یوگا را با توجه به تنوع زیاد مت یوگا در فروشگاههای لوازم ورزشی مورد بررسی قرار دهیم.

ابعاد مت یوگا

مت های یوگا  عموما در طول بین 173 تا 180 سانتیمتر (در بعضی موارد شاید 185 سانتیمتر) و عرض 61 سانتیمتر تولید می شوند. در واحد انگلیسی این مقدار معادل 68 اینچ طول و 24 اینچ عرض می شود. البته لازم بذکر است که مت های یوگا در بعضی موارد توسط تولیدکنندگان مختلف بصورت سفارشی قابل تغییر نیز می باشد. معمولا برای افراد با قد زیر 185 سانتیمتر مت یوگا با طول 173 سانتیمتر مناسب می باشد.

ضخامت مت یوگا

مت های یوگا معمولا از ضخامت 4 میلیمتر تا حتی 12 میلیمتر موجود می باشند. البته پرمصرف ترین مت های یوگا معمولا مت یوگا با ضخامت 6 و 8 میلیمتر می باشند. بعنوان یک قانون کلی هر چه ضخامت مت یوگا بیشتر شود راحتی آن بیشتر است و در مقابل وزن آن بیشتر می شود. همچنین مت های یوگا با ضخامت 4 میلیمتر با توجه به اینکه از ضخامت کمتری برخوردار می باشند, بصورت تاشو نیز تولید می شوند که این مسئله باعث می شود تا جابجایی و حمل آن ساده تر باشد.

بیشتر بخوانید:

کدام بهتر است؟ مت یوگا رولی یا حوله ای

4 دلیل مهم برای خرید مت یوگا

چرا ابعاد مت یوگا این مقدار در نظر گرفته می شود؟

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا ابعاد مت یوگا را در این محدوده در نظر می گیرند. این مسئله عمدتا به این دلیل است که این سایز از مت یوگا باعث مشخص کردن یک محدوده تمرین استاندارد برای ورزشکار در زمان تمرین می شود. این مسئله باعث می شود که ورزشکار از محدوده تمرین خود خارج نشود و تمرکز خود را بروی اجرای صحیح حرکات ورزشی و تعادل خود در حین تمرینات قرار دهد. ازطرفی, در کلاسهای ورزشی مربی کنترل خوبی بروی نحوه عملکرد ورزشکاران خود خواهد داشت و به راحتی می تواند ایرادات آنها را در حین تمرین بگیرد.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت