مت یوگا یا همان زیرانداز ورزشی, همانگونه که از نام آن مشخص است, یکی از وسایل مورد استفاده در یوگا می باشد که امروزه در سایر ورزشهای گروهی و انفرادی, مانند پیلاتس, مورد استفاده قرار می گیرد. بطور کلی در هر ورزشی که باعث تماس مستقیم بدن با سطح زمین می شود, حتی در تمرینات در خانه, می توان گفت که باید از مت یوگا استفاده نمود.

مت یوگا با ضخامت 8 میل

از طرفی, امروزه با افزایش حساسیت بهداشت فردی بواسطه گسترش امراض واگیردار, مانند کرونا, باعث شده تا اهمیت خرید مت یوگا (زیرانداز ورزشی) رو به افزایش باشد و این وسیله بعنوان یک وسیله ورزشی شخصی تلقی شود. علاوه بر بهداشتی بودن مت یوگا در زمان ورزش کردن موارد دیگری نیز وجود دارد که دلایل محکمی برای خرید یک مت یوگا برای فعالیتهای ورزشی می باشند. در ادامه به بررسی 4 دلیل مهم خرید مت یوگا می پردازیم:

1- بهداشتی بودن

مهمترین دلیلی که می توان برای خرید یک مت یوگا برشمرد بهداشتی بودن آن در مقایسه با تمرین بروی سطوح سرامیکی و یا سطوح باشگاهی می باشد. امروزه در بعضی باشگاههای ورزشی مشاهده می شود که تعدادی مت یوگا برای برگزاری کلاسهای ورزشی وجود دارد که این مسئله, با توجه به بروز امراض واگیردار, بیش از پیش موید این مسئله است که مت یوگا یک وسیله کاملا شخصی می باشد و نباید بطور گروهی از آن استفاده نمود. پس اگر قصد شرکت در یک کلاس گروهی را دارید حتما به این نکته توجه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با کش بدنسازی پاور باند و مزایای تمرین با آن

2-  لغزنده نبودن

شاید اولین دلیل ساخت مت یوگا برای یوگا, عدم لغزندگی و سر خوردن بروی سطوح در زمان اجرای حرکات مختلف یوگا بوده است, که وجود یک مت یوگا مانع از سر خوردن در حین تمرین می شود. لغزندگی ممکن است در بسیاری از حرکات ورزشی رخ دهد و این مسئله خود ممکن است باعث بروز آسیب دیدگی در زمان اجرای حرکات مختلف ورزشی شود. همچنین اگر در خانه ورزش می کنید, تمرین بروی فرش ممکن است باعث سر خوردن فرش در زمان انجام فعالیتهای ورزشی شود. یک از مزیتهای مهم مت یوگا چسبندگی خوب آن روی سطوح مختلف می باشد.

 مت یوگا با ضخامت 6 میل

3- محافظت در مقابل فشار زیاد

در بعضی از حرکات ورزشی مخصوصا در یوگا ممکن است که فشار حرکات ورزشی فقط بروی نقطه خاصی از بدن مانند, پاشنه پا, ساعد دست و یا هر نقطه دیگری متمرکز شود, که در این حالت مت یوگا مانند یک پد محافظ و نرم جهت جلوگیری از اعمال فشار زیاد بروی نقطه خاصی از بدن عمل می کند. از اینرو, مت های یوگا در ضخامت های مختلفی تولید می شوند که با توجه به وزن خود می توانید یکی از آنها را تهیه کنید.

4- مشخص کردن محدوده تمرین

یک مت یوگا در هر ضخامتی معمولا دارای طول 173 سانتیمتر و عرض 61 سانتیمتر می باشد. این سایز یک سایز استاندارد جهت تمرین یک فرد بروی زمین می باشد. داشتن یک مت یوگا مخصوصا در یک کلاس تمرین می تواند محدوده تمرین شما را مشخص کند و باعث می شود که تمرکز خود را در همان محدوده تمرین قرار دهید. این مسئله باعث می شود تا خطاهای تمرینی خود را در زمان ورزش دریابید و این مسئله خیلی به مربی ورزشی می تواند کمک کند.

بیشتر بخوانید: مزایای تمرین با کش پیلاتس

با توجه به مطالب بالا می توان گفت که داشتن یک مت یوگا علاوه بر اینکه باعث افزایش بهداشت فردی در زمان تمرین می شود, تا حد زیادی می تواند کیفیت تمرین شما را بالا ببرد. امروزه مت های یوگا در مدلهای مختلفی مانند رولی , تاشو و حوله ای وجود دارند که شما می توانید باتوجه به سلیقه خود یکی از آنها را تهیه نمائید. شما می توانید با کلیک اینجا قیمت جدیدترین مدلهای مت یوگا را مشاهده کنید. همچنین می توانید از طریق دنبال کردن صفحه اینستاگرام ما از ما حمایت کنید.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت