حلقه های لاغری که با نام لاتین, هولاهوپ یا هولی هوپ شناخته می شوند, یکی از لوازم ورزشی ایروبیک بوده که عمدتا جهت کاهش سایز شکم و پهلو مورد استفاده قرار می گیرند. این حلقه ها,حلقه های ‌‌ رنگینی هستند, که میتوان با آن حرکاتی را, مانند چرخاندن دور کمر یا دست و پا و غیره,  انجام داد . در سال‌های اخیر این وسیله در کلاسهای ایروبیک, بطور وسیعی, مورد استفاده قرار می گیرند.


مشخصات ابعادی و ظاهری حلقه های لاغری 


1- قطر هولاهوپ‌ کودکان 70 سانتی‌متر.                                                                                  

2- قطر هولاهوپ بزرگسالان 1متر.

3- هولاهوپ‌های جدید از قطعات جداگانه‌ایی ساخته شده‌اند که مانند پازل در هم می‌روند.

4- تغییر دیگری که در هولاهوپ‌های جدید داده شده است، این است که سطح داخلی آن عاج‌دار شده است. این عاج‌ها کمک می‌کنند که حین چرخاندن آن به دور بدن ضربه‌های متوالی به چربی‌ها وارد شود و باعث بهتر سوختن این چربی‌ها می‌شود.


مزایای استفاده از حلقه های لاغری 


1 - استفاده از هولا هوپ نیاز به زمان و مکان خاصی ندارد، حتی در خانه و در بین کارهای روزمره می‌توان آن را انجام داد.

2 – چرخاندن حلقه هولاهوپ دور کمر باعث تقویت عضلات شکم، ران، پشت و پاها می‌شود.

3 - چرخاندن حلقه هولاهوپ دور کمر به سوختن چربی در اطراف شکم و پهلوها کمک می‌کند.


آشنایی با نردبان چابکی و مزایای تمرین با آن

آشنایی با کش بدنسازی چهار جهته


4 - چرخاندن حلقه هولاهوپ دور بازو باعث تقویت عضلات شانه، سرشانه و بازوها می‌شود.

5- بطور کلی در مورد استفاده از هولاهوپ می توان گفت که باعث فرم دادن به پایین تنه، دست و ران ، افزایش انعطاف بدن ،تقویت ماهیچه‌‌های بدن، تقویت سلامت قلب و خارج شدن سموم بدن می شود .

6- لازم است بدانید, با هر یک ساعت ورزش با هولاهوپ حدود 400 کالری سوزانده می شود.


نکاتی که باید در زمان استفاده از حلقه های لاغری به آن توجه نمود


از این وسیله نباید به صورت یکسره استفاده نمود و آن را به ساعت های مختلف تقسیم کرد. مثلا چهار تا یک ربع به حلقه زدن در طول روز پرداخت تا به بدن فشار وارد نشود. اگر دچار کمر درد و یا گردن درد هستید با پزشک خود درمورد استفاده از این وسیله مشورت کنید. افرادی که تازه زایمان کرده اند نیز باید با پزشک خود در رابطه با استفاده از این وسیله مشورت کنند.


 بهترین راه برای انتخاب حلقه لاغری مناسب


1-اندازه یا سایز حلقه : قد خود را از زمین تا میانه کمرتان (ناف) اندازه بگیرید. این اندازه نشان ‌دهنده قطر مناسب پیش‌فرض برای حلقه‌ای که انتخاب می‌کنید، است. زمانی که حلقه‌ی لاغری را به صورت عمودی روی زمین قرار می‌دهید، ارتفاع آن می‌بایست تا جایی بابین کمر و سینه‌تان برسد.

2- وزن حلقه: عموما حلقه های لاغری در وزنهای مختلفی تولید می شوند. اینگونه از حلقه ها در وزنهای کمتر از نیم کیلو گرم تا حتی بیش از 1.5 کیلو گرم نیز موجود می باشند. وزن استاندارد حلقه های لاغری برای اکثر افراد بین 700 گرم تا 1.5 کیلو گرم می باشد. طبیعی است که هر چه وزن حلقه های لاغری بیشتر باشد میزان انرژی بیشتری در زمان حلقه زدن صرف می شود و در نتیجه کالری بیشتری سوخته می شود.


آیا حلقه های لاغری در فرم دهی و لاغری شکم موثر هستند


یکی از سوالات رایج در ارتباط با حلقه های لاغری اینست که, آیا حلقه های لاغری در فرم دهی و لاغری شکم موثر میباشند. در این رابطه لازم است که بدانید, استفاده از حلقه هولاهوپ میزان کالری بسیار زیادی را از بدن شما خواهد گرفت, که این امر یکی از مهم ترین اصول رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن است.  حلقه های لاغری, به این دلیل که تقریبا تمامی اندان بدن را تحت تاثیر قرار می دهد یکی از کاربردی ترین ابزار جهت کاهش وزن و سایز شکم و پهلوها می باشد. براساس اطلاعات انجام شده حلقه ­زدن باعث می شود تا فرد در هر دقیقه 7 کالری بسوزاند.

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت (فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت)