بطور کلی, اسکیت بردها از پنج قسمت اصلی زیر تشکیل می شوند. هر اسکیت برد استانداردی حداقل دارای پنج قسمت زیر می باشد, که البته در بعضی از مدلها, مخصوصا مدلهای الکتریکی, امکان دارد قسمتهایی به آن نیز اضافه شود. این پنج قسمت شامل:

1- تخته اسکیت (Deck): تخته اسکیت همان صفحه‌ای ایست که شما سوارش می‌شوید. این صفحه‌ها از قدیم به صورت تخته‌های چندلایه (به طور میانگین 7 ورق) از چوب درخت افرا ساخته می‌شوند, که نسبت به بقیه چوب‌ها دوام ، ماندگاری و البته استقامت بیشتری دارد. وقتی به دنبال یک اسکیت برد مناسب می‌گردید ، قطعا اولین و مهم‌ترین چیزی که در مورد صفحه اسکیت‌برد باید به آن توجه کنید، عرض صفحه یا برد است. شکل‌ها و طول‌های مختلفی از صفحه‌های اسکیت برد با توجه به انواع مختلف خود ورزش آن وجود دارد، اما برای شروع بهتر است با اسکیت‌بردی شروع کنید که صفحه‌اش کمی کوچکتر از طول پای شما یا اندازه کفشتان است.


آشنایی با اسکیت برد

9 مشخصه از تخته اسکیت برد


عرض اسکیت بردها معمولا بین 15 تا 27 سانتیمتر می باشد و طول آن بسته به سایز اسکیت برد تا 90 سانتیمتر نیز می تواند باشد. تخته با عرض بیشتر دارای تعادل بیشتری در زمان اسکیت بردینگ می باشد. متداول‌ترین شکل صفحه‌های اسکیت‌برد مستطیلی است که دوسر آن دو نیم‌دایره قرار داده باشند (اصطلاحا به‌ آن popsicle یا چوب بستنی شکل می‌گویند). این صفحات معمولا قرینه هستند. البته این صفحات به شکل‌های نوک تیز و انواع بامزه‌تر نیز تولید می‌شوند و محبوبیت آن‌ها بین مردم روز به روز بیشتر می‌شود. لازم به ذکر است که انتخاب نوع شکل صفحه اسکیت برد کاملا سلیقه ایست و به تمایل شخصی شما بستگی دارد.

2- نوار گریپ (Grip tape): این قسمت یک نوار چسب مخصوص می باشد که بروی تخته اسکیت برد چسبانده می شود. سطح روی این نوار بصورت دانه دانه می باشد تا بتواند چسبندگی کافی بین پای ورزشکار و تخته اسکیت برد ایجاد نماید. این نوار مانع از لغزش پا در زمان اجرای تکنیکهای مختلف اسکیت بردینگ می شود.


جهت مشاهده اسکیت بردهای فروشگاه برنا اسپرت لطفا اینجا را کلیک نمائید.


3- تیغه (Trucks): تیغه قسمتی از اسکیت برد است که چرخ ها و بلبرینگ ها را به تخته اسکیت برد متصل می کند. تیغه ها معمولا از فلز, مخصوصا آلیاژهای آلومینیوم, ساخته می شوند. تیغه ها خود نیز از دو قسمت اصلی تشکیل شده اند. این دوقسمت اصلی شامل صفخه پایه که متصل کننده تیغه به تخته اسکیت است, و معلق کننده یا هنگر (Hanger) می باشد, که محور حرکتی اسکیت برد در این قسمت قرار دارد.

مابین صفحه پایه و هنگر قطعاتی مانند بوش و واشر گرومت می باشد که این قطعات باعث چرخش نرم اسکیت برد در زمان تغییر مسیر می شود. وظیفه اصلی بوش در این قسمت, نرم کردن چرخش اسکیت برد می باشد. حال هر چه بوش سفت تر باشد, اسکیت برد در مقابل چرخش مقاومت بیشتری می کند, و بلعکس یک بوش نرم باعث راحتی در زمان چرخش اسکیت برد می شود. البته بوش ها در اشکال و جنس و سختی مختلفی ساخته می شوند, که این موارد تاثیر بسیار زیادی بروی چرخش, دوام و ریباند اسکیت برد دارد.

یک پیچ به نام پین اصلی یا شاه پین تمامی این قطعات را به یکدیگر متصل می کند و از درون بوش عبور می کند. بواسطه باز و بسته کردن این پین, تیغه را می توان بمنظور چرخش بیشتر و یا کمتر تنظیم کرد. همچنین, موقعیت هنگر و صفحه پایه بوسیله یک لولا که هنگر را به صفحه پایه متصل می کند, تنظیم می شود.

نکته آخری که در مورد تیغه اسکیت برد باید در نظر داشت اینست که معمولا طول تیغه اسکیت برد تا حدودی به اندازه تخته اسکیت برد و یا نزدیک به آن می باشد. تیغه های بلند معمولا برای انجام حرکات نمایشی خیلی مناسب نمی باشند اما تعادل بیشتری دارند. از طرفی تیغه های کوچک برای انجام حرکات نمایشی و هیجانی مناسب می باشند اما تعادل کمتری در مقایسه با تیقه های بزرگتر دارند.

4- چرخ‌ها (wheels)چرخ اسکیت برد معمولا از پلی اورتان ساخته می شود و در ابعاد و اشکال مختلفی می باشند. چرخهای بزرگتر سریعتر حرکت می کنند و به راحتی از روی شیارهای سطح خیابان عبور می کنند و برای انتقال حرکت عرضی به طولی بسیار مناسب می باشند. در طرف دیگر, چرخهای کوچکتر, باعث نزدیکی تخته اسکیت برد به سطح زمین می شوند که این مسئله باعث پایین آمدن مرکز جرم اسکیت برد و نهایتا افزایش سرعت پاسخ دهی (عکس العمل) اسکیت برد می شود. همچنین چرخهای کوچکتر بمنظور شتاب گرفتن احتیاج به نیروی کمتری دارد. نکته دیگری که در ارتباط با چرخ اسکیت برد باید در نظر داشت, میزان سختی چرخ اسکیت برد می باشد. چرخ های سفت تر سرعت بیشتری دارند و چرخ های نرمتر سطح تماس بیشتری با زمین ایجاد می کنند.

5- بلبرینگ ها: هر چرخ توسط یک بلبرینگ به محور تیغه اسکیت برد متصل می شود. بلبرینگ ها باعث تسهیل در چرخش چرخ ها و توزیع یکنواخت نیرو می شود.

بغیر از موارد فوق ممکن است که یک اسکیت برد دارای قطعات اضافه تری بمنظور دستیابی به مقاصد خاصی باشد, اما بطور کلی اجزاء نامبرده شده بالا, جزء اصلی ترین قطعات یک اسکیت برد استاندارد می باشد. نوع مواد بکار رفته در هر یک از قسمتهای فوق بیانگر میزان کیفیت و کارایی یک اسکیت برد می باشد.

 

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت