دستگاه جلو پا (Leg Extension), که به ماشین جلو پا نیز معروف می باشد, یک دستگاه اختصاصی برای تقویت عضلات چهارسر ران می باشد. این دستگاه با وجود اینکه ظاهر نسبتا بزرگی دارد, فقط یک مفصل و آنهم مفصل زانو را تقویت می کند.

تمرین با این دستگاه, به این دلیل که قسمت ساق و کف پا در زمان انجام تکنیک روی هوا در حرکت می باشد, جزء ورزشهای زنجیره باز قرار می گیرد. برخلاف حرکت اسکات پا, که جزء ورزشهای زنجیره بسته قرار می گیرد و بطور همزمان عضلات چهارسر ران و همسترینگ را درگیر می کند این وسیله فقط برای تقویت عضلات چهارسر ران, و به طور کلی ورزشهایی که نیاز به عضلات چهار سر ران قوی دارند,  طراحی و تولید شده است.

روش تمرین با این دستگاه بسیار ساده می باشد. انجام این تکنیک به سادگی نشستن بروی صندلی این دستگاه و قرار دادن قسمت پایین پا در پشت فوم رولر می باشد, به گونه ای که زانو زاویه 90 درجه بسازد. کافیست که وزن مورد نظر خود را انتخاب کنید و شروع به راست کردن زانو در این حالت نمائید تا پا به حالت کشیده در بیاید. البته بهتر است, که در این حالت پا کمی از مفصل زانو خمیده باشد.


انواع مختلف دمبل ها

انواع تجهیزات تقویت مچ دست

آشنایی با دستگاه پارالل و تمریناتی که می توان با آن انجام داد


اگر بطور پیوسته به باشگاه بدنسازی می روید و از این دستگاه بطور منظم استفاده می کنید, موارد زیر را را در نظر داشته باشید:

1- این دستگاه را در روزهایی که برنامه تمرینی پا دارید انجام دهید و به تنهایی از این دستگاه در یک روز استفاده نکنید.

2- از این دستگاه برای 3 ست با تعداد تکرار بین 8 تا 12 مرتبه و با وزن متوسط استفاده نمائید. این دستگاه برای انجام حرکات قدرتی با وزن زیاد و تعداد کم و یا حرکات استقامتی با وزن کم و تعداد تکرار زیاد مناسب نمی باشد.

3- اگر از ناحیه زانو آسیب دیده اید و یا دچار آرتروز زانو می باشید, پیش از استفاده از این دستگاه با پزشک خود مشورت نمائید.

از طرفی اگر به این دستگاه دسترسی ندارید, و تمایل دارید این حرکت را در خانه شبیه سازی نمائید می توانید از یک وزنه پا و یا کش بدنسازی حلقه ای استفاده نمائید. تصویر زیر شبیه سازی این حرکت را با وزنه پا نشان می دهد.

تهیه کننده: برنا اسپرت