یکی از مهمترین سوالات رایج بین ورزشکاران تازه کار و نیمه حرفه ای و بعضا حرفه ای اینست که بدنسازی با وزنه های آزاد ( منظور همان هالتر و دمبل) چه تفاوتی با تمرین با دستگاههای بدنسازی دارند. وزنه‌های آزاد معمولاً پرطرفدارتر و تعیین کننده در بدنسازی  هستند البته پس از بررسی دستگاه‌های بدنسازی  به این نتیجه میرسیم که  دستگاه‌ها نیز مزایای پرمنفعتی دارند و نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد.

بطور کلی, هر کدام از این تمرینات دارای مزایا و معایبی هستند  و بهترین شیوه تمرینی این است که بتوانیم در برنامه‌ای اصولی با اهداف بلندمدت، از مزایای وزنه‌ آزاد و دستگاه در کنار یکدیگر استفاده کنیم.


مزایای تمرین با وزنه های آزاد


1- وزنه‌های آزاد رشد حجم فوق‌العاده‌ای برای شما خواهند داشت.

2- وزنه‌های آزاد به شما دسترسی فوق‌العاده‌ای می‌دهند؛ می‌توانید با فشار وارد کردن به یک عضله از زوایای مختلف، بخش‌هایی از آن عضله را رشد دهید که دستگاه‌ها این توانایی را ندارند.

3- با وزنه‌های آزاد شما دامنه حرکتی آزادی دارید که با روش‌های دیگر قابل دستیابی نیست. این دامنه حرکتی سبب می‌شود که عضلهٔ شما هم در فاز منفی حرکت و هم در فاز مثبت حرکت تحت فشار خوبی باشد.

4- وزنه‌های آزاد امکان قرار دادن نیروی فراوانی به شما می‌دهند. در حقیقت شما آزاد هستید هر میزانی که دلتان می‌خواهد وزنه بزنید .

5-  با اجرای حرکات وزنه آزاد، فیبرهای عضلانی بیشتری را درگیر خواهید کرد. درنتیجه انرژی بیشتری می‌سوزانید که بخصوص برای افرادی که قصد کاهش وزندارند بسیار مفید خواهد بود.

6-  تنوع حرکات قابل اجرا با وزنه‌های آزاد فوق‌العاده است.


مزایای تمرین با دستگاه های بدنسازی


1- اولین مزیت دستگاه را می‌توان در ریسک پایین آسیب‌دیدگی دانست. دستگاه‌ها شکل و فرم خاصی دارند و اجازه نمی‌دهند حرکت از کنترل شما خارج شود درنتیجه ریسک آسیب‌دیدگی کاهش می‌یابد.

2- دستگاه‌ها برای تازه‌واردها بی‌نظیر هستند. دستگاه‌ها به‌طور کاملاً مشخص طراحی شده‌اند و فرم حرکتی آن‌ها محدود است که کار را برای تازه‌کارهایی که از تمرین چیز زیادی نمی‌دانند راحت کرده است.

3- دستگاه‌ها همچنین برای افراد سالخورده و کسانی که تازه از بند مصدومیت رها شده‌اند مناسب هستند.

4- می‌توانید با تمرکز بیشتر و دور از استرس آسیب‌دیدگی یا خارج شدن حرکت از کنترل خود، بروی عضلهٔ خاصی تمرکز کنید.

5- در تمرین‌های دستگاهی، شما می‌توانید وزنه‌های سنگینی را بدون کمک گرفتن از یار کمکی جابجا کنید.

6- مهم‌ترین خاصیت کار با دستگاه‌ها که امکان ایزوله کردن عضلات یا همان تفکیک آن‌هاست. با برنامه‌ای خوب می‌توانید با دستگاه‌ها عضلات خود را تفکیک کنید و زیبایی و تقارن را در آن‌ها ایجاد کنید. این خاصیت دستگاه‌ها بخصوص در حرفه‌ای‌ها و در نزدیکی مسابقات بسیار اهمیت دارد و می‌توان نقاط ضعف آن‌ها را به‌خوبی پوشش داد.

تهیه کننده: فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت