والیبال یک ورزش ظریف و دقیق با قدرت تعادل بالا می باشد. از اینرو یک والیبالیست نه تنها باید خیلی سبک بروی پاهای خود باشد, بلکه در بسیاری از موارد احتیاج به حرکات انفجاری با سرعت بالا نیز دارد. این مسئله باعث شده تا بسیاری از والیبالیستها تمرین با وزنه را در برنامه تمرینی خود لحاظ کنند.

تمرینات بدنسازی برای افزایش سرعت, قدرت و استقامت

بدنسازی در والیبال

یکی از باورهای رایج اشتباه در ارتباط با بدنسازی اینست که, تمرین با وزنه باعث کاهش سرعت و چابکی فرد می شود. در این رابطه باید گفت, که والیبالیست هایی که بطور مرتب تمرین با وزنه را (با برنامه) در برنامه تمرینی خود لحاظ می کنند, به دلیل افزایش تعداد و ضخامت عضلات سریع انقباضی (Fast-twitch muscle fibres)  دارای سرعت, قابلیت عکس العمل و حرکات انفجاری بیشتری می باشند.

علاوه براین, تمرین با وزنه های سبک تر و یا متوسط مکمل بسیار خوبی برای تمرینات افزایش استقامت عضلات می باشد. معمولا تمرین با وزنه های سبکتر برای افرادی که به دنبال این هستند که عضلات پا, بازو و شانه کمتر دچار خستگی شوند بسیار مناسب می باشد. البته لازم بذکر است, که برای داشتن ضربات اسپک قوی افزایش استقامت و قدرت عضلات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. بمنظور دستیابی به راندمان بیشتر بهتر است تا تمرینات بدنسازی را بصورت ملایم و با استراحت کافی انجام دهید.

اگرچه تمرینات بدنسازی که شامل حرکات کل بدن می شود, برای والیبال بسیاری مناسب می باشد, اما ممکن است که بعضی از والیبالیست ها قصد تقویت قسمت خاصی از عضلات خود را داشته باشند, که از جمله آنها بعنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- اسکات پا بمنظور تقویت قدرت انفجاری پا

2- تمرینات جلوپا با دستگاه بمنظور تقویت لیگامانها و عضلات اطراف زانو

3- سرشانه از جلو و یا صلیبی بری تقویت عضلات سر شانه

4- تمرینات پشت بازو جهت افزایش استقامت بازوها

لازم بذکر است که تمرینات فوق بهتر است که با وزن سبک یا متوسط و با میزان استراحت کافی انجام شوند. همچنین اگر می خواهید راندمان شما افزایش یابد بهتر است تا از یک والیبالیست با تجربه تر از خودتون یا یک بدنساز متخصص مشاوره بگیرید.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت