این عارضه یکی از دلایل متداول درد گردن می باشد, که می تواند باعث ایجاد درد در شانه و بازو نیز شود. گاهی این عارضه در نتیجه یک آسیب ورزشی رخ می دهد, اما بیشتر اوقات در نتیجه تصادف اتومبیل رخ می دهد.

اصطلاح صحیح برای آسیب شلاق زدن در واقع آسیب کاهنده می باشد زیرا این عارضه اغلب اوقات در نتیجه کاهش سرعت سر در مقایسه با بدن رخ می دهد که منجر به آسیب به بافت نرم گردن می شود.

آسیب ایجاد شده بستگی به این دارد که تصادف از عقب یا جلو رخ داده باشد. در برخورد از جلو, گردن و سر همچنان به حرکت جلو ادامه می دهند در صورتیکه بدن ناگهان توقف می کند. حرکت گردن در این حالت زمانی متوقف می شود که چانه به صندوق جلو می خورد. این امر باعث کشیدگی ساختارهای عضلانی و لیگامانی عقب گردن می شود.

در برخورد از عقب, گردن و سر در مقایسه با بدن به عقب رانده می شود و کشیدگی به عضلات جلوی گردن وارد می شود. مفصل واقع در عقب گردن به نام مفصل فاست می باشد که در نتیجه این برخورد فشرده شده و ممکن است که آسیب ببیند.

در هر یک از این دو مورد آسیب دیدگی, اگر نیروی وارد شده به اندازه کافی بزرگ باشد به دیسک واقع در گردن آسیب وارد می شود. اعصاب نخاع ممکن است آسیب ببیند, شریانهای خونی ممکن است آسیب ببیند و همچنین شکستگی استخوان ممکن است رخ دهد.

  علائم و نشانه های آسیب شلاق زدن

بلافاصله بعد از آسیب دیدگی, درد گردن ممکن است خیلی شدید نباشد. هرچند, درد گردن و سفتی گردن بتدریج افزایش میابد, روز بعد از تصادف درد به حداکثر خود می رسد. ممکن است که درد شانه و همچنین کمر نیز وجود داشته باشد. اگر اعصاب گردن آسیب دیده باشند, شخص آسیب دیده ممکن است که احساس بی حسی در بازو و دست خود داشته باشد. همچنین فرد آسیب دیده ممکن است دچار ضعف در بازو و دست شود بگونه ای که لیوان از دستش بیفتد. اگر هریک از این علائم بدتر شد, فرد آسیب جهت چکاپ بیشتر باید به پزشک مراجعه کند.

سایر اثرات بعدی این عارضه ممکن است شامل سردرد, سرگیجه, کمی قرمز شدن چشم, سوزش صورت, مشکلات شنوایی و گلویی باشد. این علائم معمولا خیلی جدی نمی باشند, اما فرد آسیب دیده باید مرتبا چکاپ شود.

درمان آسیب شلاق زدن

تمام انواع این عارضه و درد گردن باید توسط پزشک چک شود. استفاده از کولار گردن (گردنبند طبی) نرم معمولا اولین روش درمان می باشد. این امر باعث کاهش فشار از طرف وزن سر می شود.

در مراحل اولیه, استفاده از داروهای مسکن تجویز شده بوسیله پزشک موثرترین روش جهت کاهش درد گردن می باشد. زمانیکه پزشک مطمئن شد که آسیب فقط شامل بافت نرم می باشد, فرد آسیب دیده به متخصص فیزیوتراپ جهت درمانهای مرتبط ارجاع داده می شود.

استفاده از کیسه های آب گرم باعث تسکین درد گردن می شود. به محض اینکه درد گردن اجازه دهد, فیزیوتراپ کولار را برمیدارد و شروع به حرکت گردن می کند. اگرچه در ابتدا این امر دارای درد می باشد, اما این تمرینات بهترین روش جهت بازگردانی رنج حرکتی و از بین بردن سفتی می باشد.

بعد از این عارضه, دراز کشیدن بدون ساپورت کردن گردن ممکن است ایجاد درد کند لذا استفاده از بالشتهای گردنی برای این امر مفید می باشد.

پیشگیری از آسیب شلاق زدن

در زمان نشستن در ماشین از موقعیت گیری صحیح گردن خود مطمئن باشید. سعی کنید که با سرعت مجاز رانندگی کنید و فاصله مجاز از ماشین جلویی را رعایت نمایید.