شکستگی گردن یک آسیب بسیار جدی می باشد, که خوشبختانه در بسیاری از ورزشها و فعالیت های کاری نادر می باشد. نتایج فاجعه باری در نتیجه شکستگی گردن می تواند رخ دهد زیرا آسیب نخاع می تواند باعث فلج و یا حتی مرگ شود.

گردن یا مهره های گردن شامل هفت مهره در گردن می باشد که هر کدام از این مهره ها می توانند دچار شکستگی شوند. در فوتبال زمانیکه بازیکن سعی به ضربه زدن با سر دارد نیرو برخورد به گردن منتقل می شود و می تواند باعث شکستگی شود.

در ورزشهای دیگر مانند هاکی روی یخ, ژیمناستیک, فوتبال آمریکایی و راگبی نیز احتمال بروز این آسیب دیدگی وجود دارد, اگرچه خوشبختانه نادر می باشد.

بسته به جهت حرکت گردن در زمان آسیب دیدگی, شکستگی ممکن است در نتیجه فلکشن یا اکستنشن زیاد و یا چرخش و فشار زیاد ایجاد شود. شکستگی می تواند در هر یک از هفت استخوان گردن رخ دهد که هر کدام عواقب مختلفی دارند. بطور کلی عواقب بدتر نیز می شود, اگر شکستگی بالاتر از مهره های گردنی باشد, جایی که شکستگی می تواند کشنده و یا فلج کننده باشد. بدلیل چنین عواقب جدی در اثر این شکستگی, درمان کمک های اولیه فقط باید توسط پرسنل مجاز پزشکی صورت بگیرد.

علائم و نشانه های شکستگی گردن

آسیب فاجعه بار مهره ای گردنی معمولا با بیهوشی بازیکن در زمین بازی همراه می باشد. در جائیکه آسیب نخاعی وجود دارد عدم توانایی حرکتی وجود دارد و ممکن است حسی در بدن وجود نداشته باشد. ممکن است مشکلات تنفسی بوجود بیاید. البته, ممکن است شکستگی بدون آسیب به نخاع نیز باشد. این فرد با درد گردن باید توسط امدادگران از زمین بازی خارج شود.

در ورزشکاران با سابقه جراحت گردنی, تمامی این موارد به شکستگی گردن مرتبط می شود. در این آسیب دیدگی فرد همچنین ممکن است دچار گردن درد و شانه درد نیز شود و همچنین حرکت گردن نیز با مشکل مواجه شود.

درمان شکستگی گردن

تمامی مراحل درمان این عارضه باید توسط تیم پزشکی صورت بگیرد. در مراحل حاد اولین کار ممکن, جلوگیری از حرکت کردن جهت پیشگیری آسیب به نخاع می باشد. در زمانیکه تصاویر اشعه ایکس مورد بررسی قرار گرفت, متخصص ارتوپد بسته به نوع شکستگی اقدامات لازم را انجام می دهد.

عدم تحرک برای مدت زمان طولانی بین 6 تا 12 هفته بوسیله عمل جراحی و یا استفاده از گچ امکان پذیر می باشد.

زمانیکه شکستگی التیام یافت, فرآیند فیزیوتراپی تحت نظر متخصص فیزیوتراپی جهت بازگردانی رنج حرکتی و استقامت عضلانی گردن آغاز می شود.

پیشگیری از شکستگی گردن

بهترین پیشگیری تغییر قوانین بسیاری از بازیهای پربرخورد می باشد که البته در ورزشهایی مانند فوتبال آمریکایی و راگبی این اتفاق افتاده است.