اگر به دنبال یک وسیله ساده بمنظور افزایش قدرت عضلات ناحیه تنه و شکم, افزایش تعادل, بهبود جهت گیری و افزایش تعادل, استقامت و قدرت انفجاری هستید, مدیسین بال (یا توپ پزشکی ورزشی) بهترین انتخاب برای این منظور می باشد.

 

توپهای مدیسین بال, توپهای دارای وزن می باشند, که بمنظور افزودن مقاومت به نوع خاصی از تمرینات توسط ورزشکاران و فیزیوتراپها مورد استفاده قرار می گیرند. این توپها تقریبا به ابعاد یک توپ بسکتبال می باشند و در اوزان مختلف از یک کیلوگرم به بالا موجود می باشند, که این بدان مفهوم می باشد که این توپها برای هر فردی حتی کسانیکه سابقه ورزش ندارند نیز مناسب می باشد. جنس این توپها می تواند از چرم, مواد ژله ای, پلاستیک فشرده و نایلون باشد که آنها را با شن و یا سایر مواد مشابه و حتی هوا پر می کنند. اینگونه از توپها معمولا گرد می باشند و بعضی از آنها بمنظور راحتی در بدست گرفتن دارای سطح بافتی مانند می باشند. در بعضی دیگر از این توپها یک طناب به آن متصل می باشد و بعضی نیز دارای دستگیره می باشند.

بطور کلی, استفاده از مدیسین بال در برنامه تمرینی دارای مزایای زیر می باشد:

1- ارزان و قابل حمل

2- انجام فعالیتهای متنوع ورزشی با آن

3- افزایش قدرت انفجاری عضلات

4- مناسب برای فیزیوتراپی مخصوصا درد زانو, کمر و شانه

5- قابلیت انجام تمرینات گروهی


آشنایی با فوم رولر و انواع مختلف فوم رولر

انواع مختلف دمبل ها

انواع تجهیزات تقویت مچ دست

آشنایی با کش بدنسازی چهار جهته


انواع مختلف مدیسین بال

عموما مدیسین بال ها را براساس جنس و یا سطح روی آن طبقه بندی می کنند که مهترین آن شامل موارد زیر می باشد:

1- مدیسین بال چرمی: اینگونه از مدیسین بالها از نوع اولیه این توپها می باشند که دارای ترکیبات چرم بودند, که البته هنوز هم توسط بعضی از ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرند مانند بوکسورها. اینگونه از توپها عمدتا برای تقویت عضلات ناحیه تنه و شکم مورد استفاده قرار می گیرند.

2- مدیسین بالهای ساخت شده از مواد ژله ای سبک: اینگونه از مدیسین بالها از مواد ژله ای ساخته می شوند. اینگونه از توپها قابلیت پرش و ریباند ندارند که این مسئله باعث می شود که این توپها برای ورزشهای پرتابی مناسب باشند. همچنین این توپها برای ورزشهایی که نیاز به ریباند توپ ندارند مناسب می باشند.

3- مدیسین بالهای دارای گریپ: اینگونه از توپها دارای سطح بافتی مانند می باشند که این مسئله باعث افزایش قابلیت بدست گرفتن این توپها می شود. این توپها معمولا از پلی اورتان سخت و یا پلاستیک تولید می شوند. برعکس مدیسین بالهای ژله ای این توپها قابلیت ریباند شدن دارند, که این مسئله باعث کاربرد زیاد این توپها در باشگاهها شده است. همچنین این توپها قابلیت غوطه ور شدن در آب را دارند که باعث کاربرد این توپ در ورزشهای آبی مانند واترپلو شده است.

4- مدیسین بالهای پر شده با باد هوا: اینگونه از توپها نیز قابلیت ریباند و غوطه وری در آب را دارند. هر چه میزان باد این توپ بیشتر باشد میزان ریباند آن نیز بیشتر خواهد بود. اینگونه از مدیسین بالها در ورزشهای پلیومتریک کاربرد وسیعی دارند. همچنین این توپها به این دلیل که می توان باد آنرا کم و زیاد کرد و راحتی حما و نقل نیز پرکاربرد می باشند.


آشنایی با کش بدنسازی چهار جهته

انواع تجهیزات تقویت مچ دست

انواع مختلف دمبل ها

آشنایی با فوم رولر و انواع مختلف فوم رولر


5- مدیسین بالهای دارای دسته: این مدل از مدیسین بالها دارای یک و یا دو دستگیره می باشند و مانند یک کتل بل و یا دمبل عمل می کنند که این مسئله باعث می شود که بطور همزمان از دو مدیسین بال به راحتی استفاده کرد. از جمله ورزشکارانی که از این توپها استفاده می کنند می توان به ورزشکاران گلف اشاره کرد.

6- مدیسین بالهای دارای طناب: در اینگونه از مدیسین بالها یک طناب به توپ متصل می باشد که این مسئله باعث انجام تمرینات نوسانی با این توپها می شود.

نهایتا, اگر بدنبال تغییر و ایجاد تنوع در برنامه تمرینی خود هستید, مدیسین بالها انتخاب مناسبی برای این منظور می باشند. کاربرد چند منظوره این توپها از جلمه تقویت عضلات, افزایش قابلیت انفجاری عضلات, بهبود حرکات تعادلی و غیره باعث محبوبیت و کاربرد زیاد این توپها در میان ورزشکاران شده است.