در این قسمت از بررسی قوانین بسکتبال به قوانین مرتبط با فرد آسیب دیده در حین یک مسابقه بسکتبال می پردازیم. این قوانین در قانون سوم, بخش پنجم (Art 5) قوانین بازی بسکتبال, که توسط فدراسیون جهانی بسکتبال FIBA تدوین شده,  بطور کامل در ادامه شرح داده خواهد شد.

بطور کلی, قوانین ذکر شده در ارتباط با بروز مصدومیت در حین بازی بسکتبال به شرح زیر می باشد:

قوانین بسکتبال برای فرد آسیب دیده

1- در زمان مصدومیت یک بازیکن, داور مسابقه ممکن است که جریان بازی را قطع کند.

2- در زمان بروز مصدومیت اگر توپ بسکتبال در جریان باشد, داور مسابقه نباید جریان مسابقه را قطع کند, مگر اینکه تیمی که توپ را در اختیار دارد به سمت تور توپ را پرتاب کند, یا کنترل توپ را از دست دهد, یا مانع گردش توپ شود و یا توپ به هر دلیلی از جریان مسابقه خارج شود. در صورتی که به تشخیص داور میزان مصدومیت شدید باشد, بطوریکه برای حفظ جان ورزشکار احتیاج به کادر درمان باشد, داور می تواند جریان مسابقه را قطع کند.

3- در صورتیکه فرد مصدوم فورا ( 15 ثانیه پس از درمان) قادر به ادامه بازی نباشد, باید با یک بازیکن دیگر تعویض شود, در غیر اینصورت تیم باید با یک بازیکن کمتر مسابقه را ادامه دهد.

4- در زمان بروز آسیب دیدگی, فقط با اجازه داور مسابقه افرادی نظیر مربی, کمک مربی, بازیکنان ذخیره, بازیکنان محروم و سایر عوامل تیم که مجاز به حضور در کنار تیم بسکتبال هستند می توانند پیش از تعویض بازیکن آسیب دیده وارد زمین بسکتبال شوند.

5- در صورتیکه بنا به تشخیص پزشک, میزان آسیب دیدگی بقدری باشد که فرد آسیب دیده فورا احتیاج به درمان داشته باشد, فقط پزشک تیم بدون اجازه داور مسابقه می تواند وارد زمین بازی شود.

6- در جریان مسابقه هر بازیکنی که دچار خونریزی شود و یا دارای یک زخم باز باشد, باید تعویض شود, و در صورتی قادر به بازگشت به زمین مسابقه می باشد که خونریزی بطور کامل قطع شده باشد و یا محل جراحت بطور کامل پوشیده شده باشد.

7- اگر فرد آسیب دیده, یا فردی که دارای خونریزی یا زخم می باشد در زمان تایم آوتی که توسط هر یک از تیم ها گرفته شده است, ریکاوری شود, قبل از اینکه تابلو اعلانات برای تعویض سیگنال دهد, آن بازیکن قادر به ادامه بازی می باشد.

8- بازیکنانی که توسط سرمربی برای آغاز بازی تخصیص داده شده اند یا کسی که در حال دریافت درمان در زمان ضربات آزاد می باشد, ممکن است در زمان آسیب دیدگی تعویض شود. در این مورد, تیم حریف, در صورتی که تمایل داشته باشند, می تواند همان تعداد بازیکنان را تعویض کند.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت