اسکیت برد یک وسیله ورزشی و تفریحی مهیج می باشد, که عمدتا در ایران در میان نوجوانان و جوانان رواج دارد. کار با این وسیله جذاب عمدتا نیاز به مهارت تعادلی و چابکی بالایی دارد و از جمله مزایایی کار با آن می توان به افزایش تعادل, چابکی و اعتماد بنفس در انجام حرکات ورزشی اشاره نمود.

اسکیت برد شامل چند لایه تخته چوبی می باشد, که عمدتا با پوشش پلی اورتان, بمنظور افزایش دوام و طول عمر, روکش داده می شود. بطور معمول اسکیت بردها از هفت لایه چوب روی یکدیگر ساخته می شوند. برای کار با اسکیت برد, یک پا بروی تخته اسکیت برد قرار می گیرد و با پای دیگر تخته به سمت جلو حرکت داده می شود. یا اینکه, بروی یک سطح شیبدار هر دو پا روی تخته اسکیت برد قرار می گیرد و اسکیت با استفاده از نیروی جاذبه به سمت پایین هدایت می شود. به پایی که روی تخته اسکیت قرار می گیرد, پای هدایت کننده و به پایی که تخته را به سمت جلو هدایت می کند, پای محرک می گویند.

 

اگر در اسکیت برد پای راست روی تخته باشد و پای چپ روی زمین باشد و تخته را به سمت جلو هدایت کند به این حالت به اصطلاح گوفی (goofy) می گویند. و اگر پای چپ روی تخته باشد و پای راست نقش محرک را داشته باشد به این حالت به اصطلاح با قاعده (Regular) گویند.

اسکیت بردها عموما در ابعاد و اندازه های مختلف و با اشکال گوناگون ساخته می شوند, تا بتواند رنج وسیعی از افراد با قد و وزن مختلف را جوابگو باشد. البته این بدان مفهوم نمی باشد که هر فرد فقط می تواند از یک سایز اسکیت برد استفاده نماید. انتخاب سایز اسکیت برد, پس از اینکه کار با آن را یاد گرفتید, بستگی به مهارت و راحتی شما بروی تخته اسکیت برد دارد. اما اگر تازه کار هستید و قصد خرید اسکیت برد را دارید جدول زیر می تواند به شما در انتخاب یک اسکیت برد مناسب کمک نماید.


اجزای مختلف اسکیت برد

9 مشخصه از تخته اسکیت برد


 

جدول راهنمای سایز اسکیت‌برد

سایز اسکیت برد

مناسب برای سنین

قد (cm)

سایز کفش

سایز مایکرو (میکرو)

5 سال و کوچکتر

حدودا 100 و کوتاه‌تر

3 یا کوچکتر

سایز مینی

6-7 سال

حدودا 100-130

4-5

سایز کوچک

8-12 سال

حدودا 130-157

6-7

سایز متوسط

13-14 سال

حدودا 157-170

7-8

فول سایز

15 به بالا

170 به بالا

9 و بزرگتر

 

در سالهای اخیر, اسکیت بردهای الکتریکی نیز روانه بازار شده اند که توسط یک باطری تغذیه می شوند. در این حالت دیگر لازم نیست که جهت جلو راندن اسکیت برد, ورزشکار از پای خود استفاده نماید. اسکیت برد در این حالت توسط یک موتور الکتریکی به جلو رانده می شود.

 

تهیه کننده: گروه برنا اسپرت